grafiki

Jak segregować odpady + GRAFIKA do pobrania

4 lipca 2017
jak segregować odpady

Przez półtora roku działalności tego bloga nie było dnia, żeby ktoś nie wszedł na stronę, wpisując do wyszukiwarki: „jak segregować śmieci” albo „jak segregować odpady”. Stworzyłam więc grafikę z informacjami, co należy wrzucać do poszczególnych kontenerów, a czego tam wyrzucać nie wolno. Grafikę możesz pobrać, wydrukować i powiesić w widocznym miejscu.

 

Jest przynajmniej jeden ważny powód, dlaczego warto się zapoznać z treścią grafiki. Otóż, 1 lipca 2017 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska odnośnie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Dokument, nazywany często „nową ustawą śmieciową”, zakłada kilka zmian. Po pierwsze, na naszych osiedlach pojawi się przynajmniej jeden nowy kontener – na odpadki roślinne. Po drugie, docelowo w całej Polsce ma obowiązywać taki sam system zbiórki odpadów, a nie tak jak teraz, że każda gmina ma własne zasady i kolory pojemników na poszczególne rodzaje odpadów.

 

Zmiany nie zajdą od razu. Rozporządzenie przewiduje kilkuletni okres przejściowy. O to, kiedy dokładnie na Twoim osiedlu pojawią się dodatkowe kontenery, najlepiej pytać w urzędzie gminy.

 

Warto jednak już teraz zapoznać się z zasadami segregowania odpadów – będziesz mieć więcej czasu na oswojenie się ze zmianami (i rozplanowanie w mieszkaniu miejsca na dodatkowe kosze – przy okazji, sprawdź, które z nich nadają się do małych pomieszczeń). Kontenerów na osiedlach ma być co najmniej pięć. Chyba, że gmina zbiera osobno szkło bezbarwne – wówczas dojdzie jeszcze jeden pojemnik, w kolorze białym.

 

Szczegółowe informacje jak segregować odpady znajdziesz w załączonej poniżej ulotce. Możesz ją pobrać, wydrukować i powiesić w widocznym miejscu w mieszkaniu, na klatce schodowej albo przy altance śmietnikowej.

 

 

JAK SEGREGOWAĆ ODPADY – GRAFIKA DO POBRANIA

(kliknij w link i zapisz plik na dysku swojego komputera)

 

jak segregować

 

Przy okazji, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii:

 

 • Kartony po soku albo mleku (z plastikowymi nakrętkami i folią aluminiową wewnątrz) mimo ich „kartonowej” nazwy, nie należy wyrzucać do pojemnika z papierem i tekturą. Ich miejscem jest kontener z tworzywami sztucznymi.
 • Nie każde szkło można wrzucać do pojemnika na szkło. Do recyklingu razem ze słoikami i butelkami nie nadają się: soczewki okularowe, naczynia z hartowanego szkła do pieczenia, lustra, szyby samochodowe itd.
 • Do pojemnika na bioodpady nie wrzucaj toreb biodegradowalnych (zerknij na artykuł o nich – klik)
 • Są również tak zwane odpady niebezpieczne, których nie wolno wrzucać do żadnego z tych pojemników! Takie odpady należy zawieźć lub zanieść do specjalnych punktów (sprawdź, czego nie można wyrzucać do kosza – klik)

 

Mam nadzieję, że grafika Ci się spodobała 🙂 Jeśli uważasz, że jest pomocna, to koniecznie udostępnij ten wpis swoim znajomym i sąsiadom. 

 

Patronem tego artykułu jest sklep koszenasmieci.pl, oferujący między innymi kosze na śmieci.

 

 • Agnieszka Naj

  Czemu do plastików nie wrzucać zabawek i opakowań po lekach? (oczywiście bez resztek leków)? Tyle lat ta segregacja, a ciągle jakieś „gdzie?” i „dlaczego?” 😉 u nas i tak jest łatwo, bo jest frakcja sucha, komunalne i szkło.

  • Opakowania po lekach mimo wszystko mogą zawierać śladowe ilości farmaceutyków. A zabawki, z kolei, często są wykonane z tworzywa, które nie nadaje się do recyklingu.

   • Agnieszka Naj

    Gdzie w takim razie je wyrzucać? A jeśli zabawki mają znaczek recyklingu?

    • Generalnie zabawki powinny trafiać do resztkowych. Chyba że działają na prąd / bateria / akumulatory. Wtedy do PSZOK-u.
     A jakie konkretnie zabawki masz na myśli?

     • Agnieszka Naj

      Długo by wymieniać 😉 np. połamane plastikowe klocki, pistolety na wodę, gumowe zabawki do kąpieli, resoraki itp. Dotychczas wrzucałam to do „frakcji suchej”

 • Proponujemy sprzątanie po remontach, budowach i inwestycjach budowlanych: kontenery wrocław tanio, wywóz gruzu wrocław cennik, wynajem kontenerów na śmieci wrocław. http://tonagruzu.pl/kontenery Zapraszamy – Firma Tona 🙂

 • Super grafika! tylko czasami tło wydaje się za ciemne i przez to tekst jest mniej czytelny (chyba że jestem ślepa, bo wyrzuciłam szkło okularowe – nie do pojemnika na szkło 😀 🙂 )

  • Może to też zależeć od ustawień monitorów 😉

 • Świetna infografika Pani Julio!!!

  • Dziękuję, cieszę się, że się przydaje 🙂