upcykling tkanin

Masz starą koszulkę? Przerób ją na naszyjnik z t-shirta

16 maja 2016
naszyjnik z t-shirta

Dzianinowa włóczka jest ostatnio bardzo popularna, powstają z niej dywany, koszyki, torby i biżuteria. Prosty naszyjnik z t-shirta można wykonać samodzielnie. Mam kilka propozycji na prezent z okazji Dnia Matki i nie tylko. 

 

Podobno najczęstszym prezentem dla kobiet jest biżuteria. Nie trzeba być jednak złotnikiem, by uszczęśliwić najbliższą osobę. Wystarczy do wykonania upominku wykorzystać podręczne materiały. A, umówmy się, każdy z nas ma w szafie przynajmniej jedną koszulkę, której już nie założy. Czas przewietrzyć garderobę i nadać swoim ciuchom drugie życie! Specjalnie dla Ciebie przygotowałam pięć propozycji biżuterii z t-shirtów z krótkim opisem jak zrobić.

 

Jak zrobić włóczkę z koszulki?

 

Jeśli znasz odpowiedź na to pytanie, to możesz śmiało przejść dalej. Jeśli nie, zapraszam na kilka zdań wstępu.

Po wpisaniu do wyszukiwarki hasła „t-shitr yarn”, zobaczysz mnóstwo wyników (część z nich – o charakterze handlowym) włóczek z dzianiny. Na skalę masową powstają one w fabrykach tekstylnych, ze skrawków materiału pozostałego po uszyciu bawełnianych koszulek. Ty już taką koszulkę masz przed sobą. Jedyne, co musisz zrobić, to pociąć ją w odpowiedni sposób, by uzyskać włóczkę.

A zatem, ciąć zaczynamy od spodu koszulki. Najpierw odcinamy tę podwiniętą część. Odkładamy ją, już nie będzie nam potrzebna. Następnie należy ciąć wzdłuż obwodu koszulki (tak jakby dookoła) aż do pach. Ma powstać dłuuuuuugi pasek o szerokości ok. 1 cm. Zanim zwiniemy go w motek, musimy naprężyć. Po rozciągnięciu płaski pasek zmieni się w zaokrąglony sznurek. I to już jest nasza włóczka.

 

Naszyjnik z t-shirta nr 1

 

Do wykonania tego naszyjnika przyda się łańcuszek i oczywiście włóczka (może być w jednym kolorze, a można wykorzystać kilka różnych).

Włóczkę trzeba pociąć na kawałki i każdy z tych kawałków zawiązać na łańcuszku. Po czym wystarczy podciąć końcówki, nadając naszyjnikowi półokrągły kształt.

 

 

naszyjnik z t-shirtu

 

Naszyjnik z t-shirta nr 2

 

Tutaj też przyda się łańcuch, tylko grubszy niż ten powyżej.

Włóczkę zaplatamy w warkocz, przekładając zawsze jedną końcówkę przez ogniwo łańcucha.

Przy końcu łańcucha zawiązujemy supły i kontynuujemy plecenie warkocza (to już będzie wiązanie na szyi).

 

 

naszyjnik z koszulki

 

Naszyjnik z t-shirta nr 3

 

To chyba najprostszy naszyjnik ze wszystkich zaproponowanych.

Potrzebujemy do niego dwóch t-shirtów w kontrastujących kolorach (ale może być jeden – czemu nie?). Jedną włóczkę tniemy na 10-15 (można więcej) równych pasków o długości ok. 40 cm. Zawijamy końcówki i mocno związujemy cienką nicią, by naszyjnik się nie rozsypał w trakcie noszenia. Następnie miejsce styku owijamy drugim sznurkiem.

 

 

naszyjnik z t-shirta

 

Naszyjnik z t-shirta nr 4

 

Zasada wykonania tego naszyjnika jest podobna do powyższego. Tylko paski są krótsze (jakieś 20-25 cm) i są one przekręcane. A na górze jest warkocz.

