fbpx
Menu
książki & filmy

Filmy dokumentalne o jedzeniu, które dają sporo do myślenia

filmy o jedzeniu

Zanim wylądują na stołach, odbędą długą drogę. Będą spryskiwane pestycydami albo hodowane w strasznych warunkach. Sprzedawane w hipermarketach zgodnie z nakazami marketingu albo podawane w obrzydliwej formie w fast foodach. Filmy dokumentalne o jedzeniu dostępne są poniżej po polsku i za darmo.

 

Food Inc. – Korporacyjna żywność

 

Gdy w 2008 roku ukazał się ten film, widzowie przeżyli szok. Wcześniej mało który konsument zawracał sobie głowę pytaniem, co się dzieje z żywnością, zanim trafi ona do sklepów. Że rośliny są genetycznie modyfikowane, że zwierzęta czekają na ubój w makabrycznych warunkach, że rygorystyczne przepisy prawne uderzają w rolników, a jako skutek – również w konsumentów. Po wyświetleniu dokumentu krytycy pisali, że odtąd ludzie zaczną uważać, co wrzucają w sklepie do koszyków. Z perspektywy tych kilku lat widać, że nawyki zakupowe nie zmieniły się jakoś drastycznie. Warto jednak obejrzeć ten film. I to nie raz.

 

 

 

 

Więcej niż miód

 

Jesienią 2014 roku w Pszczynie Dolnej w ciągu jednej nocy zmarło 5 mln pszczół. Weterynarz, który przybył na miejsce, stwierdził, że przyczyną śmierci owadów było zatrucie. Pszczelarze alarmowali, że odbudowanie rodzin zajmie dekadę, ale i okoliczni rolnicy byli przerażeni. Bez pszczół bowiem zasiane przez nich rośliny miały małe szanse wydać plony. Media odwoływały się wtedy do statystyk, według których populacja owadów spada drastycznie na całym świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych i Europie. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie szukają twórcy filmu dokumentalnego „Więcej niż miód”. Obejrzeć go można na tej stronie.

 

Super Size Me

 

To jest klasyk, jeśli chodzi o filmy dokumentalne o jedzeniu. W 2004 roku amerykański producent telewizyjny Morgan Spurlock zauważył, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił gwałtowny rozwój fast foodów, a wraz z nim – wzrost w społeczeństwie otyłości i śmiertelności spowodowanej przez nadwagę. Gdy „obecny wszędzie: na lotniskach, centrach handlowych, dworcach, lunaparkach, a nawet w szpitalach” McDonald’s odrzucił pozew otyłych nastolatek, tłumacząc, że za ich chorobą nie stoi wcale McDieta, Spurlock postanowił przeprowadzić eksperyment i przez miesiąc odżywiać się tylko jedzeniem z fast fooda. Udowodnić tym samym szkodliwy wpływ tych potraw na zdrowie. Co stało się po trzydziestu dniach – zobaczycie w filmie dokumentalnym. A po obejrzeniu będziecie omijali jadłodajnie z symbolem złotego „M”.

 

 

 

 

Sekrety marketingu spożywczego

 

Przy okazji zeszłorocznej afery z udziałem jednej z firm drobiarskich w Polsce, która – wykorzystując narzędzia marketingowe – sprzedawała zwykłe jajka, sugerując, że pochodzą od kur z wolnego wybiegu, przypomniał mi się pewien wykład na temat marketingu spożywczego. Nie jest to film pełnometrażowy, tylko kilkuminutowy eTalks, w którym specjalistka od marketingu spożywczego opowiada, z jakich powodów konsumenci kupują to co kupują i dlaczego nie jest to tym, co chcieliby kupić.

 

 

 

 

Globalne marnotrawstwo

 

Ponad miliard osób na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Tymczasem co roku producenci, eksporterzy i konsumenci żywności wyrzucają do kosza tysiące ton przydatnych do spożycia produktów. Szacuje się, że nawet jedna trzecia wyprodukowanej żywności jest marnotrawiona. Czemu tak się dzieje? Autor bestsellera „Waste: Uncovering the Global Food Scandal”, Tristram Stuart, rusza w świat, by udokumentować globalne marnotrawienie jedzenia i sprawdzić, jak sobie z żywieniowymi odpadami radzą poszczególne kraje.

 

 

 

 

 

Co o tym myślicie? Jakie są Wasze wrażenia po obejrzeniu tych filmów?