fbpx
Menu
upcykling tkanin

Pokrowiec na matę do jogi uszyjesz ze starej parasolki

pokrowiec na matę

Chodzisz na jogę? Przyda Ci się pokrowiec na matę – taki, który będzie lekki, nieprzemakalny i wygodny. Uszyj go z tkaniny ze starej parasolki. A przy okazji weź udział w eksperymencie. 

Nawet jeśli od roku nie wychodzisz z domu (lockdown, bejbe!) i już nie pamiętasz, czym były stacjonarne ćwiczenia – to prawdopodobnie dalej coś ćwiczyć (nawet jeśli jogę pośrodku salonu). A skoro tak, używasz maty.

Dziś pokażę, jak ze starej parasolki zrobić pokrowiec na matę do ćwiczeń. 

pokrowiec na matę do jogi

Co będzie potrzebne?

  • materiał ze starej parasolki (wystarczy delikatnie oddzielić go od drutów)
  • drugi materiał na podszewkę – u mnie to kawałek bawełnianego prześcieradła
  • sznur na ramiączka, bo to ma być plecak – w końcu dbamy o zdrowe plecy
  • nici do szycia
  • szpilki krawieckie
  • nożyczki
  • kreda albo suche mydło
  • miarka krawiecka
  • gazeta 

Pokrowiec na matę: krok po kroku

Najpierw narysuj na papierze gazetowym prostokąt. Jego długość będzie wynosiła tyle co szerokość maty plus 5-8 centymetrów, a szerokość – tyle co obwód zwiniętej w rulon maty plus 4-5 centymetrów.  Jeśli nie masz pod ręką gazety, możesz się obejść bez wykroju, ale biorąc pod uwagę, że musisz wykroić dwa takie same prostokąty na dwóch różnych tkaninach, to jeden wykrój zdecydowanie ułatwi Ci życie i skróci czas pracy.

futerał na matę diy

Następnie wykrój dno pokrowca – możesz do tego użyć talerza o wielkości zbliżonej do obwodu zwiniętej maty.

jak zrobić pokrowiec

Wytnij wszystkie fragmenty: dwa prostokąty i dwa kółka.

etui na karimatę

Możesz przystąpić do szycia. Zacznij od podszewki: zszyj bok i doszyj dno. Pamiętaj, że szyjesz na lewej stronie. Warstwę zewnętrzną wywijasz potem na prawą, a wewnętrzną podszewkę zostawiasz na lewej. Dzięki temu po włożeniu jednej warstwy do drugiej szwy pozostaną w środku.

pokrowiec na matę do jogi

Zanim zszyjesz zewnętrzną warstwę, wykrój z materiału jeszcze dwa drobiazgi: uchwyty, do których zostaną włożone ramiączka. To będą dwa prostokąty 4×4 cm. Ja zrobiłam jeden duży, złożyłam na cztery razy (by ukryć postrzępione brzegi), przeszyłam, a potem przecięłam na pół.

etui na matę do jogi

Te zaczepy przymocuj szpilką krawiecką do miejsca, w którym będzie szew (musi on być z tyłu, przylegać do pleców) i razem to wszystko zszyj.

jak zrobić pokrowiec na matę

Gdy już włożysz warstwę wewnętrzną do środka, to od góry po obu bokach zrób nacięcia (ok. 4 cm) – w tych miejscach będzie na zewnątrz wychodził sznur, czyli ramiączka plecaka. Następnie każdy fragment od cięcia do cięcia złóż na pół (w środku musi być miejsce na sznur) i przeszyj.

jak zrobić etui na matę

Teraz przygotuj sznurki – 2 szt. Każdy będzie złożony na pół, więc musi być dwukrotnie dłuższy od odległości między zaczepami a górną częścią pokrowca, plus 10 centymetrów. Sznur przeciągnij dookoła pokrowca: jeden zaczynając od lewej strony, a drugi od prawej. Dzięki temu, gdy pociągniesz za obydwa jednocześnie, pętla na górze się zaciśnie i pokrowiec zamknie. Końcówki sznurków włóż do zaczepów – dwie do jednego, dwie do drugiego. Włożone końcówki zawiąż na supły.

etui na matę diy

Tak pokrowiec na matę wygląda w zbliżeniu.

jak zrobić pokrowiec

A tak wypełniony 🙂

jak uszyć pokrowiec na matę

Nie chcesz szyć pokrowca? Mam w kramie paski do maty – SPRAWDŹ.

Udało Ci się uszyć pokrowiec według tej instrukcji? Opowiedz o tym w komentarzach pod tekstem!