ekologia

Jak segregować śmieci: pobierz i wydrukuj

31 maja 2016
jak segregować

Minęło już kilka lat od wprowadzenia ustawy śmieciowej. Tymczasem, jak pokazują badania, co piąty Polak wciąż nie sortuje odpadów. Nie chce, czy może nie wie jak segregować śmieci?

 

Na moim osiedlu stoją trzy kontenery na śmieci: zielony, żółty i czarny. Jeśli więc kierować się ustalonymi przez gminę w ustawie kolorami, to do zielonego powinno trafiać szkło, do czarnego niepodlegające segregacji odpady zmieszane, a żółtego w ogóle ma nie być, bo moja gmina wprowadziła czerwony dla papieru. Ale to jeszcze nie koniec. Na pierwszym bowiem widnieje nalepka „Odpady zmieszane”, na drugim „Surowce suche”, a na trzecim nie ma już żadnej naklejki. Nikt z lokatorów więc nie wie do końca, co należy wrzucać do którego kosza i kieruje się wyłącznie intuicją. Bo przecież nikt im nawet nie wytłumaczył, w jaki sposób należy segregować odpady.

 

Myślałam, że to problem wyłącznie naszego osiedla, więc zadzwoniłam do przyjaciela.

– Są u nas kolorowe kontenery, chyba nawet wszystkie kolory. I naklejki są. Szkło tam, czy inny plastik – mówił. – Nie każde szkło można wrzucać do pojemnika „Szkło”? A tego to nie wiedziałem – dziwił się.

U niego też wspólnota nie wytłumaczyła mieszkańcom, jak segregować śmieci.

 

Zadzwoniłam do kumpeli.

– Ja akurat wiem jak się sortuje. Ale to prawda, nie było żadnego szkolenia dla lokatorów. Po wprowadzeniu ustawy po prostu pojawiły się dodatkowe pojemniki na odpady. Niektórzy sąsiedzi po staremu wrzucają wszystko do jednego kosza.

Czyli wiadomo już, skąd biorą się te statystyki.

 

Co piąty nie segreguje śmieci

 

Przeprowadzony w zeszłym roku (dwa lata od wprowadzenia ustawy śmieciowej) sondaż TNS Polska dla Fundacji ProKarton pokazał, że 22 procent respondentów, czyli co piąty, wciąż wrzuca wszystkie odpady do jednego kontenera. To 7 milionów osób!

9 milionów Polaków nie wie, do którego kontenera wrzucać pojemniki po płynnej żywności, czyli mleku albo soku.

7 milionów nigdy nie segreguje kartonów.

A 3 miliony w ogóle nie słyszały o istnieniu recyklingu.

Taki sam procent respondentów zadeklarował, że w sumie mógłby się przekonać do segregacji śmieci, gdyby tylko wiedział jak to się robi.

 

Jak sortować odpady

 

Warto pamiętać, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości, gmina jest właścicielem odpadów komunalnych i to właśnie ona decyduje co do ilości (minimum trzy) i kolorów pojemników na śmieci. Dlatego w zależności od regionu mogą obowiązywać inne barwy kontenerów, czasami do jednego kosza są zbierane wszystkie surowce wtórne.

 

Dlatego przygotowałam w miarę uniwersalną grafikę pokazującą, jakie odpady wrzuca się do konkretnego kontenera oraz których tam wrzucać nie wolno (oprócz wymienionych kategorii są jeszcze odpady niebezpieczne, ale o nich można przeczytać w innym wpisie). Możecie grafikę wydrukować, powiesić przy koszu na śmieci w swoim mieszkaniu, na klatce, przy kontenerach na odpady na swoim osiedlu. Podzielcie się nią ze znajomymi – niech też dowiedzą się jak segregować śmieci!

 

 

Plik do pobrania

 

 

jak segregować śmieci

 

 

A jak to wygląda w Waszych gminach? Czy wspólnoty mieszkaniowe albo urzędy robiły szkolenia dla mieszkańców, czy trafiały do Was jakieś ulotki odnośnie reguł sortowania? Czy segregujecie swoje odpady (jeśli przeszkodą jest brak miejsca w mieszkaniu, to koniecznie zajrzyjcie do wpisu, w którym przygotowałam zestawienie koszy na śmieci do miniaturowych kuchni)? Opowiedzcie koniecznie o swoich doświadczeniach.