fbpx
Menu
upcykling tkanin

DIY: mata kreatywna dla dzieci. Do odpoczynku i kolorowania!

mata kreatywna dla dzieci

Pomysł na ten wpis pojawił się zupełnie przypadkowo. Nie planowałam go, nawet nie miałam odpowiedniego modela do zdjęcia (wyręczył jak zwykle Tekir, bez którego udziału nic się nie dzieje w moim domu). Ale skoro mata kreatywna dla dzieci i tak powstała, postanowiłam pokazać, w jaki sposób można ją uszyć. Jest doskonała zarówno do odpoczynku, jak i zabawy z farbkami lub flamastrami do tkanin!

 

Jakiś czas temu zadzwoniła do mnie Gosia. – Mam dla Ciebie tkaninę, dobrze będzie uszyć z niej pokrowce na krzesła albo pufy. Zejdź na dół, to Ci przekażę – powiedziała. Z Gosią – i jeszcze Kają i Robertą – otwieramy w Warszawie eko pracownię. Będziemy w niej prowadzić warsztaty: ja upcyklingowe, Gosia z Kają fermentacyjne, kulinarne i kosmetyczne z wykorzystaniem dzikich roślin, a Roberta – antystresowe. Pracownię postanowiłyśmy wyposażyć w meble, przedmioty i urządzenia pochodzące z odzysku. Pytamy więc znajomych o niepotrzebne krzesła, wyciągamy ze śmietnika regały, a w piwnicach gromadzimy stoły. Kilka dni wcześniej przytargałam do mieszkania trzy palety, które posłużą nam za pufy w pracowni. Do puf trzeba jednak dorobić poduszki, by wygodnie się na nich siedziało. To właśnie na te poduszki Gosia przyniosła mi materiał.

 

Wyciągnęła z torby piękną czarno-białą tkaninę we wzory z owoców i warzyw. Gruba, w sam raz nadawała się na pokrowce. Ale… materiał miał tak duży potencjał, że szkoda było go przeznaczyć na poduchy do siedzenia. I tak, stojąc na ulicy pod moją kamienicą, wpadłyśmy na pomysł! – A może niech to będzie mata kreatywna dla dzieci? I tak planowałyśmy zrobić w pracowni kącik zabaw dla maluchów. A taką matę będą mogły one pomalować farbkami albo flamastrami do tkanin. 

 

I tak narodził się pomysł 🙂 Miałam w zanadrzu stary wełniany koc, którym można wypełnić matę. Znalazłam guziki. Wyciągnęłam farby do tkanin. I skoro i tak szyłam tę matę, to postanowiłam się z Wami podzielić sposobem wykonania. A nuż Wam też przyda się inspiracja 🙂

 

mata kreatywna diy

 

Potrzebne materiały:

 

  • tkanina – najlepiej monochromatyczna i z konturami, by łatwiej i przyjemniej było ją później malować farbkami do tkanin
  • koc albo innego rodzaju wypełniacz do środka
  • nici – w kolorze tkaniny
  • guziki – obojętnie jakie, i tak zostaną pokryte tkaniną
  • nici i igła
  • maszyna do szycia – bez niej ciężko zszyć taki płat materiału, choć nie jest to niemożliwe
  • nożyce

 

Mata kreatywna dla dzieci – krok po kroku

 

Zacznij od krojenia. Złóż tkaninę na pół. Odmierz na niej prostokąt (w moim wypadku to 100 x 75 centymetrów). Następnie ten prostokąt wytnij – masz dwie warstwy materiału, więc otrzymasz dwa prostokąty takiej samej wielkości. Złącz je prawą stroną do środka (prawa strona to ta, na której widoczny jest rysunek) i zszyj z trzech stron. Przez czwartą, niezszytą, włożysz do środka wypełniacz.

 

jak zrobić matę kreatywną

 

Aby wykroić wypełniacz, wywiń pokrowiec na prawą stronę – teraz masz już rysunek na wierzchu. Połóż ten pokrowiec na kocu czy innym wypełniaczu, przymocuj wszystkie warstwy za pomocą szpilek krawieckich, by tkaniny się nie przesuwały. Następnie obrysuj kontur pokrowca na wypełniaczu. Pamiętaj, że wypełniacz musi być odrobinę mniejszy od pokrowca, by zmieścił się w środku. Kiedy już wytniesz wypełniacz, włóż go do pokrowca i zaszyj czwartą stronę tegoż. Jeśli nie chcesz zszywać na stałe, możesz w tym miejscu przymocować suwak. I już mata jest gotowa! Aby jednak koc w środku się nie ślizgał, musisz zrobić jeszcze coś! Mianowicie, w kilku miejscach, najlepiej pięciu (w centrum maty oraz w rogach, w odległości ok. 15 cm od brzegów) przeszyć matę, przebijając wszystkie warstwy: zarówno pokrowiec, jak i wypełniacz. Możesz to zrobić przy użyciu igły i nici albo wykorzystać w tym celu guziki. To ostatnie rozwiązanie wygląda bardzo estetycznie.

 

mata kreatywna dla dziecka

 

Użyć możesz guzików w dowolnym kolorze. Zostaną one przykryte pokrowcem z tkaniny, z której uszyta została również mata. Aby wykonać pokrowce na guziki, połóż guzik na materiale. Obrysuj jego kształt, dodając po 1 centymetrze z każdej strony. Następnie wytnij. 

 

Brzegi pokrowca na guzik nawlecz na nitkę. Do środka włóż guzik i mocno zaciągnij nić.  Guzik jest już w kubraczku!

 

mata kreatywna diy

 

 

Teraz przyszyj ten guzik do maty. Pamiętaj, że musisz się przebić na wylot przez wszystkie warstwy!

 

mata kreatywna krok po kroku

 

Gdy przyszyjesz wszystkie guziki, mata będzie gotowa! Możesz pomalować ją farbkami do tkanin 🙂

 

malowanie tkaniny dla dziecka

 

 

Mam nadzieję, że wpis posłuży dla Ciebie inspiracją. Jeśli uważasz, że jest pomocny i przyda się Twoim znajomym – rodzicom małych dzieci – śmiało udostępnij link do niego. Z kolei, jeśli chcesz więcej się dowiedzieć na temat naszej pracowni i wesprzeć nas w pracach remontowych, to zapraszam do tej strony