fbpx
Menu
ekologia

Grudzień w rytmie slow. Wchodzisz w to?

slow

– Przepraszam, przepraaaaszam! – zanim zdążyłam odskoczyć, śmignął w górę schodów ruchomych, pozostawiając ślad od kół wózka na butach i trącając jakąś starszą kobietę. – Młodość się śpieszy, starość kontempluje – skwitowała. Wielka mądrość biła z jej słów.

 

Szybko, szybko, bo wyprzedaż. Szybko, już nadchodzi grudzień. Podobają się te bombki? Bierzmy szybciej, lećmy dalej. Już jest grudzień, trzeba karpia. Kup choinkę, nie zapomnij. O mój boże, a prezenty? Już mnie wcale boli głowa. Szybko, szybko, bo się spóźnisz. Szybko, szybko, bo nie zdążysz. Wszystko to na twojej głowie. Nie masz chwili odpoczynku. Weź głęboki wdech, bo padniesz, nie dożyjesz końca grudnia.

 

Kołatało mi się w głowie, gdy tak stałam na schodach ruchomych w centrum handlowym i obserwowałam panującą dookoła wrzawę. Ludzie pędzili, popychali się, poganiali. Z głośników leciało: Let it snow. A chciałoby się rzec: Let it slow!

 

Zwolnij trochę

 

Slow oznacza powolność. Ale nie ślamazarność, tylko nieśpieszność. Oznacza skupienie się na tym co ważne i co w codziennym pędzie zwykle jest spychane na drugi plan. Wysłuchanie siebie i swoich potrzeb. Zamiast tracenia czasu na bezmyślną gonitwę, poświęcenie go na rzeczy dla nas ważne. Na relacje z bliskimi, lekturę książek, odpoczynek po ciężkim dniu pracy. Na spokojne przygotowanie do świąt. Takie, po którym nie opadniemy bez sił przy stole i nie będziemy marzyli o chwili spokoju.

 

 

ozdoby choinkowe

 

Made in… Twój dom

 

Slow to także bratnia dusza minimalizmu („Mniej znaczy więcej” – mówią ci, którzy żyją w duchu slow life) i  krewna ekologii. Siłą rzeczy: kupując mniej zbędnych przedmiotów, ograniczasz ilość śmieci i zmniejszasz popyt na – produkowane najczęściej w azjatyckich fabrykach – bibeloty. A to właśnie w okresie świątecznym sprzedaje się ich najwięcej. Importowane zabawki, ozdoby choinkowe, papier do pakowania prezentów, dekoracje wnętrz, drobiazgi, którymi obdarowuje się znajomych i kolegów z pracy.

 

Dlatego to w grudniu razem z Ulą (panistrzelec.pl), Kasią (ograniczamsie.com) i Mirą (olafasola.pl) zachęcamy Cię do spowolnienia tempa i ograniczenia wizyt w centrach handlowych. To zabrzmi nieprawdopodobnie, bo przecież trzeba ozdobić dom, przystroić choinkę, kupić prezenty dla bliskich. Pokażę Ci jednak, jak do tych celów wykorzystać upcykling i recykling. Przez cały grudzień będę publikowała wpisy, z których dowiesz się między innymi: jak wykonać ozdoby choinkowe (zerknij też na wpis sprzed roku o bombkach z papieru) i dekoracje wnętrza, jak zapakować upominki, jakie mamy z G. postanowienia co do prezentów świątecznych i wiele innych pomysłów, dzięki którym miło spędzisz chwile z rodziną i nie będziesz gnać na złamanie karku do supermarketu w poszukiwaniu produktów made in China. To jak, wchodzisz w to?

 

 

wszystkiedziewczeta_m

 

 

Dołącz do eksperymentu!

 

Już po raz czwarty organizujemy z dziewczynami akcję pod tytułem Eksperymentujesz? Za każdym razem przyglądamy się innym sferom życia i zachęcamy do zmian. Śmiało możesz do tych akcji dołączyć i poeksperymentować razem z nami.

 

  • Przeczytaj, co inne dziewczyny – Ula, Mira i Kasia – mają do powiedzenia w temacie grudniowego eksperymentowania
  • Przemyśl, czy chcesz zmodyfikować swoje codzienne nawyki i w jaki sposób możesz to zrobić. Może, szukając prezentu dla bliskich, będziesz omijać duże sklepy i międzynarodowe marki, a skupisz się na lokalnych firmach i rodzinnych biznesach? Może potraktujesz moje wpisy jako inspirację i wykorzystasz upcykling i recykling?
  • Jeśli prowadzisz bloga albo działasz w mediach społecznościowych, opisz relację ze swojego eksperymentowania, linkując wpis w komentarzu albo używając hashtaga #eksperymentujesz na Instagramie.
  • W styczniu weź udział w kolejnym eksperymencie.
  • Ciesz się z faktu, że zmieniasz siebie i świat na lepsze!