fbpx
Menu

Krótka wersja jest taka….

 

Nazywam się Julia Wizowska. 

Jestem Babką od śmieci, bo na blogu, na Facebooku, Instagramie, podczas wykładów i warsztatów edukuję, jak możemy ograniczać, przerabiać na własną rękę lub segregować odpady, których nie dało się zagospodarować w inny sposób.

Opowiadam, co dzieje się ze śmieciami po tym, jak wyrzucimy do kosza. O tym jest również moja książka „Nie śmieci” – wyjątkowa pozycja nie tylko ze względu na treść, ale i formę maksymalnie przyjazną dla środowiska. Znajdziesz ją (a także webinary, kursy internetowe, ebooki i rękodzieło upcyklingowe) w moim kramie.  

A w wolnej chwili posłuchaj „CO W TYM KOSZU” – to podcast, w którym rozmawiam z ekspertami o odpadach, przybliżam ideę zero waste i zachęcam do zaprzyjaźnienia się z Naturą.

 

A to jest dłuższa wersja…

 

Była jesień 2015 roku, gdy wróciłam na stałe do domu po kilku latach nieustannych wyjazdów reporterskich do miejsc objętych konfliktami. Za mną była seria podróży na Ukrainę – od Majdanu w Kijowie, po wojnę na Donbasie – przede mną praca nad książką o tym (ukazała się rok później pod nazwą „Po północy w Doniecku„). Wojna zszargała nerwy, więc aby się odstresować, wyciągnęłam zakurzone druty i szydełko – po latach powróciłam do dziergania, ono uspokaja.

 

Robiłam rzeczy do mieszkania: najpierw dywan z kupionej włóczki pochodzącej z recyklingu, potem „sznurek” wykonałam sama ze starego prześcieradła i wydziergałam pufę.

 

Po kilku takich przeróbkach postanowiłam założyć bloga, by dzielić się pomysłami na proste DIY „z niczego”. Z przedmiotów, które trafiłyby do kosza, gdyby nie zostały użyte ponownie. Tak narodziło się Na nowo śmieci. 

 

Cześć! Nazywam się Julia Wizowska.

 

Zaczęło mnie interesować co dalej dzieje się z odpadami po tym, jak wyrzucimy je do kosza. Dowiedziałam się przy okazji, że statystyczny Europejczyk wyrzuca rocznie średnio 502 kg śmieci. Jest tego tak dużo, że pływające w Oceanie Światowym odpady wkrótce mogą utworzyć siódmy kontynent. Zaczęło mi zależeć na tym, by ograniczyć ilość śmieci w swoim życiu i inspirować innych do podobnej postawy. Podczas jednego ze spotkań poświęconych Zero Waste (to bezodpadowy styl życia) ktoś z widowni mnie rozpoznał i krzyknął: „To ty jesteś tą babką od śmieci?!”.

 

A zatem, jeszcze raz. Część! Nazywam się Julia Wizowska i jestem Babką od śmieci. 

 

Na blogu piszę o ekologii, rozwiewam mity na temat recyklingu, uczę prawidłowej segregacji odpadów, publikuję przepisy na upcyklingowe przeróbki, pokazuję jak starym i nadającym się już do wyrzucenia rzeczom dać drugie życie.

 

Działam też poza blogiem. Współtworzyłam w Warszawie pracownię Cztery Razy Trzy, w której organizowałam swoje warsztaty. Dziś warsztaty (zarówno w wersji stacjonarnej, jak i online), wykłady, webinary i szkolenia prowadzę w całej Polsce – dla grup prywatnych, mieszkańców oraz pracowników firm. 

 

Upcykling i ekologiczny styl życia promuję w mediach, na konferencjach branżowych i na imprezach masowych.

 

Jestem współautorką kilku książek reportażowych i poradnikowych (wydanych m.in. przez Wydawnictwo Czarne i Wydawnictwo Agora). W grudniu 2019 roku samodzielnie wydałam książkę „Nie śmieci” – o odpadach. Publikacja powstała w sposób totalnie przyjazny dla środowiska (Więcej o niej przeczytasz TUTAJ).

 

W 2020 roku bloga Na nowo śmieci czytało już kilkadziesiąt tysięcy osób miesięcznie. A ja dodatkowo wystartowałam z podcastem CO W TYM KOSZU (sprawdź TUTAJ).

 

Cieszę się, że tu jesteś. Jeśli masz jakieś pytania, propozycje lub uwagi, zapraszam do kontaktu.

 

NA NOWO ŚMIECI W MEDIACH:

Magazyn Świat, TVN24BiS

Julia Wizowska TVN

Pytanie na śniadanie, TVP2

Polskie Radio Czwórka

radiowa czwórka nanowosmieci.pl

Poranek Siódma9

Polskie Radio Dzieciom, Radio Kampus, Polskie Radio Czwórka

Wysokie Obcasy