fbpx
Menu
upcykling tkanin

Pokrowiec na matę do jogi uszyjesz ze starej parasolki

pokrowiec na matę

Chodzisz na jogę? Przyda Ci się pokrowiec na matę – taki, który będzie lekki, nieprzemakalny i wygodny. Uszyj go z tkaniny ze starej parasolki. A przy okazji weź udział w eksperymencie. 

 

Listopad jest miesiącem, w którym dbamy o swoje zdrowie i kondycję fizyczną – piszą Ula (panistrzelec.pl), Mira (olafasola.pl) i Kasia (ograniczamsie.com). Wspólnie z dziewczynami od kilku miesięcy organizujemy projekt Eksperymentujesz?, w którym zachęcamy siebie i innych do przyjrzenia się swoim codziennym nawykom i do zmian na lepsze (możesz przeczytać także październikowy pomysł na bardziej ekologiczne pakowanie przesyłki i wrześniowy o wspólnych rodzinnych posiłkach). Szary, bury i depresyjny listopad jest poświęcony aktywności fizycznej i zdrowiu: Ula dzieli się więc ćwiczeniami na mięśnie pleców, Kasia mobilizuje do regularnego uprawiania sportu, a Mira tłumaczy, jaki jest związek między sportem a slowlife, minimalizmem i parentingiem. Ja zaś pokażę, jak ze starej parasolki zrobić pokrowiec na matę do ćwiczeń. 

 

pokrowiec na matę do jogi

 

Co będzie potrzebne?

 

 • materiał ze starej parasolki (wystarczy delikatnie oddzielić go od drutów)
 • drugi materiał na podszewkę – u mnie to kawałek bawełnianego prześcieradła
 • sznur na ramiączka, bo to ma być plecak – w końcu dbamy o zdrowe plecy
 • nici do szycia
 • szpilki krawieckie
 • nożyczki
 • kreda albo suche mydło
 • miarka krawiecka
 • gazeta 

 

Pokrowiec na matę: krok po kroku

 

Najpierw musisz narysować na papierze gazetowym prostokąt. Jego długość będzie wynosiła tyle co szerokość maty plus 5-8 centymetrów, a szerokość – tyle co obwód zwiniętej w rulon maty plus 4-5 centymetrów.  Jeśli nie masz pod ręką gazety, to możesz się obejść bez wykroju, ale biorąc pod uwagę, że musisz wykroić dwa takie same prostokąty na dwóch różnych tkaninach, to jeden wykrój zdecydowanie ułatwi Ci życie i skróci czas pracy.

 

futerał na matę diy

 

Następnie musisz wykroić dno pokrowca – możesz do tego użyć talerza o wielkości zbliżonej do obwodu zwiniętej maty.

 

jak zrobić pokrowiec

 

Wytnij wszystkie fragmenty: dwa prostokąty i dwa kółka.

 

etui na karimatę

 

Możesz przystąpić do szycia. Zacznij od podszewki: zszyj bok i doszyj dno. Pamiętaj, że szyjesz na lewej stronie. Warstwę zewnętrzną wywijasz potem na prawą, a wewnętrzną podszewkę zostawiasz na lewej. Dzięki temu po włożeniu jednej warstwy do drugiej szwy pozostaną w środku.

 

pokrowiec na matę do jogi

 

Zanim zszyjesz zewnętrzną warstwę, musisz wykroić z materiału jeszcze dwa drobiazgi: uchwyty, do których zostaną włożone ramiączka. To będą dwa prostokąty 4×4 cm. Ja zrobiłam jeden duży, złożyłam na cztery razy (by ukryć postrzępione brzegi), przeszyłam, a potem przecięłam na pół.

 

etui na matę do jogi

 

Te zaczepy przymocuj szpilką krawiecką do miejsca, w którym będzie szew (musi on być z tyłu, przylegać do pleców) i razem to wszystko zszyj.

 

jak zrobić pokrowiec na matę

 

Gdy już włożysz warstwę wewnętrzną do środka, to od góry po obu bokach zrób nacięcia (ok. 4 cm) – w tych miejscach będzie na zewnątrz wychodził sznur, czyli ramiączka plecaka. Następnie każdy fragment od cięcia do cięcia złóż na pół (w środku musi być miejsce na sznur) i przeszyj.

 

jak zrobić etui na matę

 

Teraz musisz przygotować dwa sznury. Każdy będzie złożony na pół, więc musi być dwukrotnie dłuższy od odległości między zaczepami a górną częścią pokrowca, plus 10 centymetrów. Sznur przeciągnij dookoła pokrowca: jeden zaczynając od lewej strony, a drugi od prawej. Dzięki temu, gdy pociągniesz za obydwa jednocześnie, pętla na górze się zaciśnie i pokrowiec zamknie. Końcówki sznurków włóż do zaczepów – dwie do jednego, dwie do drugiego. Włożone końcówki zawiąż na supły.

 

etui na matę diy

 

Tak pokrowiec na matę wygląda w zbliżeniu.

 

jak zrobić pokrowiec

 

A tak wypełniony 🙂

 

jak uszyć pokrowiec na matę

 

Dołącz do eksperymentowania

 

Zachęcam Cię do przerobienie materiału ze starej zepsutej parasolki i do udziału w listopadowym eksperymentowaniu. Co możesz zrobić?

 

 • Przeczytaj, co inne dziewczyny – Ula, Mira i Kasia – mają do powiedzenia w temacie listopadowego eksperymentowania
 • Przemyśl, czy chcesz zmodyfikować swoje codzienne nawyki i w jaki sposób możesz to zrobić. Może przypadną Ci do gustu naturalne środki do pielęgnacji albo codzienne ćwiczenia? Może zapiszesz się na zajęcia fizyczne i uszyjesz sobie upcyklingowy pokrowiec na matę, który pomoże Ci przetransportować akcesoria na halę sportową?
 • Jeśli prowadzisz bloga albo działasz w mediach społecznościowych, opisz relację ze swojego eksperymentowania, linkując wpis w komentarzu albo używając hashtaga #eksperymentujesz na Instagramie.
 • W grudniu weź udział w kolejnym eksperymencie.
 • Ciesz się z faktu, że zmieniasz siebie i świat na lepsze!