 

 

naszyjnik z włóczki bawełnianej

 

Naszyjnik z t-shirta nr 5

 

W tym wypadku sznurki nie zwisają luzem, tylko są zaplecione w warkocz. Jeden ze sznurków warto pozostawić dłuższym, by móc utworzyć wiązanie na szyi.

 

 

naszyjnik z włóczki t-shirt

 

 

Mam nadzieję, że te pomysły zachęcą Cię do wykonania z koszulki biżuterii dla siebie lub na prezent dla bliskiej osoby 🙂

 

Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się udostępnić go znajomym. Niech też się zainspirują!

 

 

 • mamanaturalnie

  naprawdę ładne!

  • nanowosmieci

   Cieszę się, że się podoba 🙂

 • Jakiś czas temu zebrałam stare koszulki i zaczęłam je przerabiać na włóczkę/sznurek/czy-jak-mu-tam. Niestety po dwóch wieczorach i pięciu koszulkach zapał mnie opuścił 🙁

  Teraz już wiem, co z nich zrobię i czuję, że im dłużej patrzę na te zdjęcia, tym większą mam motywację. Dzięki!

  • nanowosmieci

   No właśnie, grunt to motywacja! Jak wiesz, po co to robisz i wyobrażasz jak to ma wyglądać na końcu, to prace idą szybciej i mają znaczenie 🙂 Cieszę się, że mogłam zainspirować 🙂

 • Agata Kubra

  Bardzo mi się podobają tego typu naszyjniki, tym bardziej że można zrobić je samemu. Koniecznie muszę wykorzystać ten pomysł i zrobić coś podobnego, bo bardzo mi się podoba. Sama też próbowałam robić coś własnego na przykład takie http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-naszyjnik/ ale jakoś mi nigdy to nie wychodzi za ładnie na wykończeniach i już się powoli poddaję. Czekam na kolejne Twoje wpisy tego typu, bardzo się zapaliłam na własną biżuterię.

  • nanowosmieci

   🙂 Cieszę się, że znalazłaś u mnie inspirację dla siebie. Wykończenie – to kwestia mocniejszego obwiązania sznurkiem. Na pewno jeszcze będę pisała o biżuterii, ale zapraszam również do innych wpisów o recyklingowym DIY.

 • Świetny pomysł!! Już zrobiłam sobie cztery plus niektore w zestawie z bransoletka A to jeszcze nie koniec, bo koleżanki też chcą Jak dla mnie to hit tego lata!!

  • nanowosmieci

   To bardzo się cieszę 🙂 o bransoletka też na pewno niedługo zrobię wpis 🙂

 • bardzo ładne te naszyjniki! dostałam kiedyś w prezencie bardzo podobny do nr 5 (nawet taki sam zestaw kolorystyczny ;-)) z tym, że wykonany z włóczki. Pięknie prezentuje się również nr 2 i 4.

  Pozdrawiam! 😉

 • O ile dobrze pamiętam, taka przerobiona koszulka na włóczkę ma miana zpaghetti. Kiedyś widziałam filmik jak ją zrobić i jakie cuda z tego powstają, ale Twoje naszyjniki skradły mi serce! Już wiem, czego będę szukać w lumpeksie i na co 😉

  • Bardzo się cieszę 😉
   A na włóczkę mówi się różnie. Mam wrażenie, że w Polsce jest bardziej znana jako Bobbiny, od firmy, która sprzedaje te włóczki 😉

   • Kojarzę 🙂 Kusząco wyglądają wszelkie dywaniki, pledy i kosze z niej zrobione, ale do tego już trzeba umieć obsługiwać druty lub szydełko 🙂

    • Ale jaka jest zabawa przy dzierganiu! <3 😀

 • Moje zdolności manualne są na poziomie -10. 🙁 Ale piękne są te naszyjniki.

  • Jestem pewna, że sobie poradzisz 😉 To naprawdę bardzo proste naszyjniki 😉

 • Cudne. moje ulubione to warkocz i ten nad nim. Nosiłabym 🙂