fbpx
Menu
ekologia

Dostajesz w urzędzie nowy paszport. A co ze starym?

unieważniony paszport

Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z dokumentami osobistymi – starymi, nieważnymi i wymienionymi na aktualne – po zostawieniu ich w urzędzie? Są niszczone czy składowane? Dokąd trafia paszport czy dowód osobisty? Bardzo mnie to nurtowało, więc postanowiłam wyjaśnić. 

 

Chce pani z powrotem stary? – zapytała urzędniczka. Właśnie odebrałam nowy paszport. Stary pracownica urzędu wciąż trzymała w ręce. – To chce go pani? Pewnie, że chcę, zbieram wszystkie swoje paszporty, pełne wiz i pieczątek z różnych krajów świata. Ale zaraz zaczęłam się zastanawiać nad tymi dokumentami, które są zostawiane w urzędach. Co dzieje się z nimi dalej?

 

A żeby się dowiedzieć, odezwałam się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zerknęłam do ustaw i rozporządzeń. Bez obaw, nie będę Was zanudzać cytatami (no, nie była to porywająca lektura!), przełożę tylko w paru zdaniach z polskiego na nasze jak wygląda dalszy los dokumentów.

 

Do śmierci i jeszcze dłużej

 

No dobra, to rezygnujecie ze starego dokumentu tożsamości. Urzędnik wbija do systemu informację, że numer taki a taki jest nieważny. A przy Was dokument niszczy, czyli dziurawi paszport na okładce i stronie ze zdjęciem, a od dowodu osobistego odcina róg. Po czym Wy wychodzicie z urzędu z nowym dokumentem, a stary wędruje do archiwum. I tam już sobie leży. Jak długo? Aż nie pożegnacie się z życiem. A nawet dłużej, bo dokumenty tożsamości przechowywane są przez 10 lat od śmierci swoich właścicieli.

 

A potem procedura brakowania

 

Gdy ten ustawowy termin mija, dokumenty są przekazywane do brakowania. Zwykle w archiwach ta procedura odbywa się raz do roku. Dokumenty nie przedstawiające żadnej wartości historycznej uzyskują zgodę od archiwum państwowego na utylizację i są przekazywane przez archiwistę do zniszczenia. Przy czym, jeśli to jest małe archiwum, a dokumentów jest niewiele, to są one niszczone we własnym zakresie przez instytucję, np. przy użyciu niszczarki. Większe archiwa zlecają tę pracę specjalnym firmom zajmującym się profesjonalnym niszczeniem dokumentów. Co ciekawe, często są to firmy prowadzące skup surowców wtórnych 🙂 Ze zniszczenia dokumentów zawsze sporządzany jest protokół. I wsio, na tym historia paszportów i dowodów osobistych dobiega końca.

 

Jeśli spodobał Wam się wpis i uważacie, że jest przydatny, nie wahajcie się udostępnić go znajomym. Niech wieści idą w świat! 

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat odpadów i upcyklingu? Zapraszam Cię do swojego newslettera. Staram się nie spamować i dbam, by maile były dla Was wartościowe.