ekologia

10 najczęstszych pytań o recykling

28 marca 2017
pytań o recykling

Co zrobić z tłuszczem po smażeniu? Do którego pojemnika wyrzucić styropianowe opakowania po obiedzie na wynos? Otrzymuję od Was całe mnóstwo pytań o recykling. Zebrałam te, które powtarzają się najczęściej i odpowiedziałam. 

 

Od jakiegoś czasu, raz w tygodniu, publikuję na facebookowej stronie bloga grafikę. Pod nią zachęcam do dyskusji, zadawania pytań o recykling i segregację domowych śmieci, dzielenia się swoim doświadczeniem. Z każdym tygodniem wątki są coraz dłuższe – cieszę się z tego, ale też zauważam, że niektóre tematy się powtarzają. Zebrałam te najczęstsze wątpliwości i przygotowałam listę odpowiedzi.

 

„Do którego kontenera wrzucać tetrapak? Papieru, plastiku czy metalu?”

 

Popularne „kartonowe” opakowania po mleku i sokach składają się z kilku warstw: folii – aluminium – tektury – znów folii. Do tego, mają plastikowy „dziubek”. W papierniach, dokąd trafia makulatura, tych warstw nie da się od siebie oddzielić. Recyklingiem tetrapaków muszą się więc zajmować specjalne zakłady, które traktują takie opakowanie jako tworzywo sztuczne. Tertapaki należy zatem wrzucać do kontenerów na tworzywa sztuczne (czyli tam, gdzie trafiają też plastikowe butelki).

 

„Gdzie wyrzucać potłuczone talerze i kubki? Do odpadów szklanych?”

 

Nie. Do kontenerów na odpady szklane wrzucamy tylko odpady szklane, czyli słoiki i butelki. Nawet szkło hartowane (np. po naczyniach żaroodpornych) nie powinno tam trafić – ma inną temperaturę topienia niż opakowania. Ceramika tym bardziej. Potłuczonych talerzy, kubków i filiżanek się nie odzyskuje, dlatego trafiają one do kontenera na śmieci zmieszane. 

 

„A co zrobić z foliową torebką?”

 

Najlepiej zastąpić ją firankowymi woreczkami z przepisu Doroty i wielorazową torbą na zakupy (robiłam taką z koszuli G., polecam!). Folię możemy też przerobić – twórczych pomysłów jest mnóstwo, sama opisywałam kiedyś, jak zrobić koszyk z foliówek. Ale jeśli już musimy wyrzucić, to do kosza na plastik. 

 

„Czy styropian można wrzucić do recyklingu? Jeśli tak, to czy do plastików?”

 

Niestety, styropianu się nie odzyskuje, więc leci on do kontenera na odpady zmieszane. Tak na marginesie: wiecie, że do tworzywa, z którego wykonano pojemniki do obiadów na wynos, nie powinno się pakować jedzenia? W ogóle! A tym bardziej takie, które zawiera tłuszcz. Zerknijcie następnym razem na symbol umieszczony na styropianowym pudełku i sprawdźcie, co on oznacza (możecie to zrobić, na przykład, pod tym linkiem). Już mniejszym złem w wypadku jedzenia na wynos są tacki z aluminium!

 

„Co zrobić z resztkami jedzenia? Nie mam dostępu do kompostownika”

 

W lipcu wchodzi w życie nowa „ustawa śmieciowa”, więc – czysto teoretycznie – na naszych osiedlach pojawią się kontenery na bioodpady. Do nich będzie można wrzucać resztki jedzenia i wszystko to, co ulega biodegradacji. Tymczasem pozostaje kosz na śmieci resztkowe. Chociaż wyjściem jest też niewyrzucanie jedzenia. Polecam wpis Alicji, w którym opowiada ona, jak nie marnować żywności. 

 

„Gdzie wyrzucać żarówki?”

 

A to zależy jakie. Zwykłe edissonówki, czyli żarówki starego typu, można bez problemu wyrzucać do kontenera na odpady zmieszane. Inaczej jest w wypadku świetlówek i żarówek energooszczędnych. Tych do kosza ładować nie wolno. Najłatwiej się pozbyć w sklepie, podczas zakupu nowej żarówki. Specjalne pudełka na nie można także znaleźć w szkołach, urzędach i niektórych biurach. W najgorszym wypadku pozostaje zawiezienie do PSZOK-u.

 

„Co zrobić z olejem po smażeniu?”

 

Na pewno nie wylewać do toalety, ani zlewozmywaka. W zetknięciu z zimną wodą tłuszcz tężeje i osadza się na rurach i zapycha kanalizację. Jeśli chcemy się oleju pozbyć, to zbierzmy go z patelni papierem i wyrzućmy do kosza (kontener na odpady zmieszane). Ale stary tłuszcz można też przerobić, na przykład, na mydło gospodarcze.

 

„Gdzie wyrzucić nylonowe rajstopy?”

 

Dziurawe rajstopy można władować do pojemnika na używane ubrania. Trafią one do firmy, która się zajmuje odzyskiem i zostaną przerobione na czyściwo przemysłowe albo materiał do uszczelniania. Niepotrzebne rajstopy możesz też samodzielnie przetworzyć. Kiedyś pokazywałam, jak zrobić z nich wycieraczkę do butów.

