fbpx
Menu
upcykling tkanin

Co zrobić ze starego swetra? Przypinkę kaktusową!

co zrobić ze starego swetra

Masz już za sobą wiosenne porządki w szafie, a przed sobą stertę znoszonych ubrań? Zamiast wyrzucać, możesz dać im drugie życie, zamieniając w biżuterię albo przypinkę z motywem kaktusowym. Pokażę Ci jak ją zrobić ze starego swetra. 

 

Jula, mam po zimie mnóstwo ciuchów, które nie nadają się już do noszenia, co z nimi można zrobić? – dostaję często takie pytania i… nie wiem co odpowiedzieć. Bo tkaniny są tak wdzięcznym materiałem do przeróbek, że możliwości są przeogromne. Najpierw więc zainteresowanych odsyłam do tekstu o tym, co w ogóle można zrobić z używaną odzieżą. Jeśli rzeczy nadają się już wyłącznie do przeróbek, zaczynam dumać, w jaki sposób je przetworzyć. A sposobów jest wiele. Jednym z przykładów jest poniższa przypinka z motywem kaktusowym – do zawieszenia na wiosennym płaszczu lub torbie. Zobacz, jak ją zrobić ze starego swetra. 

 

co zrobić ze zniszczonego swetra

 

Potrzebne materiały:

 

  • stary sweter
  • nici – kordonek w kolorze kontrastowym
  • igła i nożyczki
  • kawałek różowego albo fioletowego filcu do dekoracji
  • koraliki (opcjonalnie do dekoracji)

 

Przypinka kaktusowa krok po kroku

 

W pierwszej kolejności potrzebujesz wykroju – szablonu. Narysuj na kartce papieru kaktus w wybranym kształcie i rozmiarze. Pamiętaj o tym, by szablon był o pół centymetra z każdej strony większy od docelowej przypinki (ten zapas pójdzie na szwy).

 

kaktusowa biżuteria DIY

 

Złóż tkaninę na pół i przenieś na materiał swój wykrój (pracuj na lewej stronie, czyli tej, która zostanie schowana później do środka). Następnie kontury wytnij i zszyj, zostawiając z jednej strony otwór.

 

biżuteria ze starego swetra

 

Przez ten otwór wywróć przypinkę na prawą stronę. Teraz przystąp do ozdabiania swojego kaktusa. Kontrastującą nicią możesz nanieść paski imitujące prawdziwą roślinę. Możesz także przyszyć koraliki przypominające kolce.

 

biżuteria kaktus diy

 

Teraz sięgnij po resztę swetra i potnij jego fragment na drobne farfocle. Tym puchem wypełnij środek przypinki, by trzymała fason i była miękka. Gdy już wypełnisz przypinkę, zaszyj otwór. Z tyłu zamocuj przypinkę – taką, jak mają broszki. Na wierzchu możesz doczepić kolorowy kwiatek z filcu.

 

przypinka kaktus ze swetra

 

Przypinka jest gotowa! Następnym razem możesz uszyć w podobny sposób kolczyki, zawieszkę albo brelok 🙂 Co powiesz na taki sposób wykorzystania ubrań? Jak Ty przerabiasz stare swetry – pochwal się swoimi sposobami w komentarzach pod spodem. 

 

A jeśli masz ochotę na poznawanie dodatkowych sposobów na upcykling, zachęcam do dołączenia do newslettera Na nowo śmieci.  Pamiętaj też, że trwa marcowa odsłona wyzwania #UpcyklingowyRok – zapraszam Cię do udziału w nim!