fbpx
Menu
ekologia

#UpcyklingowyRok – podsumowanie maja i czerwcowy temat wyzwania

upcyklingowyrok maj

Majowe słońce w tym roku praży! Z jednej strony pokazuje to skutki globalnego ocieplenia (bo kto to widział, by w maju zakwitły lipy!), a z drugiej – zachęca do wcześniejszych prac ogrodowych, urządzania tarasów i organizowania imprez plenerowych. A to stwarza okazje do pomysłów upcyklingowych. Zerknijcie na realizacje zgłoszone do majowej odsłony wyzwania #UpcyklingowyRok – zainspirujcie się i weźcie udział w czerwcowej edycji!

 

Pomysł na majowy temat wyzwania #UpcyklingowyRok przyszedł mi do głowy, gdy natknęłam się na folder z naszymi z G. zdjęciami ślubnymi. Zarówno oficjalną ceremonię, jak i wesele mieliśmy w plenerze. Co prawda, był to lipiec, nie maj, ale w tym roku pogoda w maju jest równie upalna, co kilka lat temu w lipcu. Podzieliłam się więc naszymi pomysłami na upcyklingowy ślub i wesele oraz zachęciłam Was do pokazania Waszych rozwiązań i patentów.

 

Temat majowej odsłony brzmiał: NA WOLNYM POWIETRZU. Mogliście zaprezentować, jak urządzacie przedmiotami z odzysku ogródek albo działkę. Pochwalić się przedmiotami z odzysku, które zabieracie ze sobą na długi weekend albo grilla. Podzielić się zdjęciami z imprezy plenerowej, jeśli były na niej gadżety z upcyklingu. Pokazać innym, jakie gry i zabawy „z niczego” towarzyszą Wam podczas odpoczynku na łonie natury.

 

O co chodzi w wyzwaniu #UpcyklingowyRok?

 

Wyzwanie trwa od stycznia, choć dołączyć do niego i zademonstrować swoje upcyklingi można w każdym momencie. Zależało mi na tym, by pokazać, że twórcze przeróbki mogą być obecne w wielu obszarach życia, dlatego każda edycja jest poświęcona innemu zagadnieniu. I tak, w styczniu dzieliliście się pomysłami na stroje karnawałowe. W lutym tematem przewodnim były podróże i wyjazdy na ferie. Marzec obfitował w inspiracje dotyczące urządzania ogrodu i balkonu. W kwietniu prezentowaliście pomysły na drugie życie ubrań.

A w maju…

W maju w wyzwaniu wzięły udział cztery osoby. Obejrzyjcie zgłoszone przez uczestniczki prace i zaczerpnijcie inspiracji 🙂

 

Magda pokazała dekorację sali weselnej:

 

Nie robiłam wesela plenerowego (bo było w styczniu ), ale myślę, że nasza upcyklingowa dekoracja sprawdziłaby się również na zewnątrz. Zrobiliśmy galerię zdjęć wykorzystując stare skrzynki na jabłka i stare ramki na zdjęcia poznajdywane na strychu lub kupione na Olimpii.

 

dekoracja sali weselnej

 

Marta niepotrzebne spodnie przerobiła na koszyczki dla małych rowerzystów.

 

Koszyczki zapinane są na rzepy, więc jeśli Maluch ma kilka środków lokomocji to nie problem przenieść koszyczek np. na hulajnogę. Testowaliśmy i polecamy.

 

 

Magdalena zaprezentowała nowe oblicze swojego tarasu.

 

Meble z palet (nawet gwoździe wyciągałam i używałam ponownie), farba to mix resztek po remontach (z wątpliwym już terminem przydatności), gąbka na poduszki ze starego narożnika, materiały z domowych resztek.

 

taras leżak z palet

 

Druga Magda skupiła się na uprawach balkonowych. 

 

Ja póki co ogarniam mój upcyklingowy ogródek. Już schną kolejne puszki, więc mam nadzieję, ze się powiększy i dodatkowo zakwitnie (wykorzystałam puszki po fasoli, z której zrobiłam pyszne brownie i tasiemkę zakupioną kiedyś, aby zapakować prezenty – pierwotnie myślałam o sznurku, ale musiałabym go kupić, a tak wykorzystałam co miałam).

 

doniczki z odzysku na balkon

 

Klara zaś postawiła na uprawy parapetowe. 

 

Jakiś czas temu uratowałam przed wyrzuceniem do śmieci przeszło 2 kg wyrastającej cebuli, która teraz pięknie rośnie na balkonie w donicy znalezionej na śmietniku. Kubeczki nie nadające się do picia z nich (pęknięty, ze sklejonym uchem i uszczerbiony) ozdabiają parapet oraz brzydka doniczka 5 litrowa. Szczypiorek rulez.

 

uprawa parapetowa

 

 

 

Podobają Wam się te pomysły? A może w czerwcu również weźmiecie udział w wyzwaniu #UpcyklingowyRok? 🙂

 

Zapraszam do czerwcowej odsłony wyzwania #UpcyklingowyRok

 

Wyzwanie nadal trwa! W czerwcu tematem będzie KUCHNIA! Przygotowujecie dania z resztek? Robicie remont i wyposażacie kuchnię w meble i akcesoria z odzysku? A może szyjecie fartuchy albo uchwyty do gorącego i dzięki temu dajecie drugie życie tekstyliom? Podzielcie się koniecznie swoimi pomysłami z innymi. Moje inspiracje na upcykling żywności możecie znaleźć TUTAJ 🙂

 

Swoje zdjęcia możecie umieszczać w komentarzach pod tym postem w facebookowej grupie Daję rzeczom drugie życie. Albo wrzucać na swojego Instagrama – tylko koniecznie oznaczcie @nanowosmieci i umieśćcie hashtagi #UpcyklingowyRok #czerwiec. 

 

Za miesiąc podsumuję wyniki czerwcowej odsłony i opublikuję Wasze pomysły! 🙂 To jak, podejmiecie wyzwanie?

 

Zachęcam też do zapisania się na newsletter – to najłatwiejszy sposób na otrzymywanie dodatkowych pomysłów i inspiracji! 🙂