grafiki

Czego nie wolno wrzucać do toalety + GRAFIKA do pobrania

15 sierpnia 2017
czego nie wolno wrzucać do toalety

Resztki jedzenia, patyczki do uszu, niedopałki papierosów, guma do żucia – aby nie zapomnieć, czego nie wolno wrzucać do toalety, pobierz specjalną grafikę. Możesz ją powiesić w miejscu pracy, w szkole, na uczelni albo w publicznych łazienkach. 

 

Wpis o tym, czego nie wolno wrzucać do toalety powstał już jakiś czas temu. Można go przeczytać pod tym linkiem. Tam dokładnie wymieniłam, jakich przedmiotów nie należy spuszczać w sedesie i jaką szkodę dla kanalizacji niesie każdy z nich. I właściwie, dzisiejszego wpisu by nie było (bo po co powielać temat), gdyby nie rozmową, jaką ostatnio przeprowadziłam z przedstawicielem firmy deratyzacyjnej Pryskanie.pl, Erykiem Połeciem.

 

Rozmawiałam z nim o problemie szczurów w Warszawie. Wywiad był przeprowadzany na potrzeby reportażu dla gazety, ale że Eryk Połeć powiedział wówczas bardzo ważną rzecz, to nie mogłam jego wypowiedzi nie przytoczyć również na blogu:

 

Poważną rzeczą są młynki koloidalne – stwarzają one dodatkowe źródło pożywienia dla gryzoni. Oczywiście, przy niewielkiej ilości odpady rozrzedzają się w wodzie, ale przy samych budynkach, w których działają punkty gastronomiczne, problem szczurów będzie wciąż się pojawiał.

 

Młynki koloidalne – to rozdrabniarki, które są montowane przy zlewozmywakach i służą do mielenia odpadów żywnościowych. Często w dyskusjach zwolenników filozofii Zero Waste pojawiają się one jako przykład doskonałego zagospodarowania odpadów. Resztki żywności nie trafiają bowiem do kosza, tylko są spuszczane do kanalizacji. Co z oczu, to z serca. Tymczasem zarówno Ministerstwo Środowiska, jak i sanepid oraz wodociągi miejskie apelują, by nie stosować tych młynków w domach i punktach gastronomicznych, bo wpływają one na zwiększenie populacji szczurów w miastach i stwarzają zagrożenie dla środowiska i ludzi. Są nawet przepisy, które nie dopuszczają do utylizacji odpadów w taki sposób.

 

Resztki żywności – to jedno, ale jest też szereg innych śmieci, których nie wolno spuszczać do kanalizacji. Aby ułatwić zapamiętanie większości z nich, przygotowałam specjalna grafikę. Można ją pobrać, wydrukować i powiesić w widocznym miejscu – w pracy, w szkole, w ubikacjach miejskich i punktach użyteczności publicznej.

 

Czego nie wolno wrzucać do toalety – kliknij i pobierz grafikę

 

czego nie wolno wrzucać do toalety

 

Mam nadzieję, że ta grafika Ci się przyda. Jeśli uważasz, że wpis jest pomocny – nie wahaj się udostępnić go znajomym. Możliwe, że również dla nich ta wiedza będzie wartościowa. 

 

 

 • Mam kilka wątpliwości: co z wacikami? Nie ma ich na grafice, czyli można? Co z włosami, które naturalnie wypadają pod prysznicem i spływają do kanalizacji? Co z resztkami jedzenia przy myciu naczyń? Mówię tu u takich naturalnych, drobnych resztkach, nie o wyrzucaniu połowy garnka. I wreszcie – słyszałam opinię, że fusy udrażniają, zatem to nieprawda?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi 😉

  • Waciki są na grafice – niebieska chmurka po prawej stronie. 🙂 Z włosami i resztkami jedzenia z talerzy dobrze sobie radzi sitko, ja opróżniam go zawsze do kosza – po myciu naczyń albo kąpieli 🙂
   Nie, nie, fusy nie udrażniają 🙂

   • meringue

    Wacików nie można, to co, może papieru też? Przecież niektóre waciki się bardzo rozwalają. Z jedzeniem to straszny problem – u mnie jeśli zostaje np. niedojedzona resztka zupy w garnku, to wylewa się ją do kibelka. Co z tym zrobić, jeśli nie tam? Przecież nie wleję płynu do kosza. A fusy? :O Co się da, wytrząsam do kosza, ale potem muszę wypłukać resztę z czajniczka – do porcelanowego nie mieści się sitko.

 • Paulina Jaworska

  a gdzie wylewać olej w takim razie?

 • Joanna Baranowska

  Mam młynek koloidalny, choć odkąd kompostuję, używam go rzadko, ale jednak nie przekonuje mnie argument o szczurach w kanalizacji. Za to przemawia do mnie argument o dokarmianiu szczurów na wysypisku.
  Uważam, że lepiej, żeby resztki trafiły do oczyszczalni niż na wysypisko, a taki mam wybór zimą. Moje warszawskie wysypisko to wielki dom dla szczurów, które są plagą Radiowa i okolic i mimo protestów wciąż nie jest zamknięte.

  • Myślę, że i jedno, i drugie wiąże się z dokarmianiem szczurów. Najlepszym wyjściem jest chyba kompostowanie. 😉

 • KarMagKat

  Są specjalne żwirki dla kotów, które można spuszczać w toalecie (rozpuszczają się). Moją bolączką są włosy, bo mam średniej długości i przy codziennym myciu dużo ich spływa do ks. Niby czyszczę odpływ, ale wiadomo, że nie wszystko się w nim zatrzymuje…

  • Prawdopodobnie mówisz o żwirku drewnianym. Mój kot go ma. Ale on się nie rozpuszcza (przecież nie znika w wodzie), tylko rozszczepia i jako wiórki wędruje dalej albo osadza się w kanalizacji i powoduje zator.
   A na włosy może sitko w odpływie?

   • KarMagKat

    Ten żwirek ma wyraźne zalecenie do spuszczania w toalecie, więc producent namawia do uszkadzania kanalizacji? Jeżeli tak to należałoby to zgłosić do jakiejś instytucji konsumenckiej…

    Sitka niestety zainstalować nie mogę, mam inne wykończenie odpływu. Pozostaje wyciąganie ręką z niskiego syfonu.

    • meringue

     Zalecenie? Może raczej mówi, że można, bo wie, że dużo ludzi w ten sposób chciałoby go wyrzucać.

    • Najwyraźniej umieszczają te zapisy bez konsultacji z kanalizacją i wodociągami.

 • Niektórzy to mają fantazję… powieszę to jutro w firmowej łazience.