fbpx
Menu
upcykling tkanin

Wieszak à la makrama: na kwiaty i drobne ozdoby

wieszak makrama

Pamiętam, jak wisiały w biurach, szkołach i urzędach, zdobiły salony w mieszkaniach. Potem odeszły w niepamięć jako relikty przeszłości. A po dwóch dekadach wróciły: kwietniki plecione ze sznurków. Zobacz, jak zrobić prosty wieszak w stylu makramy. 

 

W grudniu możesz wyeksponować na nim świąteczne dekoracje. Ustawić szopkę, położyć stroik ze świecą. Możesz umieścić tam bałwana, Mikołaja, lampki choinkowe albo… szkatułkę z piernikami! A po świętach ulokować kwiaty w donicach. Wieszak jest wielofunkcyjny.  Jego wykonanie – szybkie i łatwe.

 

wieszak makrama

 

Czego potrzebujesz:

  • mocnego bawełnianego sznurka – w moim wypadku to pochodzący z recyklingu KotToOn XXLace Yarn
  • kawałek drewna lub taca – może to być niepotrzebna drewniana deska do krojenia
  • nożyczki

 

Wieszak à la makrama: krok po kroku

 

Odmierz parzystą ilość (im więcej, tym konstrukcja będzie stabilniejsza) sznurków o takiej samej długości. W moim wypadku było 12 sznurków po 80 cm każdy.

 

wieszak a la makrama

 

Zbierz wszystkie w garść i zwiąż z jednej strony w mocny supeł.

 

makrama

 

Supeł ten ulokuj w centrum deski czy tacy, a ramiona rozłóż.

 

makrama diy

 

Na każdej parze sznurków zawiąż supełek. Musi on być dłuższy od promienia deski o grubość tej deski (czyli promień + x cm).

 

kwietnik diy

 

Deskę możesz na razie odłożyć na bok. Rozłóż wieszak tak, by widać było, który sznurek pochodzi z jakiej pary. Wybierz dowolną: jeden sznurek zwiąż w supeł ze sznurkiem z prawej pary, a drugi – z lewej. Powtórz to samo ze wszystkimi parami sznurków. Dzięki temu one się wymieszają i utworzą geometryczny wzór.

 

makrame

 

Pilnuj, by te supły były na tej samej wysokości (chyba, że w założeniu ma panować chaos) 🙂  Włóż do środka deskę i sprawdź, czy jest równo. W razie czego, możesz jeszcze poprawić.

 

kwietnik wieszak

 

Na górze musisz zrobić pętlę, żeby później można było powiesić rękodzieło na gwoździu lub haku. W tym celu wyrównaj końcówki, aby wszystkie miały taką samą długość. Następnie zakręć je i obwiąż dodatkowym kawałkiem sznurka. Zamiast skręcać, możesz zapleść warkocz.

 

kwietnik makrama

 

I to wszystko! Wieszak możesz dołączyć do innych świątecznych dekoracji 🙂

 

wieszak makrame

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze swoimi znajomymi. Możliwe, że też potrzebują inspiracji!

 

Wpis powstał dzięki wsparciu Knitpl.com