 

„Czy paragony i śliski papierek od kopert jest makulaturą?”

 

Choć jest to niewątpliwie papier, to jednak papiernie, które przetwarzają makulaturę, nie recyklingują paragonów, papierów woskowanych i pokrytych tworzywem sztucznym. Takie odpadki musimy wrzucać do kontenerów na śmieci zmieszane.

 

„Czy torby biodegradowalne wrzucać tam, gdzie zwykłe foliowe?”

 

Z biodegradowalnymi jest taki problem, że musza one być zagospodarowywane w specjalnych kompostowniach. Inaczej jest z nich więcej szkody niż pożytku. Dlatego musimy wrzucać je do kontenerów z odpadami organicznymi (bioodpadami). Tutaj przeczytacie więcej o torbach biodegradowalnych.

 

Mam nadzieję, że ta lista pomoże rozwiać część wątpliwości. Gdybyście mieli dodatkowe pytania – zadawajcie w komentarzach albo na profilu facebookowym. Możecie też podzielić się tym wpisem ze znajomymi. 

 

 • Dariusz Żukowski

  Czy te zalecenia są ogólnopolskie? W swoim czasie wiele razy się przeprowadzałem i co wspólnota mieszkaniowa (a raczej obsługująca ją firma śmieciarska), były inne zasady, np. tetrapaki bywały niedopuszczone do recyklingu, a styropian do tworzyw.

  • Tak, to prawda, niektóre gminy „rozwalają system” 😀 Te powyższe zalecenia stosuje się generalnie w przypadku większości gmin. W lipcu przepisy zostaną ujednolicone w całym kraju i wtedy już nie widzimisię. Teoretycznie rzecz biorąc.

 • O rety! Ale bym chciała mieć u siebie na osiedlu taki kontener na bioodpady <3
  Myślałam długo o kompostowniku, ale serio… w naszej mikroskopijnej kuchni się nie zmieści ;(

  • Prawda? Ja też bym chciała taki pojemnik na osiedlu <3

 • O kurcze nie wiedziałam, że paragonów nie wrzuca się do papieru;p

 • Iwona Dobies

  Jeszcze takie szybkie pytanie. U mnie nie ma pojemnika na metal. Jest ogólny, na plastik, szkło kolorowe i szkło białe. Gdzie wyrzucać puszki i metale? Do plastików czy do ogólnych?

 • Konstanty Aniołek

  Super wpis, z tymi talerzami, to takie logiczne, że aż nie przyszłoby mi do głowy 🙂

  A stary olej zbieram w butelce, która ląduje do specjalnego śmietnika (Czechy, Praga). Czy w Polsce też sa takie pojemniki?

  https://www.instagram.com/p/BMbfsjbhUnW/

  https://www.instagram.com/p/BR84ZF9hh3n/?taken-by=ania_zeroheroes.pl

  • Och, jaki piękny ten pojemnik! <3 W Polsce, niestety, jeszcze z tym się nie spotkałam.

 • Bardzo przydatny wpis! Często mam problem, gdzie wrzucać dany śmieć, szczególnie te nieszczęsne kartony po mleku. Teraz już wiem 🙂

  • Z tymi tetrapakami jest jeszcze taki problem, że prawie nie da się ich odzyskać. Czytałam nawet kiedyś wypowiedzi recyklerów, że lepsze są nawet plastikowe butelki. Ale już naj-naj-najlepsze szklane. Bo akurat szkło łatwo odzyskać i można to robić wielokrotnie bez strat na jakości produktu 😉

   • Ej, proszę nie demonizować opakowań Tetra Pak 😉 Zanim zgłębiłem temat to też nie byłem do nich przekonany. Ale akurat nie ma żadnego problemu, żeby je zrecyklingować. Ponad 70% stanowi w nich karton, a na dodatek w Polsce 3 papiernie zajmują się ich przetwarzaniem i odzyskiem papieru. Są już też warianty wykonane w 100% z odnawialnych materiałów.

    Oczywiście odrębną kwestią jest właściwa segregacja odpadów, ale to dotyczy każdej frakcji.

    Dla zainteresowanych ekologicznością Tetra Paków odsyłam do wpisu http://www.green-projects.pl/2016/08/tetra-pak-ekologiczne-opakowania/

 • @nanowosmieci:disqus , znalazłam informację, że do suchych segregowanych w Warszawie można wrzucać styropian. Czy masz inne informacje? https://czysta.um.warszawa.pl/documents/10181/0/naklejka140800_A5_v16kr.pdf

  • Jeśli jest on czysty i suchy, to tak, zbiera się. Ale najczęściej styropianowe opakowania zawierają resztki jedzenia/sosów/tłuszczu, a tego już do tej frakcji wrzucać nie wolno. Ale wrzucenie polistyrenu do kubła z suchą frakcją wcale nie jest równoznaczne z recyklingiem.

   • Wiem, że z recyklingiem jest ciężko, ale kto wie, może się ktoś tym zajmuje. Nie używam styropianowych pudełek, mam po prostu styropian pożyczony do ocieplenia kompostownika, służył wcześniej za lodówkę to transportu oleju lnianego.

    • Ze styropianem budowlanym nawet jest łatwiej. Tacki natomiast prościej spalić w palarni…