upcyklig papieru

Ekologiczne pakowanie prezentów? Jak najbardziej!

13 grudnia 2016
pakowanie prezentów

Podobno co roku przed świętami w Anglii zużywa się tyle papieru do pakowania prezentów, że można byłoby czterema warstwami przykryć królewski Hyde Park. A to – 160 hektarów! Może te statystyki odbiegają od polskich, ale nie sądzę, by różniły się diametralnie. A przecież pakowanie prezentów może być eko. 

 

Kiedy pewnego dnia otrzymałam przesyłkę z zamówioną przez internet książką i paczka była zawinięta w mapę Budapesztu (tu jest więcej o tym), to postanowiłam, że odtąd przy każdej okazji będę wykorzystywała do pakowania makulaturę. A święta stwarzają okazje najlepsze z możliwych. W końcu, kiedy jeszcze marnujemy tyle papieru niż przy pakowaniu gwiazdkowych upominków dla bliskich? Papier ten „żyje” dosłownie kilka minut, a potem ląduje w koszu… Przy czym, nie zawsze (np. w wypadku podklejonego folią papieru ozdobnego) trafia do recyklingu.

 

A makulatura – tak. Z jednej strony dasz więc zbędnym papierom (z książek, czasopism lub gazet) drugie życie i ograniczysz ilość śmieci. Z drugiej, po otwarciu prezentu wrzucisz opakowanie do kontenera na tekturę i przekażesz surowiec do przetworzenia. Z trzeciej, zaoszczędzisz pieniądze na zakup papieru ozdobnego. Z czwartej, zmniejszając popyt na ten towar, w rozsądny sposób ograniczysz wykorzystywanie zasobów naturalnych potrzebnych do produkcji papieru. Z piątej, możesz ozdobić opakowany w makulaturę prezent kolorowym pomponem z bawełnianej włóczki – tym samym pokazać ciekawą alternatywę dla foliowych kokardek oraz tasiemek i zarazić eko pomysłem swoich bliskich.

 

jak zapakować prezenty

 

Potrzebne materiały

 

 • papier – to mogą być niepotrzebne książki (np. stare podręczniki) albo strony gazety lub czasopisma
 • kawałek tektury lub sztywnego kartonu
 • sznurek bawełniany – można go zrobić samodzielnie albo nabyć pochodzącą ze ścinek po produkcji tekstyliów włóczkę recyklingową, w moim wypadku jest to KotToOn Ribbon Yarn.
 • nożyczki
 • nitka lub kordonek w tym samym kolorze co włóczka

 

Pakowanie prezentów: krok po kroku

 

W pierwszej kolejności owiń prezent papierem. Używaj kleju biurowego, najlepiej na bazie składników roślinnych, bo owinięty taśmą klejącą surowiec nie nadaje się do recyklingu.

 

ekologiczne pakowanie prezentów

 

Gdy prezent będzie już zapakowany, to przystąp do ozdabiania. Zachęcam do wykonania pomponu z włóczki – jest to dość łatwe i szybkie, a przy tym wygląda bardzo efektownie. Na tym etapie przyda Ci się karton. Narysuj na nim dwa kółka – możesz w tym celu użyć kieliszka albo szklanki. W centrum każdego z nich narysuj jeszcze po jednym kółku, ale o mniejszej średnicy.

 

zapakować prezent

 

Następnie wytnij te kółka.

 

jak zrobić pompon

 

Teraz złącz obydwa kartonowe kółka i owiń je włóczką wzdłuż obwodu, przewlekając końcówkę sznurka przez otwory w środku. Im więcej włóczki na to zużyjesz, tym pompon będzie bardziej puszysty.

 

pompon z włóczki

 

Gdy już nawiniesz wystarczająco włóczki, rozetnij sznurek wzdłuż grzbietu kartonowych kółek. Celuj nożyczkami w przestrzeń pomiędzy dwoma kartonami.

