fbpx
Menu
ekologia

Jaki kosz na śmieci do małej kuchni? Przykłady wraz z cenami

kosz na śmieci do małej kuchni

W pierwszej wersji artykuł został opublikowany 23.05.2017. Zaktualizowany: 17.05.2022.

Od kilku lat mamy obowiązek segregowania odpadów w swoich domach. Na wszystkie te rodzaje potrzebujemy pojemników. Tylko co, jeśli w mieszkaniu mamy ograniczoną przestrzeń? Przejrzałam dostępne w sprzedaży kosze do segregacji i zrobiłam zestawienie. Zerknij, a jest szansa, że znajdziesz idealny kosz na śmieci do małej kuchni. 

– Mam tak małą kuchnię, że nie dam rady zmieścić w niej kilku pojemników na wszystkie rodzaje segregowanych odpadów – tyle razy już słyszałam to zdanie, że gdybym za każde otrzymywała złotówkę, to mogłabym opłacić hosting tego bloga na dekadę wprzód 😀 Szkopuł w tym, że najczęściej to nie ograniczona przestrzeń jest przeszkodą w segregowaniu, a niechęć do zmiany nawyków i źle dobrane kosze na śmieci…

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zmieścić kosze do segregacji w małym mieszkaniu, polecam Twojej uwadze mój webinar. Kliknij.

Jakiś czas temu znajomi zrobili w swoim mieszkaniu remont. Zaprosili w odwiedziny i pierwsze co zaprezentowali, to szafkę pod zlewem. – Patrz, Julka – mówili gospodarze z dumą. – Zmieściliśmy tu trzy pojemniki! Czyli dokładnie tyle, ile w danej chwili w Warszawie zbiera się frakcji odpadów – szklane, plastikowe z papierowymi i osobno resztkowe, które nie nadają się do recyklingu. – A weźcie mi przypomnijcie, ile macie metrów w tej kuchni? – poprosiłam. – Pięć. Może pięć z kawałkiem. 

Na pięciu metrach kwadratowych udało im się bez problemu zmieścić kuchenkę, zlew, blaty, lodówkę, szafki kuchenne i wszystkie wymagane pojemniki do segregowania odpadów. Da się? Da się. To nie były wielkie kosze, ale gospodarze byli zgodni, że lepiej mieć małe pojemniki i częściej je opróżniać niż długo kisić odpady we własnych czterech ścianach. A jako że problem małej kuchni dotyczy wielu i często służy za wymówkę, by nie segregować, postanowiłam przejrzeć dostępne w sprzedaży pojemniki na śmieci i wybrać z nich takie, które będą się nadawały do małych przestrzeni. Sprawdź, a nuż któryś z nich zmieści się w Twojej kuchni. Klikając w zaznaczone na zielono nazwy koszy na śmieci od razu trafisz do porównywarki cen, gdzie zobaczysz najtańsze w danej chwili oferty. 

Uwaga! Uwaga! Opcje budżetowe (czyli kosze na śmieci do 170 zł) znajdziesz na końcu artykułu!

Trio, czyli trzy kosze w jednym

Trio – to trzy pojemniki do segregowania złączone razem. Dobre rozwiązanie dla kogoś, kto liczy w kuchni każdy centymetr kwadratowy. Rozmiar poszczególnych pojemników jest niewielki, a dzięki temu, że są one połączone, dodatkowo oszczędzasz miejsce. Dwa z zaprezentowanych koszy same w sobie wyglądają pięknie i mogą stać w kuchni na wierzchu (jeśli, na przykład, nie masz szafki pod zlewem albo brak w niej miejsca).

