fbpx
Menu
ekologia

#UpcyklingowyRok – podsumowanie września i październikowy temat wyzwania

upcyklingowyrok wrzesień

Wczoraj padało, dziś świeci słońce – jesienna pogoda jest zmienna. Czy da się ją uchwycić w upcyklingowych przeróbkach? Jak najbardziej! Zobacz pomysły zgłoszone do wrześniowej edycji wyzwania #UpcyklingowyRok, zaczerpnij inspiracji i zapoznaj się z tematem październikowej odsłony. Może zechcesz wziąć w niej udział?

 

Z czym kojarzy Ci się początek jesieni? Mi z babim latem – unoszącymi się w powietrzu nitkami pajęczyny, które mienią się w promieniach stygnącego już słońca. Kojarzy się też z taplaniem się w kałużach, najbardziej atrakcyjną (może dlatego, że zakazaną) zabawą z dzieciństwa. Kojarzy się z żołędziami i kasztanami, bo usiane są nimi alejki w parkach i chodniki na ulicach (czy znasz już TEN przepis na mydło z kasztanów?). Z rudościami, żółciami i czerwieniami – o tej porze roku zwykle wtapiam się w tło, bo również z szafy uwalniam te barwy!

 

Podobne do moich skojarzenia miały uczestniczki wrześniowej odsłony wyzwania #UpcyklingowyRok. Jej temat brzmiał: „Czasem słońce, czasem deszcz” – zachęcałam do prezentowania przeróbek związanych z pogodą i klimatem, odnoszących się do pór roku, przedstawiające charakterystyczne dla danego sezonu cechy! Zobaczcie, co z tego wyszło 🙂 A jeśli chcesz wziąć udział w październikowej edycji, sprawdź nowy temat na końcu tego artykułu.

 

#UpcyklingowyRok we wrześniu: podsumowanie

 

„Czasem słońce, czasem deszcz” – napisała Marta, zgłaszając do wyzwania rysunki z odpadu po ostrzeniu kredek, które wykonała wspólnie z dzieckiem.

 

wiórki po ostrzeniu kredek pomysły

 

 

Macie pustą plastikową butelkę i kawałek materiału? Wykonaj z nich pojemnik na pzydasię albo zbiory kasztanów – jak radzi Alicja. Na jej blogu znajdziesz instrukcję wykonania!

 

 

Jak jesień – to deszcz. A jak deszcz – to kalosze. A co zrobić z gumiakami, które już swoje odsłużyły? Sposobem podzieliła się Margherita. W uzasadnieniu napisała ona:

 

Gumiaczki-kaloszki, z których wyrósł mój syn. Najpierw służyły do zabaw w deszczowych kałużach, teraz sukulenty pną się w nich do słońca…

 

co zrobić ze starych kaloszy

 

Podobają Ci się te pomysły? A może dołączysz do nas w kolejnej edycji wyzwania?

 

Zapraszam do październikowej odsłony wyzwania #UpcyklingowyRok

 

Wyzwanie nadal trwa! Od samego początku chodziło mi o to, by pokazać, że twórcze przeróbki mogą być obecne w wielu obszarach życia, dlatego każda edycja wyzwania #UpcyklingowyRok jest poświęcona innemu zagadnieniu.

W styczniu uczestniczki dzieliły się pomysłami na stroje karnawałowe.

W lutym tematem przewodnim były podróże i wyjazdy na ferie.

Marzec obfitował w inspiracje dotyczące urządzania ogrodu i balkonu.

W kwietniu dziewczyny prezentowały pomysły na drugie życie ubrań.

W maju, z kolei, zgłaszały swoje plenerowe przeróbki

W czerwcu tematem była kuchnia.

W lipcu – remont i odnawianie mieszkania.

W sierpniu inspirowały się ostatnimi dniami lata i przygotowaniami do szkoły.

 

Co przyniesie październik?

 

Temat aktualnej edycji wyzwania #UpcyklingowyRok brzmi: „UBIERZ SIĘ CIEPŁO”!

 

W tym miesiącu zachęcam Cię, by stawić czoła nadchodzącym chłodom i dać drugie życie ubraniom. Jesienią zwykle wymieniamy garderobę: kupujemy grube swetry, nowe płaszcze, robimy zapasy ciepłych skarpet. Ale może wyłamujesz się z tego schematu? Może zamiast napędzać konsumpcję, odnawiasz zimowy płaszcz po babci? Nie wyrzucasz swetra po jednym sezonie, tylko przerabiasz go na rękawiczki i czapkę? A skarpet nie kupujesz – dziergasz z włóczki znalezionej na strychu? Pokaż, jak wyglądają Twoje upcyklingowe i ekologiczne przygotowania do chłodniejszego okresu. Jak mawiał klasyk: „Winter i coming!” 😉

 

Koniecznie podziel się swoimi pomysłami z innymi. Zdjęcia umieść w komentarzach pod tym postem w facebookowej grupieDaję rzeczom drugie życie. Albo wrzuć na Instagrama – tylko koniecznie oznacz @nanowosmieci i umieść hashtagi: #UpcyklingowyRok #październik. 

 

Za miesiąc podsumuję wyniki październikowej odsłony i opublikuję wszystkie pomysły! 🙂 To jak, podejmieszwyzwanie?

 

A jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat drugiego życia rzeczy, zachęcam do zapisania się na mojego newslettera. Obecnie pracuję nad książką o upcklingu, recyklingu i niemarnowaniu – osoby z listy w pierwszej kolejności dowiedzą się o dacie premiery i przedsprzedaży. 

 

[mailerlite_form form_id=2]