fbpx
Menu
upcykling tkanin

Męska bransoletka z t-shirta: na Dzień Ojca?

bransoletka-z-t-shirta

Nie musisz umieć szyć, ani dziergać. Wystarczy niewielki fragment starej koszulki i kawałek nici, by powstała bransoletka z t-shirta. Może być męskim dodatkiem, ale kto powiedział, że dziewczyna go nie założy?

 

Gdy po jednym z warsztatów recyklingowych wróciłam do domu i pochwaliłam się G. bransoletkami z bawełnianych t-shirtów, jakie wykonaliśmy wspólnie z uczestnikami, to odpowiedział, że też taką chce. I wygrzebał z szafy starą koszulkę. Dodałam do tego sznurki, które pozostały po naszyjnikach z t-shirta i wyplotłam dodatek dla niego. Wzór jest jednak na tyle uniwersalny, że spodoba się dziewczynom i maluchom!

 

 

bransoletki z t-shirtu

 

 

Czego będziesz potrzebować?

 

  • starej koszulki bawełnianej – jednej albo kilku, jeśli chcesz, by bransoletka z t-shirtu była kolorowa
  • kawałka nici – kolor obojętny, bo i tak zostanie ukryty
  • nożyczek

 

 

co zrobić z t-shirta

 

 

Krok 1: przygotowanie sznurków

 

W pierwszej kolejności musisz pociąć swoją koszulkę na paski i zrobić z nich sznurki. Jak zrobić włóczkę z koszulki, opisywałam dokładniej w poście o naszyjnikach. Sznurków powinno być minimum cztery. Ja jednak zazwyczaj biorę sześć – bransoletka wychodzi wówczas grubsza i ma ładnie wyeksponowany wzór (jeśli sznurki są w różnych kolorach).

 

 

bransoletka ze sznurków

 

Krok 2: wyplatanie

 

Gdy już masz przed sobą gotowe sznurki bawełniane, weź wszystkie w garść i zwiąż ze sobą końcówki (nicią albo uciętym kawałkiem t-shirtu).

 

 

bransoletka z t-shirtu

 

 

Następnie unieruchom ten związany koniec. Musi być stabilny, żeby sznurki się później nie poplątały. Moją sprawdzoną metodą jest zaciskanie w rączkach nożyczek. Swobodne końce sznurków rozłóż dookoła, by powstało „słoneczko”.

 

 

bransoletka ze sznurków diy

 

 

Teraz weź dowolny sznurek i przerzuć go przez następny w kolejce (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Potem weź ten „następny” i przerzuć przez kolejny (nie licząc tego, który był pierwszy, czyli de facto przerzuć przez dwa). I tak dalej. Poniższy gif bardzo obrazowo pokazuje cały proces.

 

 

bransoletka z t-shirtu gif

 

 

Gdy skończysz rząd, pociągnij jednocześnie za wszystkie sznurki. Supły się zawiążą i powoli zaczną wyrysowywać wzór. Kolejny rząd wyplataj tak jak powyżej. I kolejny, i kolejny. Aż do pożądanej wielkości bransoletki.

 

 

bransoletka z t-shirtu

 

 

Gdy stwierdzisz, że Twoja bransoletka z t-shirtu ma już odpowiednią długość, zawiąż końce nicią albo kawałkiem koszulki (tak jak to zostało zrobione po drugiej stronie).

 

 

bransoletka z t-shirtu diy

 

 

Teraz musisz połączyć obydwa końce bransoletki. W tym celu połóż jeden na drugim i bardzo mocno obwiąż nicią. Końcówki nici zawiąż na supeł.

 

 

męska bransoletka z t-shirtu

 

 

Aby ukryć to złączenie, utnij jeszcze jeden pasek ze swojej koszulki, pociągnij, by wyszedł z tego sznurek i opleć nim kawałek bransoletki, zasłaniając wszystkie „bebechy”. Końcówkę tego sznurka możesz zawiązać na supeł i uciąć, ewentualnie przyszyć albo przykleić mocnym klejem.

 

 

bransoletka z tshirtu

 

 

Tak oto wygląda bransoletka G. 🙂

 

 

męska bransoletka hand made

 

 

Spodobał Ci się wpis? Opowiedz o nim znajomym, niech też zarażą się pasją przetwarzania! 🙂