upcykling plastiku

Co zrobić z filtrem do wody? Ziołowy ogródek na parapecie! DIY + etykiety do pobrania

10 kwietnia 2018
co zrobić z filtrem do wody

Jeśli zamiast wody butelkowanej pijesz przefiltrowaną kranówkę, to prawdopodobnie wiesz, że raz na miesiąc należy wymienić wkład w dzbanku. I tu rodzi się pytanie: co zrobić z zużytym filtrem? Wyrzucić do kosza, a jeśli tak, to do którego? Czy plastikowe wkłady są odzyskiwane? A może da się jeszcze przerobić je na coś fajnego? Da się – moje filtry zyskały drugie życie w postaci ziołowego ogródka na parapecie, będącym jednocześnie niebanalną dekoracją ścienną. 

 

Filtrujące wodę dzbanki są promowane jako bardziej przyjazna dla środowiska alternatywa dla płynów w PET-ach: plastikowe butelki są jednorazowe i po opróżnieniu lądują w koszu, a dzbanki filtrujące służą długo. Ale śmieci mimo wszystko produkują. Zgodnie z zaleceniami producentów, wkłady  należy co miesiąc wymieniać na nowe. Co robić ze starymi? To pytanie firmie Brita, producentowi dzbanków filtrujących, zadała Kasia z Ograniczamsie.com. Odpowiedź była średnio satysfakcjonująca, bo producent zalecił przekazywać zużyte wkłady do PSZOK-ów albo wysyłać na adres swojej siedziby (Brita ma dwa razy do roku wysyłać do zakładu recyklingującego w Niemczech). Na szeroką skalę firma (ta, ani też nie znam innej, która by to robiła) nie zbiera zużytych filtrów i nie odzyskuje na miejscu. Co to więc za alternatywa?

 

Osobiście postanowiłam rezygnować z filtrowania wody. Dzbanek zachowam, jest ładny, szklany. Ale będę do niego wlewać kranówkę – nie mam nic do zarzucenia jej walorom smakowym ani epidemiologicznym 😉 Natomiast ostatnie zachomikowane filtry przerobiłam na wiszącą dekorację pełną ziół, które warto mieć pod ręką w kuchni! Zobacz instrukcję wykonania takiego ogródka z filtrów. A na końcu tego artykułu znajdziesz do pobrania etykiety – przydadzą się, jeśli uprawiasz zioła na parapecie. 

 

recykling filtru do wody

 

Potrzebne materiały:

 

  • zużyty filtr do wody
  • ziemia uniwersalna albo do warzyw
  • gałąź 
  • sznurek jutowy/lniany/konopny
  • nasiona ulubionych ziół
  • etykiety do oznaczenia ziół

 

Ziołowy ogród z filtrów: krok po kroku

 

Przygotowania zacznij co najmniej dzień wcześniej. Do miski wlej wody i zanurz w niej filtry. Niech się dobrze namoczą – dzięki temu łatwiej otworzysz wieczko filtra (na „sucho” będzie ciężko to zrobić). Po kilkunastu godzinach w wodzie wystarczy podważyć wieczko nożem i wkład filtrujący się otworzy.

 

jak przerobić filtr do wody

 

Pozbądź się zawartości filtra, umyj go od środka i napełnij podłożem do roślin. W ziemi zrób otwory i wysiej nasiona. Obficie polej (pamiętaj o tym, że pojemnik ma na dnie przepuszczającą wodę siatkę).

 

ogród na parapecie

 

Czas na dekorację. Kawałkiem naturalnego sznurka obwiąż górną część filtra, naklej etykietę z nazwą zioła, a następnie zawieś pojemnik na gałęzi.

 

filtr do wody diy

 

Pozostało tylko czekać, aż zioła wykiełkują 🙂 Jeśli na okrągło używasz filtrów do wody, co miesiąc możesz dodawać do swojego ogródka na gałęzi kolejną „doniczkę” z niezbędną w kuchni zieleniną 😉

 

Mój parapetowy ogródek tuż po zasianiu wygląda tak. Za parę tygodni pokażę postępy 😉

 

ogródek na parapecie

 

A oto i obiecane etykiety. Możesz je pobrać, wydrukować i nakleić na pojemniki z ziołami w swoim parapetowym ogródku. 

etykiety_zioła

 

Kliknij i pobierz etykiety

 

 

A jeśli chcesz otrzymywać więcej przepisów DIY i grafik, zachęcam Cię do dołączenia do mojego newslettera. Obiecuję, że nie będę spamować 😉