fbpx
Menu
ekologia / popularne

Co mówią symbole umieszczane na opakowaniach?

symbole umieszczane na opakowaniach

Biorąc w sklepie do ręki jakiś produkt, zwykle ograniczamy się do sprawdzenia składu. Rzadko zwracamy uwagę na inne symbole umieszczane na opakowaniach. Tymczasem sporo one mówią o produkcie i możliwościach odzysku jego opakowania.

 

To się stało kilka dni temu. Odrywając od rolki ostatni listek papieru toaletowego zauważyłam na – szarej zwykle – tulejce napis. „Dbamy o naturę. Segreguj odpady” i rysunek kontenera na odpady papierowe. Zaskakujące, ale w sumie nic nowego. W wielu krajach zachodnich opakowania produktów zawierają informację na temat prawidłowej segregacji. U nas ten pomysł również jest forsowany od co najmniej kilku lat. Na razie jednak bez rezultatów. A szkoda – to w dużej mierze ułatwiłoby mieszkańcom sortowanie odpadów.

 

Zanim się doczekamy tego typu oznaczeń, warto przyjrzeć się symbolom, które już są na opakowaniach. Nie poinformują one, do którego pojemnika należy wrzucać odpad, powiedzą jednak sporo na temat produktu albo możliwości jego utylizacji.

 

Symbole umieszczane na opakowaniach

 

znak zielony punkt

ZNAK ZIELONY PUNKT. Często mylnie jest odbierany jako symbol recyklingu. A tak naprawdę oznacza, że producent sfinansował budowę i funkcjonowanie systemu odzysku odpadów.

 

 

znak ceZNAK CE. Pojawia na wyrobach medycznych (np. płynów do soczewek), elektro-sprzęcie, zabawkach i informuje o tym, że produkt powstał zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej i z normami uwzględniającymi zdrowie i bezpieczeństwo użytkownika

 

nietestowane na zwierzętachNIETESTOWANE NA ZWIERZĘTACH. Również najczęściej się pojawia na opakowaniach kosmetyków. Oznacza, że na etapie badań produkt nie był testowany na zwierzakach.

 

dbaj o czystość znak

DBAJ O CZYSTOŚĆ. Znak przypomina o tym, by opakowanie po zużytym produkcie wyrzucić do kosza. A nie, na przykład, do lasu.

 

 

znak opakowanie nadaje się do recyklingu

OPAKOWANIE NADAJE SIĘ DO RECYKLINGU. Symbolem odzysku jest ten znak. Informuje on, że opakowanie wykonane jest z takiego surowca, który można poddać recyklingowi.

 

 

znak ekologiczny

ZNAK EKOLOGICZNY. Poświadcza on, że produkt został wytworzony zgodnie z ekologicznymi kryteriami ustalonymi przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

 

 

Unijne logo rolnictwa ekologicznego stare

ROLNICTWO EKOLOGICZNE. Certyfikat eko Unii Europejskiej. Oznacza, że co najmniej 95 procent składników tego produktu powstało zgodnie z metodami ekologicznymi, a uprawy były nadzorowane.

 

MSC znak

ZNAK MSC. Umieszczany jest na przetworach i konserwach rybnych. Informuje, że produkt jest certyfikowany, a ryby pochodzą z przyjaznych dla środowiska zrównoważonych połowów.

 

 

opakowanie biodegradowalne

OPAKOWANIE BIODEGRADOWALNE. Znak występuje na opakowaniach, które rozkładają się podczas kompostowania. Więcej na temat tego, czy produkty biodegradowalne są przyjazne dla środowiska, możesz przeczytać TUTAJ.

 

znak vegan

VEGAN. Symbol, którym mogą być oznakowane produkty spożywcze, środki czystości, ubrania, kosmetyki, a nawet usługi. Oznacza on, że do produkcji nie użyto żadnego składnika pochodzenia zwierzęcego.

 

przekreślony kontener znak

ZNAK PRZEKREŚLONEGO KONTENERA. Zwykle występuje na sprzętach elektronicznych, RTV i AGD. Oznacza on, że po zużyciu produktu nie wolno wyrzucić do kosza razem z innymi odpadami, tylko należy przekazać do punktu zbiórki elektrośmieci.

 

 

ponowne wykorzystanie znak

MOŻLIWOŚĆ PONOWNEGO WYKORZYSTANIA. Tym znakiem opatrywane są produkty, które po wykorzystaniu nadają się do ponownego użycia (mogą być wielokrotnego użycia). Można go spotkać na butelkach, szklanych pojemnikach, beczkach, kontenerach i puszkach.

 

 

znak aluminium

ZNAK ALUMINIUM. Informuje, że opakowanie albo produkt zostały wykonane z aluminium i nadają się do recyklingu.

 

 

 

oznaczenia na opakowaniach plastikowych

OZNACZENIE UMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH PLASTIKOWYCH. To jest osobna kategoria symboli, z którymi warto się zapoznać choćby w trosce o własne zdrowie. 1) PET – wykorzystywany do produkcji jednorazowych opakowań i butelek do wody mineralnej, nie wolno używać ich ponownie! 2) HDPE – bezpieczny plastik, opakowania nadają się do ponownego użycia. 3) PVC – używa się do produkcji folii, najlepiej unikać! 4) LDPE – używany do produkcji opakowań na żywność, raczej bezpieczny. 5) PP – bezpieczny, opakowania mogą być ponownie używane.  6) PS – produkowany jest z niego styropian, unikać kontaktu z żywnością! 7) Inne – najbardziej niebezpieczne i toksyczne plastiki, nie używać! Polecam Wam też wpis Kasi na temat plastiku.

 

To tylko niektóre symbole umieszczane na opakowaniach. Ale chyba te ważniejsze z punktu widzenia ekologii, ochrony środowiska i przetwarzania odpadów. Możecie teraz śmiało wziąć do ręki dowolny produkt w domu i sprawdzić, co mówi o nim jego opakowanie 😉

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat opakowań? Zachęcam Cię zatem do przeczytania mojej książki “Nie śmieci” – wiele się z niej dowiesz! Książka jest dostępna w formacie elektronicznym (KLIKNIJ) i w wersji drukowanej w sposób przyjazny dla środowiska (KLIKNIJ).

 

Książka Nie śmieci baner