kosz na śmieci mała kuchnia

 1. Kosz z trzema oddzielnymi komorami o różnych kolorach, co ułatwia segregowanie. Każdy z tych pojemników można wyjąć i osobno opróżnić. Wymiary 48 x 39,5 x 59 cm. Kosz TRIO, ceny zaczynają się od 219 zł. 
 2. Kosz bezdotykowy, z pedałem, o trzech oddzielnych komorach w różnych kolorach. Każdy z pojemników ma pojemność 11 litrów. Wymiary całości: 47 x 25 cm. Wysokość 44 cm. Obudowa jest wykonana z metalu. Kosz TRENTO OKO, cena 644,52 zł, dostawa jest darmowa. 
 3. Kosz obrotowy, każdy pojemnik posiada uchwyt i może być opróżniany osobno. Poszczególne kosze mają pojemność 11 litrów. Średnica złączonych pojemników wynosi 44 cm. Wysokość 38 cm. Kosz MULTIM ECOBIN, to dość budżetowe rozwiązanie – cena wynosi 99 zł.
 4. Kosz z trzema komorami, z których każda otwiera się osobnym pedałem. Każdy pojemnik mieści 8 litrów. Wymiary całości 40 x 26 cm. Wysokość 40 cm. Kosz TORO, cena 225 zł (aktualnie wyprzedane, ale sprawdź w pozycjach rekomendowanych podobne kosze). 
 5. Zamykany kosz z pedałem i trzema kolorowymi pojemnikami wewnątrz. W opcji jest też umieszczenie na każdym z tych pojemników naklejki z rodzajem segregowanego surowca. Wymiary kosza 48 x 40 cm. Wysokość 55 cm. Kosz EKOTRIO, cena 202 zł. 

Oprócz wymienionych koszy, sprawdź również poniższe:

 1. Nieco większy, bo 3×20 litrów jest ROTHO Trio. Ma trzy komory, dzięki zgrabnemu designowi nie zajmuje jednak więcej miejsca niż to konieczne. Wymiary: 49 x 42 x 58,5 dł./szer./wys. (cm). Cena: 229 zł. 
 2.  BRABANTIA BO – to praktyczny kosz o niezwykłym designie – z trzema komorami po 11 litrów każdy. Pojemnik dostępny jest w 8 różnych kolorach. Wymiary: wysokość 68 cm, głębokość: 31,5 cm, szerokość: 54 cm. Cena: 555,25 zł. 
 3. VIDAXL – to z pewnością jeden z najbardziej niezwykłych koszy do segregacji odpadów, jakie widziałam. Na pewno zburzy myślenie wielu, że pojemniki ze śmieciami mają stać pod zlewem. Vidaxl przypomina szafkę- słupek i jest wykonany ze stali nierdzewnej.  Cena: 585 zł.

A może zestaw koszy?

Zestaw oddzielnych koszy jest dla tych, którzy mają w kuchni nieco więcej miejsca albo na tyle nietypowy układ pomieszczenia, że nie da rady umieścić w nim jednego kosza z kilkoma komorami. Kilka pojemników pozwala trochę pokombinować z ustawieniami – poszczególne kontenery mogą znaleźć się w tych miejscach, gdzie powstaje najwięcej odpadów danego rodzaju.

kosz na śmieci

 1. Zestaw trzech koszy o pojemności 12 litrów, 5 litrów i 5 litrów i dwóch małych pojemników na drobiazgi. Można je ustawić na podstawce (minimalne jej wymiary 44 x 40,5 cm) albo bezpośrednio na posadzce lub w szafce kuchennej (wówczas kosze zajmą mniej miejsca – 30 x 40 cm). Wysokość koszy – 23 cm. Pojemniki PRACTICO, cena 157 zł.
 2. Największe kosze ze wszystkich zaprezentowanych, ale dzięki temu, że można je połączyć w okrąg, zajmują niewiele miejsca. Po złączeniu zestaw ma średnicę ok. 70 cm i wysokość 50 cm. Każdy z pojemników jest o pojemności 30 litrów. Kosze KIS LOTUS, ceny zaczynają się od 135,45 zł. 
 3. Zestaw kolorowych toreb do segregacji odpadów. Wielkość jednej 23 x 20 cm. Wysokość 20 cm. Torby można postawić albo powiesić za uchwyty na drzwiach szafki kuchennej. Torby REO AMOS, cena zestawu 28,29 zł (aktualnie wyprzedane; alternatywą mogą być kosze ORIONsprzedawane pojedynczo, więc można skompletować sobie dowolny zestaw. Zaletą jest prostokątny kształt koszy, co oszczędza miejsce. Cena: 49,99 zł/szt.)
 4. Pojemniki do segregacji. Wymiary jednego kosza 26 x 22 cm. Wysokość 33 cm. Sprzedawane są pojedynczo, jest możliwość zamówienia kilku pojemników w różnych kolorach. Kosze posiadają z tyłu mocowanie – jest możliwość powieszenia ich na ścianie albo drzwiach od szafki kuchennej. Kosz BINNY, cena jednej sztuki 139,99 zł (chwilowo wyprzedany, ale dość podobne są kosze od SIMPLEHUMAN  za 179,90 zł/szt.)
 5. Zestaw czterech pojemników z kolorowymi pokrywkami. Wymiary jednego pojemnika 28 x 38 cm. Wysokość 32 cm. Jest możliwość ustawienia ich w różnej konfiguracji: obok siebie czy na sobie. Zestaw koszy 4HOME, ceny zaczynają się od 89 zł za zestaw 3 koszy oraz 118 zł za zestaw 4 koszy). 

