upcykling tkanin

Podkolanówki ze swetra – ciepło i wygodnie zimą!

24 października 2017
podkolanówki ze swetra

Wystarczy, że zrobi się odrobinę chłodniej, a w moich rękach automatycznie lądują włóczki i stare swetry. Z tych pierwszych dziergam zimowe zapasy wełnianych ubrań. A drugie – przerabiam na równie ciepłą garderobę. Jeśli też nie wyobrażasz sobie zimy bez dzianiny, sprawdź, jak łatwo wykonasz podkolanówki ze swetra. Z nimi przetrwasz każde mrozy 🙂 

 

Po czym poznać, że najwyższa pora szykować się do zimy? Po lokalizacji zwiniętego w rogalik kota, który zamiast zasady „położę się tam, gdzie miękko”, uskutecznia inną – „umoszczę się tam, gdzie ciepło – wcale nie musi być miękko”. 😀 Gdyby potrafił, wcisnąłby się w getry, ale nie potrafi, więc po prostu zagrzebuje się w kołdrze albo okupuje grzejnik. Ale człowiek potrafi. Wyciągnij z szafy stary sweter – czas przerobić go na podkolanówki, które w chłodne i długie zimowe wieczory ogrzeją Ci stopy i łydki. 

 

podkolanówki z dzianiny

 

Potrzebne materiały:

 

 • stary sweter
 • derma albo filc na podeszwę – możesz wykorzystać niepotrzebny koc albo torbę z eko skóry. Ja sięgnęłam po resztki torby z wpisu o plecaku.
 • nożyczki
 • igła z nicią

 

Podkolanówki ze swetra: krok po kroku

 

Rozłóż sweter na stole. Podkolanówki powstaną z rękawów, więc na razie interesować Cię będzie właśnie ten fragment garderoby. Odetnij rękawy po przekątnej – dłuższa strona przykryje stopy z wierzchu.

 

podkolanówki diy

 

Odłóż na chwilę rękawy na bok. Weź resztę swetra i odrysuj na niej kształt swoich stóp. Pamiętaj o tym, by do konturów dodać po 1 cm – to miejsce potrzebne jest na szwy. Wytnij – masz już jedną warstwę podeszew. Druga warstwa jest po to, by docieplić podkolanówki od spodu i – jeśli sięgniesz po dermę – nie pozwolić im się ślizgać po podłodze. Odrysuj więc kształt stopy na eko skórze albo filcu i również wytnij.

 

jak zrobić podkolanówki ze swetra

 

Teraz przyszyj wycięte podeszwy do rękawów – do tej strony, która jest szersza (czyli pod pachami). Odcinało się je od swetra po przekątnej, więc dłuższy róg wyląduje przy dużym palcu. Z kolei szew rękawa ma znaleźć się z tyłu podkolanówek i skończyć na pięcie. Najpierw przyszyj podeszwę dzianinową, a następnie filcową albo skórzaną.

 

co zrobić ze swetra

 

I to wszystko! Wskakuj w swoje nowe podkolanówki i niech ciepło będzie z Tobą! 🙂

 

podkolanówki ze swetra diy

 

Podoba Ci się ten pomysł? Koniecznie udostępnij tę instrukcję swoim znajomym, niech też zobaczą, że w prosty sposób można dać drugie życie niechcianym ubraniom! A jeśli masz pytania – śmiało zadawaj je w komentarzach 🙂 Zapraszam Cię też do grupy „Daję rzeczom drugie życie” na Facebooku, dzielimy się tam swoimi pomysłami na upcykling 

 

 

 

 • Czyżbyś była zmarźlakiem? 😉

  • I to jakim! Nawet nie wiesz, jakie zaciekłe wojny prowadzę zimą z kotem o kaloryfer 😀 😀

   • Zadbaj o więcej rozgrzewających przypraw w potrawach. Prawdopodobnie Twoje organy są wychłodzone, wiem co mówię, kiedyś jak założyłam rajtki pod spodnie w październiku, tak ściągałam je późną wiosną 🙂 Że tak sobie pozwolę na udzielenie rady, ale wiem co to za ból trzaskać o siebie kolanami rano na przystanku 🙂

    • Toż to ja się nie rozstaję zimą z kurkumą, papryką i imbirem. A jak kawa, to obowiązkowo z cynamonem i goździkami 😀 Po prostu ten typ tak ma. A rajtuzy pod spodniami – moimi przyjaciółmi przez całą zimę 😀 Czy teraz już nie nosisz rajstop?

     • Dwa lata nie nosiłam, tej jesieni widzę, że gorzej znoszę, rozstroiłam sobie organizm wymuszonymi dietami eliminacyjnymi. Według wiedzy jaką aktualnie posiadam powiedziałabym, że jednak nie typ, a jakieś rozstrojenie w organizmie. Fajnie tłumaczy to medycyna chińska i kuchnia pięciu przemian, ale to temat rzeka, sama jestem na początku tej ścieżki wiedzy.

     • Ja też proponuję na zmianę zimne i ciepłe prysznice – również pomagają na krążenie