fbpx
Menu
upcyklig papieru

Geometryczny przybornik z pudełka po butach

przybornik z kartonu

Po butach, przesyłkach kurierskich, nawet pralinach – z pewnością znajdziesz pod ręką karton warty przerobienia na coś przydatnego. Polecam zrobić geometryczny przybornik z pudełka po butach. 

 

Ostatnio opisywałam jak można z rolek po papierze toaletowym zrobić przybornik na biurko. Przy okazji obiecałam też pokazać drugi – zrobiony z pudła po obuwiu. ale mający bardziej elegancką, wręcz designerską konstrukcję.

 

Totalnie zachwycają mnie geometryczne formy wykorzystywane obecnie w aranżacji wnętrz. Zwłaszcza małe dodatki wykonane w oparciu o proste figury: wazony ze złączonych trójkątów, wielokątne filiżanki. Najczęściej są one zrobione z ceramiki. Jak się jednak ma pod ręką mocniejszy papier albo karton, to można pobawić się w origami i wykonać własne naczynia, na przykład taki geometryczny przybornik na drobniaki, podręczne akcesoria krawieckie albo i pisaki, o ile dorwie się odpowiednio duży kawałek kartonu. Ja miałam pudełko po obuwiu, więc mogłam wykroić fragment o wielkości 12×12 cm. Tego starczy na mały przybornik dla różnych drobiazgów.

 

Co jest potrzebne:

 

  • karton – polecam wszelkiego rodzaju pudła, to dość sztywny materiał, a przybornik nie ma prawa być oklapnięty i musi być stabilny
  • linijka
  • ołówek
  • nożyczki
  • mocny klej
  • wszystko co się nadaje do ozdabiania – jak i w wypadku poprzedniego przybornika, wykorzystałam resztki farby, która pozostała po remoncie mieszkania. Jednak użyć można też farb plakatowych, wszelkiego rodzaju naklejek, kolorowych taśm klejących. Równie dobrze przybornik, jeśli materiał jest ładny, może pozostać nieozdobiony.

 

 

przybornik geometryczny

 

Co dalej?

 

Na początku będzie trochę zabawy z geometrią. Na kartonie trzeba rozrysować sześciokąt składający się z równoramiennych trójkątów (wszystkie boki, w tym podstawa, muszą być tej samej długości). Może to brzmieć dość skomplikowanie, dlatego na samym dole umieściłam schemat przybornika – wystarczy go wydrukować i się nim posiłkować.

 

 

anigif

 

 

Gotowy sześciokąt należy wyciąć.

 

 

DSCF6148

 

 

A następnie uciąć trzy górne trójkąty, jak pokazane na zdjęciu poniżej.

 

 

DSCF6149

 

 

Teraz wszystkie trójkąty należy wygiąć na zewnątrz, czyli na czystą (nieporysowaną ołówkiem) stronę. W pięciu miejscach pokazanych na zdjęciu trzeba zrobić nacięcia.

 

 

DSCF6150

 

 

I zbliżamy się ku końcowi 🙂 Pozostało skleić karton w taki sposób, by otrzymał on kształt naczynia. W tym celu należy posmarować klejem miejsca pokazane na zdjęciu (te trójkąty znajdują się w pobliżu zrobionych nacięć, plus jeden z osamotnionych trójkątów na górze).

 

 

DSCF6152

 

 

Sklejać należy w taki sposób, by dwa trójkąty leżące po obie strony od nacięcia nałożyły się na siebie. Złączyć ze sobą trzeba też te dwa górne trójkąty. W efekcie powstanie geometryczne naczynie.

 

 

DSCF6155

 

 

Gdy już wyschnie, geometryczny przybornik można ozdobić.

 

 

DSCF6160

 

 

Tak prezentuje się mój. Jak widzicie, nie jest za duży 🙂

 

 

przybornik z kartonu

 

 

Dla ułatwienia udostępniam Wam gotowy szablon. Można go pobrać, wydrukować, a następnie brać się do roboty! 🙂

 

 

 

schemat przybornika