Nie zapominajmy o sortownikach, czyli wysuwanych systemach koszy, które montowane są zwykle pod zlewem:

 1. FRANKE EASYSORT składa się z  trzech pojemników: jednego dużego (14,5 l) i dwóch mniejszych (7,5 l). Całość ma wymiary: 38x42x38 cm (szer. x dł. x wys.). Pojemniki wykonane są z antyseptycznego materiału, który redukuje rozwój bakterii i zmniejsza uciążliwość zapachową. Bardzo dobra jest cena: 117,67 zł za zestaw. Producent rekomenduje montować zestaw w szafce z wysuwanym frontem. 
 2. Prostą i ekonomiczną opcją z czterema pojemnikami jest ALVEUS EKKO. Pojemniki są nieduże, po 8 litrów każdy, ale dzięki temu system zmieści się właściwie w każdej szafce (nie musi być wysuwana, może mieć zwykłe drzwiczki – wysuwany jest system).  Koszt: 299 zł za system razem z pojemnikami. 

Kuchenne resztki do osobnych koszy

W lipcu [2017] wchodzą w życie nowe przepisy, na mocy których będziemy osobno wyrzucali również bioodpady, czyli między innymi resztki kuchenne. Na naszych osiedlach zaczną się sukcesywnie pojawiać dodatkowe kontenery na ten rodzaj odpadów. Najwygodniej jest – do czasu odwiedzenia przydomowego kontenera – przechowywać takie resztki w małym pojemniku na blacie kuchennym.

kosz na resztki kuchenne

 1. Pojemnik-kompostownik na odpady organiczne z filtrem pochłaniającym zapach. Filtr jest wymienny. Wewnętrzna budowa zapewnia cyrkulację powietrza, ale nie dopuszcza do wydostawania się ze środka nieprzyjemnych zapachów. Pojemność 4 litry. Wymiary pojemnika: 15,5 x 24,5 x 14 cm. Pojemnik JOSEPH JOSEPH, cena 146,28 zł (chwilowo wyprzedany, odsyłam do pojemnika BRABANTIA Sort&Go – ma podobny design, a jest dużo tańszy). 
 2. Pojemnik-kompostownik podobny do tego powyżej. Różni się jedynie kolorem i wymiarami – jest odrobinę większy. Jego wymiary to: 23 x 20 x 16 cm. Pojemnik JOSEPH JOSEPH BEŻOWY, cena 192 zł, w niektórych sklepach jest darmowa dostawa. 
 3. Metalowy pojemnik na odpady organiczne. W środku posiada filtr węglowy, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Pojemność kompostownika 4,5 l. Pojemnik SIMPLEHUMAN, cena 331, 10 zł (chwilowo wyprzedany, odsyłam do pojemnika KILNER – ma podobną estetykę, 2 l pojemności i kosztuje 201,52 zł)
 4. Pojemnik-kompostownik marki Joseph Joseph. Ma dokładnie takie same opcje i funkcje jak pojemnik nr 2 powyżej. Różni się jedynie kolorem, jest grafitowy. Wyposażony jest w pochłaniający nieprzyjemne zapachy filtr, zapewnia cyrkulację powietrza wewnątrz, ale zapobiega jego wydostawaniu się na zewnątrz. Posiada stalowy uchwyt do przenoszenia. Pojemnik JOSEPH JOSEPH GRAFITOWYcena 170,82 zł, w niektórych sklepach jest darmowa przesyłka.  Jako tańszą alternatywę polecam BRABANTIA CADDY– cena wynosi 83,90 zł)
 5. Bardzo zgrabny pojemnik na odpadki organiczne. Nie jest za mały, ani za duży – w sam raz. Jego wymiary to 17,8 x 17,8 x 17,8 cm. Ma wyprofilowane dno i gładkie ścianki, dzięki czemu pojemnik łatwo się czyści, a tworzywo nie chłonie zapachów. Jako jedyny pojemnik z wymienionych powyżej może być myty w zmywarce (reszta wyłącznie ręcznie). Pojemnik OXO GOOD GRIPS, ceny zaczynają się od 99 zł, w niektórych sklepach jest darmowa dostawa. 

