fbpx
Menu
ekologia

Jak zapakować paczkę, by była bardziej eko

ekoprzesyłka

– Pani Julio, mam tu coś dla pani ze słonecznego Budapesztu – odezwał się przez domofon głos listonosza. – Nie zamawiałam niczego z Węgier – zaprzeczyłam, zastanawiając się co to mogłoby być. – Pani zejdzie na dół, to zobaczy…

 

Trzymał w ręku niewielką paczkę, taką wielkości książki. Faktycznie, kupowałam ostatnio lekturę przez internet. Czekałam na przesyłkę, spodziewając się jej w białej bąbelkowej kopercie, takiej jak zwykle. Ta jednak była zapakowana w mapę Budapesztu. Kartę miasta z ulicami, skrzyżowaniami, parkami miejskimi.

– Czterdzieści lat pracuję na poczcie i pierwszy raz takie cuda-wianki widzę – widocznie nie tylko ja byłam zaskoczona widokiem.

– To tak można?

– No, a nie?

Uśmiechnął się i poszedł dalej roznosić przesyłki. A  ja się zamyśliłam….

 

 

jak zapakować paczkę

 

W to, co pod ręką

 

Ileż to w domu mam niepotrzebnej makulatury! Gazety, czasopisma, różne materiały promujące miasta, mapy – wiele się tego przewija przez nasz z G. dom z racji uprawianego zawodu. Ktoś owinął książkę w mapę Budapesztu – może z oszczędności, może świadomie chcąc ograniczyć kopertowe śmieci. Ja mogę zapakować paczkę do tego, co sama mam w nadmiarze i czemu warto dać drugie życie. I od tamtej pory pakuje w gazety i czasopisma. Rogi smaruję klejem lub zabezpieczam papierową taśmą malarską.

Ty też możesz wykorzystać ten pomysł i zapakować paczkę w to, co akurat masz pod ręką. Kartonowe pudło – to do kartonu. Gazetę – to w gazetę. Czasopismo – to w śliski papier. Dzięki temu na wysypisku wyląduje mniej wyłożonych folią bąbelkowych kopert, które z założenia są przecież jednorazowe. A Ty będziesz mieć satysfakcję, że dajesz czemuś drugie życie i ograniczasz ilość swoich śmieci.

 

Może poeksperymentujesz?

 

Październik jest miesiącem, kiedy szczególnie dużo sprzedajemy przez internet. Przeglądamy swoje szafy i wystawiamy na aukcje ciepłe ubrania w dobrym stanie. Spoglądamy na regały i pozbywamy się zalegających podręczników akademickich, bo studenci właśnie rozpoczynają nowy rok i mogą być zainteresowani zakupem. Odsprzedajemy przeczytane lektury, a jesień jest zwykle bardzo obfita w premiery książkowe. To dobry czas, by zmodyfikować swoje nawyki i ograniczyć odpady, pakując przesyłki do tego, co mamy pod ręką. Zapraszam Cię więc – razem z Mirą olafasola.pl, Kasią ograniczamsie.com i Ulą panistrzelec.pl – do międzyblogowego wyzwania Eksperymentujesz?, którego tematem w tym miesiącu jest zmniejszenie ilości produkowanych przez nas śmieci. 

 

 

wszystkiedziewczeta_m

 

Jak możesz dołączyć?

 

1. Przemyśl czy chcesz ograniczyć generowanie odpadów.
2. Zastanów się w jaki sposób możesz to zrobić.
3. Przejdź do akcji!
4. Podziel się swoim pomysłem lub jego realizacją z innymi – poprzez komentarz, notkę na swoim blogu, post na Facebooku lub zdjęcie na Instagramie, koniecznie dodaj hashtag #eksperymentujesz
5. Podlinkuj swoje poczynania w poście dedykowanym eksperymentowaniu – tu lub na blogach pozostałych dziewczyn. Zobacz, co one mają do powiedzenia na ten temat

6. Ciesz się z faktu, że zmieniasz świat i swoje życie na lepsze!

 

To jak, przyłączysz się do nas?