 

kottoon tshirt yarn

 

Zanim wyjmiesz kartony, mocno zwiąż kordonkiem włóczkę – dokładnie pośrodku, pomiędzy dwoma kartonowymi kółkami. Teraz wystarczy, że wyciągniesz kółka (możesz rozciąć karton w razie potrzeby) i rozczochrasz palcami włóczkę, a otrzymasz piękny pompon. Końcówek kordonka na razie nie ścinaj – one się przydadzą, by przywiązać pompon do prezentu.

 

pompon pakowanie prezentów

 

Resztką bawełnianego sznurka obwiąż opakowanie i doczep pompon. I voila! Prezent jest gotowy!

 

pakowanie prezentów

 

Jeśli spodobał Ci się wpis, to koniecznie opowiedz o nim znajomym. Przed świętami mogą oni potrzebować inspiracji. Pokaż więc im, że pakowanie prezentów również może być ekologiczne!

 

 

Wpis powstał dzięki wsparciu Knitpl.com

 

 • Dorota Czopyk

  Pomysł bomba!

 • Ale Ty masz pomysły! O wykorzystaniu makulatury słyszałam, widziałam. Mi się nazbierało tyle ścinków papierów do pakowania z kilku lat (świąt, urodzin), że w tym roku je wykorzystuję. Sklejam w niektórych miejscach taśmą typu wasi tape czy jakoś tak, bo też kiedyś miałam na nie fazy. Tasiemek też mam jeszcze sporo, więc je zużywam. Jak już się tego pozbędę to się wezmę za te wszystkie torebeczki na prezenty, których mam ogrom w szafce, bo mi żal było wyrzucić do śmieci. Ojej, ale mi się nazbierało przez te 6 lat!

  • Haha, dziękuję :))) Torebeczki też zbieram, a potem przekazuję dalej, dając prezenty innym. Trochę mi było głupio na początku, ale potem machnęłam ręką i stwierdziłam, że lepiej użyć jej ponownie niż kupować kolejną na jeden raz 😀

   • Oczywiście, myślę, że wiele osób tak robi.

 • Świetnie wyglądają te prezenty! 🙂

 • Alicjares

  O Ty też już pakujesz:) U mnie również pojawia się stara gazeta. Pięknie się prezentuje:)

 • Pięknie wyglądają te pompony. U mnie też jakiś czas temu pojawił się wpis „opakowaniowy” zainspirowany twórczym wykorzystaniem mapy, które zobaczyłam tutaj 🙂

  • Tak, mapa będzie zdecydowanie hitem tegorocznych świąt :))) Masz bardzo fajnego bloga 🙂

 • Kaś

  Uwielbiam pakować prezenty w papier po ciętych kwiatach! Piękne wzory, a i papier ma drugą szansę na „zaistnienie” (: Tak samo jak otrzymuję prezenty to staram się tak otwierać, aby móc ponownie wykorzystać opakowanie/wstążki itp. (mama już o tym wie i oddaje mi swoje tasiemki :D)

  • Papier po ściętych kwiatach? To absolutnie genialny pomysł! 🙂 Ponowne wykorzystanie opakowań po prezentach, które otrzymałam, też praktykuje. Najczęściej są to torebki – składowane w jednym miejscu, a potem wykorzystywane do zapakowania prezentu dla kogoś innego 🙂

 • Tak jak bardzo podobał mi się pomysł na pakowanie w stare mapy, tak tu mam zgrzyt – za bardzo kocham nuty 🙂 Dla mnie to jak skarb

  • haha, no widzisz, bo przy okazji wpisu o mapach moi znajomi podróżnicy odezwali się, że to barbarzyństwo, by tak traktować karty 🙂

 • Jak najbardziej słuszna koncepcja, a do tego bardzo estetyczna i oryginalna.
  Pozostaje jeszcze tylko jedna kwestia, mianowicie, żeby obdarowana osoba odpowiednio segeregowała odpady, bo inaczej na nic się zda to całe pakowanie w makulaturę.

  • Ha, to zapodać lekcję recyklingu w ramach życzeń świątecznych! 😀