Pojemniki do segregacji śmieci do 170 zł

Po publikacji tego artykułu nie raz i nie dwa usłyszałam, że kosze do segregacji odpadów są straszliwie drogie i w z związku z tym nie dla każdego. Wielokrotnie przekonywałam już, że tak naprawdę nie chodzi o zakup konkretnych pojemników, ani o wepchnięcie na siłę kilku koszy pod zlewem (o tym, że wcale nie muszą stać pod zlewem, mówiłam w tym webinarze). Ostatecznie przy aktualizacji artykułu postanowiłam odszukać kompaktowe propozycje do segregacji odpadów. Proszę bardzo: oto kosze, które kosztują mniej niż 170 zł.

 1. Potrójny pojemnik do segregacji, tak zwane: 3 w 1. Szary prostokątny kosz o wymiarach 496 x 296 x 425 wys. (mm) i pojemności w sumie 40 litrów. Ma ułatwiające segregację kolorowe pokrywki z podpisami. Cena: 164,90 zł. Kliknij tutaj i przejdź.
 2. Jeszcze raz przytoczę wspomniany wcześniej kosz obrotowy. To mój osobisty faworyt: nie dość, że zajmuje stosunkowo mało miejsca, ma odpinane poszczególne pojemniki, więc wygodnie się opróżnia (zwłaszcza, gdy w myśl zasad less waste nie używamy worków na śmieci), ale do tego ma najlepszy stosunek ceny do wygody! Kosz MULTIM ECOBIN, to dość budżetowe rozwiązanie – cena wynosi 99 zł.

 3. Te pojemniki kupisz za jedyne 14 zł za sztukę. Są zwyczajne, ale bardzo praktyczne: kupujesz pojedynczo, więc zamawiasz tylko tyle, ile potrzebujesz i ustawiasz tam, gdzie Ci wygodnie. Pojemniki mają kolorowe pokrywki, co bardzo ułatwia segregację. Każdy kosz jest o uniwersalnej pojemności 11 litrów.
 4. Torby do segregacji. To rozwiązanie sprawdza się, gdy przechowujemy odpady w „nietradycyjnych” miejscach, czyli w garażu, piwnicy, w części gospodarczej budynku albo jak ja… w szafie w przedpokoju (trzymam tam szklane opakowania właśnie w torbie na zakupy – gdy idę do sklepu, zabieram ze sobą słoiki i butelki). Torby są kolorowe, sprzedawane są w zestawie 3 sztuk, można ustawiać osobno. Pomysł jest totalnie budżetowy, bo zestaw tych toreb kosztuje 34,99 zł.
 5. Ten zestaw koszy jest z kolei pionowy – trzy pojemniki ustawiają się jeden na drugim. Ma to swoje zalety, gdy np. masz wąski przesmyk między ścianą a szafką lub lodówką i chcesz maksymalnie wykorzystać tę odrobinę miejsca. Segregację ułatwią małe kolorowe naklejki na klapach grafitowych pojemników. Rozwiązanie jest warte uwagi także ze względu na cenę: zestaw 3 pojemników kosztuje od 79 zł. 

 6. Z kolei ten zestaw koszy jest prawdziwą perełką dla kogoś, kto generuje niewiele odpadów albo naprawdę ma malutko miejsca. Każdy z trzech pojemników ma zaledwie 6 litrów, zaś oryginalny dizajn sprawia, że wiaderka możemy równie dobrze umieścić na kuchennym blacie, lodówce, w gabinecie (jako np. kosz na papier) lub pokoju dziecięcym (plastik). I cena jest bardzo atrakcyjna, bo cały zestaw kosztuje 79,90 zł.

Mam ogromną nadzieję, że wśród tych zestawień udało Ci się wypatrzeć kosz na śmieci do małej kuchni, który idealnie się wpisze do Twojego mieszkania i ułatwi Ci segregowanie odpadów. Podziel się też swoim doświadczeniem: masz niewielką kuchnię? Opowiedz, jak sobie radzisz z kilkoma pojemnikami na śmieci.

Książka Nie śmieci baner