upcykling plastiku

Masz styropianowe opakowanie po obiedzie? Zrób szkatułkę DIY

27 września 2016
pomysły upcykling

Co roku na wysypiska trafia 20 tysięcy ton styropianowych opakowań. To są kubki, talerze, pudełka po daniach na wynos. Sposobem na ograniczenie tego typu śmieci to nieprodukowanie ich, a jeśli się nie da – przetwarzanie. Na przykład, robiąc szkatułkę DIY. 

 

Nie dość że styropianowe opakowania są szkodliwe dla środowiska, to jeszcze są niebezpieczne dla ludzi. Powstają one dzięki wprowadzeniu gazu do plastycznej substancji – styrenu. Substancja ta jest opisywana jako rakotwórcza, negatywnie oddziałująca na układ nerwowy, przyczyniająca się do utraty pamięci i zmęczenia. Wydziela też toksyny przy dłuższym przechowywaniu żywności w tych pojemnikach. Dlatego też wiele miast (na razie tylko w Stanach Zjednoczonych) zakazuje stosowania przez restauracje styropianowych opakowań. Do nas te zakazy na razie nie dotarły, dlatego mamy jedną z dwóch opcji, które pomogą ograniczyć ilość jednorazowych opakowań na wysypiskach. Możemy wcale zrezygnować ze styropianu, prosząc o spakowanie jedzenia na wynos do naszych własnych pojemników. Albo – jeśli już dostaliśmy takie opakowanie – postarać się go przetworzyć. Jako przykład upcyklingu przedstawiam taką szkatułkę DIY. Można ją zabrać ze sobą w podróż: jest lekka i poręczna, jako niezawierająca elementów metalowych nie przyniesie kłopotów podczas kontroli lotniskowej, a uchroni biżuterię przed zgnieceniem i zgubieniem w bagażu.

 

 

szkatułka DIY

 

 

Potrzebne materiały:

 

 • styropianowe opakowanie po jedzeniu na wynos
 • rolki po papierze toaletowym
 • miękki materiał (u mnie był to stary dzianinowy sweterek)
 • nożyczki
 • klej
 • opcjonalnie materiały do ozdabiania: papier kolorowy, pisaki

 

Jak zrobić szkatułkę DIY

 

 

Kartonowe rolki po papierze toaletowym (albo ręczniku kuchennym) będą pełniły funkcję wałków, które docelowo zostaną owinięte miękkim materiałem. W tym celu musimy wykroić kawałek tkaniny o szerokości dwukrotnie większej niż szerokość rolki i długości dwukrotnie większej niż długość złożonych razem trzech rolek.

 

 

szkatułkę diy

 

 

Następnie bierzemy rolki i smarujemy klejem po obu bokach. Do tych miejsc przyklejamy materiał. Podobnie postępujemy z drugą i trzecią rolką, pilnując przy okazji, by między tymi rolkami materiał nie był mocno napięty, a wręcz przeciwnie, swobodnie zwisał.

 

 

jak zrobić szkatułkę

 

 

Oklejone tkaniną rolki smarujemy od spodu klejem i wkładamy do pojemnikaMateriał po obu stronach naciągamy i chowamy pod rolki. Wzdłuż obwodu rolki możemy jeszcze okleić tkaniną, żeby schować brzydkie marszczenia.

 

 

jednorazowe opakowania po jedzeniu

 

 

Szkatułka jest gotowa. Jej górę możemy jeszcze ozdobić według uznania 🙂

 

pomysły upcykling

 

A tak wygląda w zbliżeniu.

 

szkatułka hand made

 

 

Spodobał Ci się wpis? Opowiedz o nim znajomym. Niech też dowiedzą się, że niepotrzebne rzeczy można przerobić na ciekawe i kreatywne przedmioty. Podjęlibyście się zrobienia takiej szkatułki? 

 

 

 

 • Można je też obkleić patyczkami po lodach i wyglądałoby jak drewniane, a środek wymościć materiałem.
  A tak z ciekawości, styropian, w które śmieci wpada? I, bo od dawna mam zapytać – jak utylizuje się farbę? Gdzie wylać rozpuszczalnik z resztkami farby. Bardzo mnie to frapowało, gdy malowałam farba tablicową oraz magnetyczną powierzchnie w domu, a później myłam wałki.

  • Można, jak najbardziej 🙂 Styropianowe opakowania to do mieszanych. A już z farbami i rozpuszczalnikami jest gorzej, bo się kwalifikują do odpadów niebezpiecznych i trzeba je oddawać do PSZOK-ów.

   • Dzięki 🙂 Pewnie mało osób o tym wie. U mnie w domu zawsze wszystko lądowało w kuble – nie segregujemy – a i u mojej teściowej oraz innych znajomych, którzy segregują, widzę że mocno sie miotają, co gdzie i jak.

    • No właśnie. Wcale się nie dziwię, że nie wiedzą co jak segregować, bo brakuje informacji. Najlepszą opcją, według mnie, byłoby zobligowanie producentów opakowań do umieszczania informacji na tych opakowań, jak należy je segregować po użyciu.

     • Jeszcze wchodzi tutaj dodatkowa kwestia:
      1. Woli, by zapoznać się choć pobieżnie z zasadami segregowania
      2. każdy region ma własny system segregowania. jedne maja osobne kosze na aluminium i plastik a inne biorą to razem

 • Aleks G.

  Nigdy nie włożyłabym swojej bużuterii do styropianowej „szkatułki”…. chyba ze ktos lubi plastikowà biżuterię to miejsce przechowywania idealne 🙂

  • To nie jest przymus 🙂 A szkatułka będzie idealna np. dla dziecka.