fbpx
Menu
ekologia

Jaki kosz na śmieci do małej kuchni? Przykłady wraz z cenami

kosz na śmieci do małej kuchni

W pierwszej wersji artykuł został opublikowany 23.05.2017. Zaktualizowany: 25.02.2020.

 

Od kilku lat mamy obowiązek segregowania odpadów w swoich domach. Na wszystkie te rodzaje potrzebujemy pojemników. Tylko co, jeśli w mieszkaniu mamy ograniczoną przestrzeń? Przejrzałam dostępne w sprzedaży kosze do segregacji i zrobiłam zestawienie. Zerknij, a jest szansa, że znajdziesz idealny kosz na śmieci do małej kuchni. 

 

– Mam tak małą kuchnię, że nie dam rady zmieścić w niej kilku pojemników na wszystkie rodzaje segregowanych odpadów – tyle razy już słyszałam to zdanie, że gdybym za każde otrzymywała złotówkę, to mogłabym opłacić hosting tego bloga na dekadę wprzód 😀 Szkopuł w tym, że najczęściej to nie ograniczona przestrzeń jest przeszkodą w segregowaniu, a niechęć do zmiany nawyków i źle dobrane kosze na śmieci…

 

Jakiś czas temu znajomi zrobili w swoim mieszkaniu remont. Zaprosili w odwiedziny i pierwsze co zaprezentowali, to szafkę pod zlewem. – Patrz, Julka – mówili gospodarze z dumą. – Zmieściliśmy tu trzy pojemniki! Czyli dokładnie tyle, ile w danej chwili w Warszawie zbiera się frakcji odpadów – szklane, plastikowe z papierowymi i osobno resztkowe, które nie nadają się do recyklingu. – A weźcie mi przypomnijcie, ile macie metrów w tej kuchni? – poprosiłam. – Pięć. Może pięć z kawałkiem. 

 

Na pięciu metrach kwadratowych udało im się bez problemu zmieścić kuchenkę, zlew, blaty, lodówkę, szafki kuchenne i wszystkie wymagane pojemniki do segregowania odpadów. Da się? Da się. To nie były wielkie kosze, ale gospodarze byli zgodni, że lepiej mieć małe pojemniki i częściej je opróżniać niż długo kisić odpady we własnych czterech ścianach. A jako że problem małej kuchni dotyczy wielu i często służy za wymówkę, by nie segregować, postanowiłam przejrzeć dostępne w sprzedaży pojemniki na śmieci i wybrać z nich takie, które będą się nadawały do małych przestrzeni. Sprawdź, a nuż któryś z nich zmieści się w Twojej kuchni. Klikając w zaznaczone na zielono nazwy koszy na śmieci od razu trafisz do porównywarki cen, gdzie zobaczysz najtańsze w danej chwili oferty. 

 

Trio, czyli trzy kosze w jednym

 

Trio – to trzy pojemniki do segregowania złączone razem. Dobre rozwiązanie dla kogoś, kto liczy w kuchni każdy centymetr kwadratowy. Rozmiar poszczególnych pojemników jest niewielki, a dzięki temu, że są one połączone, dodatkowo oszczędzasz miejsce. Dwa z zaprezentowanych koszy same w sobie wyglądają pięknie i mogą stać w kuchni na wierzchu (jeśli, na przykład, nie masz szafki pod zlewem albo brak w niej miejsca).

 

kosz na śmieci mała kuchnia

 

 1. Kosz z trzema oddzielnymi komorami o różnych kolorach, co ułatwia segregowanie. Każdy z tych pojemników można wyjąć i osobno opróżnić. Wymiary 48 x 39,5 x 59 cm. Kosz TRIO, ceny zaczynają się od 138 zł. 
 2. Kosz bezdotykowy, z pedałem, o trzech oddzielnych komorach w różnych kolorach. Każdy z pojemników ma pojemność 11 litrów. Wymiary całości: 47 x 25 cm. Wysokość 44 cm. Obudowa jest wykonana z metalu. Kosz TRENTO OKO, cena 569,49 zł, dostawa jest darmowa. 
 3. Kosz obrotowy, każdy pojemnik posiada uchwyt i może być opróżniany osobno. Poszczególne kosze mają pojemność 11 litrów. Średnica złączonych pojemników wynosi 42 cm. Wysokość 36 cm. Kosz MULTIM ECOBIN, ceny zaczynają się od 98 zł (chwilowo brak).
 4. Kosz z trzema komorami, z których każda otwiera się osobnym pedałem. Każdy pojemnik mieści 8 litrów. Wymiary całości 40 x 26 cm. Wysokość 40 cm. Kosz TORO, cena 225 zł (aktualnie wyprzedane). 
 5. Zamykany kosz z pedałem i trzema kolorowymi pojemnikami wewnątrz. W opcji jest też umieszczenie na każdym z tych pojemników naklejki z rodzajem segregowanego surowca. Wymiary kosza 48 x 40 cm. Wysokość 55 cm. Kosz EKOTRIO, cena 202 zł. 

