fbpx
Menu
książki & filmy

Kilka filmów o przemyśle tekstylnym, po których inaczej spojrzysz na ciuchy

filmy o przemyśle tekstylnym

Po obejrzeniu tych filmów o przemyśle tekstylnym w Azji, czym prędzej pobiegniesz do szafy sprawdzać, skąd pochodzą Twoje ubrania. A podczas kolejnych zakupów będziesz zwracać uwagę na metki. Zakład?

 

Po publikacji recenzji książki o sytuacji bangladeskich szwaczek, otrzymałam sporo głosów, że ta rzeczywistość jest oburzająca, nie do wiary, nie do pojęcia. Postanowiłam więc podzielić się z Wami listą kilku dokumentalnych filmów o przemyśle tekstylnym, które otwierają oczy na wiele związanych z ubraniami aspektów: zdrowotne, ekologiczne, ekonomiczne albo kwestie praw pracowniczych. Wszystkie filmy są dostępne za darmo.

 

Nieczysta gra sieciówek

 

Pewnie masz w swojej szafie przynajmniej jedną rzecz z H&M. Są tanie, modne, łatwo dostępne. Ale jak wyglądają fabryki, w których została uszyta Twoja ulubiona koszulka? Film porusza aspekt fair trade – to zasady sprawiedliwego handlu, które szanują prawa pracowników, dbają o naturę i bezpieczeństwo podwładnych. Ale to nie dotyczy sieciówki. W sieciówce wszystko jest na opak. „Jesteśmy w stanie pogodzić kapitalizm z moralnością” – chwali się manager H&M. Czy na pewno?

 

 

 

Toksyczne ubrania

 

Autorzy tego dokumentu również przyglądają się azjatyckim fabrykom tekstylnym (w tym również tragedii w Rana Plaza), ale bardziej pod kątem niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych, które nie mają prawa występować w ubraniach, a jednak występują. Są one używane już na etapie produkcji bawełny, spryskiwanej na potęgę toksycznymi pestycydami, potem dochodzi do tego farbowanie tkaniny, nasączanie gotowych ubrań środkami grzybo- i pleśniobójczymi, żeby wytrzymały transport. Efekt? Alergia, astma, zakażenia skórne, nowotwory. Nie tylko wśród osób produkujących ubrania, ale również kupujących.

 

 

 

Ofiary mody

 

Tytułowymi ofiarami mody nie są bynajmniej anorektyczne modelki, które się odchudzają w pogoni za atrakcyjnością na podium, tylko pracownicy przemysłu tekstylnego i… klienci sklepów ubraniowych. Dokument pod względem tematyki jest podobny do „Toksycznych ubrań”, ale ma bardziej miażdżące kadry i przemawiające do wyobraźni informacje (Czy wiesz, że pracownicy piaskujący jeansy dla wywołania efektu przetartych spodni szybko zapadają na pylicę? Że czarna bielizna jest najbardziej skażona? Albo że wśród toksycznych ubrań są również artykuły dla dzieci?).

 

 

Chiny. Spojrzenie od środka

 

„Nowe fabryki oznaczały pracę, zarobek i dobrobyt. Ale po jakimś czasie ludzie zdali sobie sprawę, że fabryki zanieczyszczają wodę i nie da się jej pić. Przez zatrucie środowiska umierają drzewa owocowe. Świnie zdychają. Ludzie umierają na raka” – tak zaczyna się film dokumentalny o skutkach rozwoju przemysłu (w tym także tekstylnego) w Państwie Środka. Problem dotyczy nas wszystkich, bo jak mówią twórcy dokumentu, 1/3 wody do picia pochodzi z zasobów chińskich.

 

 

 

Filmy na platformie Vod.pl

 

Te filmy tematycznie są podobne do niektórych przedstawionych powyżej. „Zabójczo tanie ciuchy” przedstawia kulisy produkcji odzieży w Bangladeszu i przybliża tragedię fabryki w Dhace. „Ofiary przemysłu modowego” opowiada o losach młodych bangladeskich szwaczek, bitych i poniżanych w miejscu pracy.

 

Bohaterki jednego z filmów, pracujące w fabryce odzieżowej, zgodziły się przenieść do środka ukrytą kamerę, choć wiele ryzykowały. Zgodziły się to zrobić, by świat dowiedział się o warunkach, w jakich muszą pracować. Myślę, że tym bardziej warto zapoznać się z tymi dokumentami. Zwłaszcza w okresie, gdy z co drugiej sklepowej witryny bije napis SALE.