fbpx
Menu
upcykling tkanin

Masz starą koszulkę? Przerób ją na naszyjnik z t-shirta

naszyjnik z t-shirta

Dzianinowa włóczka jest ostatnio bardzo popularna, powstają z niej dywany, koszyki, torby i biżuteria. Prosty naszyjnik z t-shirta można wykonać samodzielnie. Mam kilka propozycji na prezent z okazji Dnia Matki i nie tylko. 

 

Podobno najczęstszym prezentem dla kobiet jest biżuteria. Nie trzeba być jednak złotnikiem, by uszczęśliwić najbliższą osobę. Wystarczy do wykonania upominku wykorzystać podręczne materiały. A, umówmy się, każdy z nas ma w szafie przynajmniej jedną koszulkę, której już nie założy. Czas przewietrzyć garderobę i nadać swoim ciuchom drugie życie! Specjalnie dla Ciebie przygotowałam pięć propozycji biżuterii z t-shirtów z krótkim opisem jak zrobić.

 

Jak zrobić włóczkę z koszulki?

 

Jeśli znasz odpowiedź na to pytanie, to możesz śmiało przejść dalej. Jeśli nie, zapraszam na kilka zdań wstępu.

Po wpisaniu do wyszukiwarki hasła „t-shitr yarn”, zobaczysz mnóstwo wyników (część z nich – o charakterze handlowym) włóczek z dzianiny. Na skalę masową powstają one w fabrykach tekstylnych, ze skrawków materiału pozostałego po uszyciu bawełnianych koszulek. Ty już taką koszulkę masz przed sobą. Jedyne, co musisz zrobić, to pociąć ją w odpowiedni sposób, by uzyskać włóczkę.

A zatem, ciąć zaczynamy od spodu koszulki. Najpierw odcinamy tę podwiniętą część. Odkładamy ją, już nie będzie nam potrzebna. Następnie należy ciąć wzdłuż obwodu koszulki (tak jakby dookoła) aż do pach. Ma powstać dłuuuuuugi pasek o szerokości ok. 1 cm. Zanim zwiniemy go w motek, musimy naprężyć. Po rozciągnięciu płaski pasek zmieni się w zaokrąglony sznurek. I to już jest nasza włóczka.

 

Naszyjnik z t-shirta nr 1

 

Do wykonania tego naszyjnika przyda się łańcuszek i oczywiście włóczka (może być w jednym kolorze, a można wykorzystać kilka różnych).

Włóczkę trzeba pociąć na kawałki i każdy z tych kawałków zawiązać na łańcuszku. Po czym wystarczy podciąć końcówki, nadając naszyjnikowi półokrągły kształt.

 

 

naszyjnik z t-shirtu

 

Naszyjnik z t-shirta nr 2

 

Tutaj też przyda się łańcuch, tylko grubszy niż ten powyżej.

Włóczkę zaplatamy w warkocz, przekładając zawsze jedną końcówkę przez ogniwo łańcucha.

Przy końcu łańcucha zawiązujemy supły i kontynuujemy plecenie warkocza (to już będzie wiązanie na szyi).

 

 

naszyjnik z koszulki

 

Naszyjnik z t-shirta nr 3

 

To chyba najprostszy naszyjnik ze wszystkich zaproponowanych.

Potrzebujemy do niego dwóch t-shirtów w kontrastujących kolorach (ale może być jeden – czemu nie?). Jedną włóczkę tniemy na 10-15 (można więcej) równych pasków o długości ok. 40 cm. Zawijamy końcówki i mocno związujemy cienką nicią, by naszyjnik się nie rozsypał w trakcie noszenia. Następnie miejsce styku owijamy drugim sznurkiem.

 

 

naszyjnik z t-shirta

 

Naszyjnik z t-shirta nr 4

 

Zasada wykonania tego naszyjnika jest podobna do powyższego. Tylko paski są krótsze (jakieś 20-25 cm) i są one przekręcane. A na górze jest warkocz.

 

 

naszyjnik z włóczki bawełnianej

 

Naszyjnik z t-shirta nr 5

 

W tym wypadku sznurki nie zwisają luzem, tylko są zaplecione w warkocz. Jeden ze sznurków warto pozostawić dłuższym, by móc utworzyć wiązanie na szyi.

 

 

naszyjnik z włóczki t-shirt

 

 

Mam nadzieję, że te pomysły zachęcą Cię do wykonania z koszulki biżuterii dla siebie lub na prezent dla bliskiej osoby 🙂

 

Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się udostępnić go znajomym. Niech też się zainspirują!