 

Oprócz wymienionych koszy, sprawdź również poniższe:

 1. Nieco większy, bo 3×20 litrów jest ROTHO Trio. Ma trzy komory, dzięki zgrabnemu designowi nie zajmuje jednak więcej miejsca niż to konieczne. Wymiary: 49 x 42 x 58,5 dł./szer./wys. (cm). Cena: 199 zł. 
 2.  BRABANTIA BO – to praktyczny kosz o niezwykłym designie – z trzema komorami po 11 litrów każdy. Pojemnik dostępny jest w 8 różnych kolorach. Wymiary: wysokość 68 cm, głębokość: 31,5 cm, szerokość: 54 cm. Cena: 575,20 zł. 
 3. VIDAXL – to z pewnością jeden z najbardziej niezwykłych koszy do segregacji odpadów, jakie widziałam. Na pewno zburzy myślenie wielu, że pojemniki ze śmieciami mają stać pod zlewem. Vidaxl przypomina szafkę- słupek i jest wykonany ze stali nierdzewnej.  Cena: 460,19 zł.

 

A może zestaw koszy?

 

Zestaw oddzielnych koszy jest dla tych, którzy mają w kuchni nieco więcej miejsca albo na tyle nietypowy układ pomieszczenia, że nie da rady umieścić w nim jednego kosza z kilkoma komorami. Kilka pojemników pozwala trochę pokombinować z ustawieniami – poszczególne kontenery mogą znaleźć się w tych miejscach, gdzie powstaje najwięcej odpadów danego rodzaju.

 

kosz na śmieci

 

 1. Zestaw trzech koszy o pojemności 12 litrów, 5 litrów i 5 litrów i dwóch małych pojemników na drobiazgi. Można je ustawić na podstawce (minimalne jej wymiary 44 x 40,5 cm) albo bezpośrednio na posadzce lub w szafce kuchennej (wówczas kosze zajmą mniej miejsca – 30 x 40 cm). Wysokość koszy – 23 cm. Pojemniki PRACTICO, cena 145 zł.
 2. Największe kosze ze wszystkich zaprezentowanych, ale dzięki temu, że można je połączyć w okrąg, zajmują niewiele miejsca. Po złączeniu zestaw ma średnicę ok. 70 cm i wysokość 50 cm. Każdy z pojemników jest o pojemności 30 litrów. Kosze KIS LOTUS, ceny zaczynają się od 149 zł. 
 3. Zestaw kolorowych toreb do segregacji odpadów. Wielkość jednej 23 x 20 cm. Wysokość 20 cm. Torby można postawić albo powiesić za uchwyty na drzwiach szafki kuchennej. Torby REO AMOS, cena zestawu 28,29 zł (aktualnie wyprzedane; alternatywą mogą być kosze ORIONsprzedawane pojedynczo, więc można skompletować sobie dowolny zestaw. Zaletą jest prostokątny kształt koszy, co oszczędza miejsce. Cena: 37,99 zł/szt.)
 4. Pojemniki do segregacji. Wymiary jednego kosza 26 x 22 cm. Wysokość 33 cm. Sprzedawane są pojedynczo, jest możliwość zamówienia kilku pojemników w różnych kolorach. Kosze posiadają z tyłu mocowanie – jest możliwość powieszenia ich na ścianie albo drzwiach od szafki kuchennej. Kosz BINNY, cena jednej sztuki 139,99 zł (chwilowo wyprzedany, ale dość podobne są kosze od SIMPLEHUMAN  za 158 zł/szt.)
 5. Zestaw czterech pojemników z kolorowymi pokrywkami. Wymiary jednego pojemnika 28 x 38 cm. Wysokość 32 cm. Jest możliwość ustawienia ich w różnej konfiguracji: obok siebie czy na sobie. Zestaw koszy 4HOME, ceny zaczynają się od 89 zł za zestaw 3 koszy oraz 118 zł za zestaw 4 koszy). 

