fbpx
Menu
książki & filmy

Z kamerą wśród śmieci: filmy dokumentalne o wysypiskach

filmy dokumentalne o wysypiskach

Mieszkają na wysypiskach, bawią się wśród toksycznych odpadów albo przetwarzają, wierząc, że taką mają misję. Reżyserzy wyruszają do nich z kamerami i kręcą filmy dokumentalne o wysypiskach. Sprawdź, które warto obejrzeć.

 

Gdy postanowiłam w jednym wpisie zebrać warte obejrzenia filmy dokumentalne o wysypiskach, to nie sądziłam, że tak ciężko będzie do nich dotrzeć (inaczej niż w wypadku wcześniejszych wpisów o filmach na temat przemysłu tekstylnego oraz jedzenia). Większość z nich nie jest dostępna online albo wymaga posiadania abonamentu w kablówce. Dlatego wybrałam tylko kilka, do których dostęp jest ułatwiony. Wyjątek stanowi jedynie „Nadejdą lepsze czasy”, który znalazł się na liście, bo naprawdę jest wybitny.

 

Marzenia kairskich śmieciarzy

 

Jest w Kairze dzielnica Mukattam, bardziej znana jako Miasto Śmieciarzy. Zamieszkujący ją Koptowie od pięćdziesięciu lat zbierają z całego miasta śmieci, zwożą do swoich domów, gdzie później recyklingują i sprzedają (często zachodnim korporacjom). Większość mieszkańców Kairu omija tę dzielnicę, a przewodniki turystyczne o niej milczą. Sami mieszkańcy jednak wierzą, że skoro tę misję wyznaczył im Bóg, to muszą być posłuszni. Film Gabriela Noble’a pokazuje jak mieszkają Zabbaleenowie, opowiada o ich marzeniach. Dokument obejrzeć można na tej stronie.

 

 

 

Nadejdą lepsze czasy

 

W tym filmie nie ma sensacyjnych newsów. Ani liczb bijących po oczach. Ani wypowiedzi specjalistów o tym jakie to wszystko jest wstrząsające. Ten film jest inny, a jego odmienność od reszty dokumentów robi bardzo mocne wrażenie na widzu. Nakręciła go Hanna Polak (znana z „Dzieci z leningradzkiego”) i może dlatego wywołuje u mnie bardzo mocne skojarzenia z polskim reportażem. Reżyserka przez kilkanaście lat śledziła losy dziewczyny mieszkającej na największym wysypisku w Europie – zaledwie 20 kilometrów od Moskwy. Od momentu gdy Jula jako dziesięciolatka zapaliła pierwszego papierosa, przez ciążę w wieku 16 lat, aż po kolejne jej perypetie życiowe. Ten dokument warto obejrzeć. Niestety, nie ma go online, ale czasami pojawia się na festiwalach, no i jest dostępny dla klientów HBO na stronie internetowej.

 

 

 

Elektrośmieci zalewają świat

 

Słyszeliście o zjawisku przemytu elektrośmieci? Podobno istnieje ono na większą skalę niż handel narkotykami. Walkę z tym zjawiskiem utrudnia jego rozmach, udział w tym dużych pieniędzy i totalna korupcja, przymykająca oko na to, że 75 procent wszystkich elektrośmieci ląduje na wysypiskach w krajach rozwijających się. Cosima Dannoritzer udaje się więc do Ghany, gdzie obserwuje dzieci bawiące się na wysypisku, demontując z urządzeń niebezpieczne części, a następnie opowiada o kulisach międzynarodowego handlu e-odpadami. Cały dokument można zobaczyć na tej stronie.

 

Znacie jeszcze jakieś filmy dokumentalne o wysypiskach? Podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach!