fbpx
Menu
upcykling szkła

Przed 8 marca: wazony z butelek

wazony z butelek

Po greckim winie retsina, armeńskim piwie Kilikia i słodowym napoju produkcji polskiej – trzy butelki o ładnych kształtach stały na parapecie i czekały na okazję. Okazja pojawiła się wraz z otrzymaniem „w spadku” farby. Tak powstały wazony z butelek. 

 

O tej farbie wspominałam już przy okazji wpisu o produkcji świecznika ze słoika (aż się zrymowało…). Spray przydał mi się również tym razem. Miałam trzy ładne butelki i ani jednego wazonu do kwiatów. Cóż, nie jestem zwolenniczką ściętej roślinności, ale jednak od czasu do czasu bukiet się dostaje. Wówczas ląduje on w szklance albo pierwszym lepszym słoiku. Butelki sauté też nie wyglądały najlepiej, bo nie dość, że każda była w innym kształcie, to jeszcze kolorze. Postanowiłam je ujednolicić.

 

Co jest potrzebne?

 

  • szklane butelki – mogą być po piwie, winie, jakimś innym alkoholu albo soku owocowym
  • farba – ja miałam kredową, bo nie lubię połysku, ale możesz wybrać dowolną. Polecam w sprayu, one znacznie przyspieszają i ułatwiają malowanie
  • stare gazety – by nie pobrudzić farbą podłóg
  • ozdoby – sznurki, tasiemki, kreda, czyli wszystko, czym można udekorować wazony po wyschnięciu farby.

 

 

wazony z butelek

 

Jak się przygotować?

 

Najpierw musisz dokładnie umyć butelki, zdzierając z nich etykiety i wszelkie pozostałości po kleju. Niektóre kleje łatwo się rozpuszczają w wodzie – wystarczy pozostawić butelkę przez chwilę w wodzie, a nalepka w całości zejdzie. Inne natomiast są odporne na wodę, można próbować zeskrobywać nożem, ale o wiele prostszym sposobem jest posmarowanie nalepki oliwą albo innym olejem roślinnym – klej szybko zejdzie.

Gdy szkło będzie już czyste na zewnątrz i w środku, trzeba odczekać chwilę, by butelki wyschły. W tym czasie na podłodze można rozłożyć stare gazety, które uchronią podłogę przed zachlapaniem farbą.

No i założyć rękawiczki ochronne. Ja zapomniałam, a potem pół dnia zeskrobywałam zaschniętą farbę z palców 🙂

 

 

malowanie butelki

 

Jak zrobić wazony z butelek

 

Proces nie jest długi, ani skomplikowany. Musisz tylko pamiętać, by farbę nanosić równomiernie i położyć dwie warstwy – drugą po wyschnięciu pierwszej. Inaczej, postawione na nasłonecznionym parapecie wazony będą prześwitywać.

Gdy już pomalujesz butelki, odstaw je na chwilę, by farba dobrze wyschła.

 

 

wazon z odzysku

 

 

Po wyschnięciu, możesz przystąpić do dekoracji swoich wazonów: przywiązać wstążkę albo coś napisać kredą. Ja obwiązałam szyjki butelek jutowym sznurkiem. Lubię minimalizm, a połączenie beżu i czerni fajnie się komponuje z wystrojem kuchni 🙂

 

 

wazon handmade

 

 

Tak wygląda efekt końcowy. Prawda, że ładnie? A do tego banalnie proste w wykonaniu. I w sam raz na sprezentowany w Dniu Kobiet bukiet kwiatowy.

 

 

wazon diy