 

Nie zapominajmy o sortownikach, czyli wysuwanych systemach koszy, które montowane są zwykle pod zlewem:

 

 1. FRANKE EASYSORT składa się z  trzech pojemników: jednego dużego (14,5 l) i dwóch mniejszych (7,5 l). Całość ma wymiary: 38x42x38 cm (szer. x dł. x wys.). Pojemniki wykonane są z antyseptycznego materiału, który redukuje rozwój bakterii i zmniejsza uciążliwość zapachową. Bardzo dobra jest cena: 86,90 zł za zestaw. Producent rekomenduje montować zestaw w szafce z wysuwanym frontem. 
 2. Prostą i ekonomiczną opcją z czterema pojemnikami jest ALVEUS EKKO. Pojemniki są nieduże, po 8 litrów każdy, ale dzięki temu system zmieści się właściwie w każdej szafce (nie musi być wysuwana, może mieć zwykłe drzwiczki – wysuwany jest system).  Koszt: 240 zł za system razem z pojemnikami. 

 

Kuchenne resztki do osobnych koszy

 

W lipcu [2017] wchodzą w życie nowe przepisy, na mocy których będziemy osobno wyrzucali również bioodpady, czyli między innymi resztki kuchenne. Na naszych osiedlach zaczną się sukcesywnie pojawiać dodatkowe kontenery na ten rodzaj odpadów. Najwygodniej jest – do czasu odwiedzenia przydomowego kontenera – przechowywać takie resztki w małym pojemniku na blacie kuchennym.

 

kosz na resztki kuchenne

 

 1. Pojemnik-kompostownik na odpady organiczne z filtrem pochłaniającym zapach. Filtr jest wymienny. Wewnętrzna budowa zapewnia cyrkulację powietrza, ale nie dopuszcza do wydostawania się ze środka nieprzyjemnych zapachów. Pojemność 4 litry. Wymiary pojemnika: 15,5 x 24,5 x 14 cm. Pojemnik JOSEPH JOSEPH, cena 146,28 zł (chwilowo wyprzedany, odsyłam do pojemnika BRABANTIA Sort&Go – ma podobny design, a jest dużo tańszy). 
 2. Pojemnik-kompostownik podobny do tego powyżej. Różni się jedynie kolorem i wymiarami – jest odrobinę większy. Jego wymiary to: 23 x 20 x 16 cm. Pojemnik JOSEPH JOSEPH BEŻOWY, cena 179 zł, w niektórych sklepach jest darmowa dostawa. 
 3. Metalowy pojemnik na odpady organiczne. W środku posiada filtr węglowy, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Pojemność kompostownika 4,5 l. Pojemnik SIMPLEHUMAN, cena 331, 10 zł (chwilowo wyprzedany, odsyłam do pojemnika KILNER – ma podobną estetykę, 2 l pojemności i kosztuje 118,95 zł)
 4. Pojemnik-kompostownik marki Joseph Joseph. Ma dokładnie takie same opcje i funkcje jak pojemnik nr 2 powyżej. Różni się jedynie kolorem, jest grafitowy. Wyposażony jest w pochłaniający nieprzyjemne zapachy filtr, zapewnia cyrkulację powietrza wewnątrz, ale zapobiega jego wydostawaniu się na zewnątrz. Posiada stalowy uchwyt do przenoszenia. Pojemnik JOSEPH JOSEPH GRAFITOWYcena 146,78 zł, w niektórych sklepach jest darmowa przesyłka.  Jako tańszą alternatywę polecam BRABANTIA CADDY– cena wynosi 75 zł)
 5. Bardzo zgrabny pojemnik na odpadki organiczne. Nie jest za mały, ani za duży – w sam raz. Jego wymiary to 17,8 x 17,8 x 17,8 cm. Ma wyprofilowane dno i gładkie ścianki, dzięki czemu pojemnik łatwo się czyści, a tworzywo nie chłonie zapachów. Jako jedyny pojemnik z wymienionych powyżej może być myty w zmywarce (reszta wyłącznie ręcznie). Pojemnik OXO GOOD GRIPS, ceny zaczynają się od 99 zł, w niektórych sklepach jest darmowa dostawa. 

 

Mam ogromną nadzieję, że wśród tych zestawień udało Ci się wypatrzeć kosz na śmieci do małej kuchni, który idealnie się wpisze do Twojego mieszkania i ułatwi Ci segregowanie odpadów. Podziel się też swoim doświadczeniem: masz niewielką kuchnię? Opowiedz, jak sobie radzisz z kilkoma pojemnikami na śmieci.

 

Książka Nie śmieci baner