fbpx

O blogu

Była jesień 2015 roku, gdy ze świeżo poślubionym G. wróciliśmy na stałe do domu po kilku latach nieustannych wyjazdów reporterskich do miejsc objętych konfliktami. Za nami była seria podróży na Ukrainę – od Majdanu w Kijowie, po wojnę na Donbasie – przed nami pisanie książki o tym (ukazała się rok później pod nazwą “Po północy w Doniecku“). Wojna zszargała nerwy, więc aby się odstresować, wyciągnęłam zakurzone druty i szydełko – po latach powróciłam do dziergania, ono uspokaja.

 

Robiłam rzeczy do mieszkania: najpierw dywan z kupionej włóczki pochodzącej z recyklingu, potem “sznurek” wykonałam sama ze starego prześcieradła i wydziergałam pufę.

 

Po kilku takich przeróbkach postanowiłam założyć bloga, by dzielić się pomysłami na proste DIY “z niczego”. Z przedmiotów, które trafiłyby do kosza, gdyby nie zostały użyte ponownie. Tak narodziło się Na nowo śmieci. 

 

Cześć! Nazywam się Julia Wizowska.

 

Zaczęło mnie interesować co dalej dzieje się z odpadami po tym, jak wyrzucimy je do kosza. Dowiedziałam się przy okazji, że statystyczny Europejczyk wyrzuca rocznie średnio 502 kg śmieci. Jest tego tak dużo, że pływające w Oceanie Światowym odpady wkrótce mogą utworzyć siódmy kontynent. Zaczęło mi zależeć na tym, by ograniczyć ilość śmieci w swoim życiu i inspirować innych do podobnej postawy. Podczas jednego ze spotkań poświęconych Zero Waste, to bezodpadowy styl życia, ktoś z widowni mnie rozpoznał i krzyknął: “To ty jesteś tą babką od śmieci?!”.

 

A zatem, jeszcze raz. Część! Nazywam się Julia Wizowska i jestem Babką od śmieci. 

 

Na blogu piszę o ekologii, rozwiewam mity na temat recyklingu, uczę prawidłowej segregacji odpadów, publikuję przepisy na upcyklingowe przeróbki, pokazuję jak starym i nadającym się już do wyrzucenia rzeczom dać drugie życie.

 

Działam też poza blogiem. Współtworzę w Warszawie pracownię Cztery Razy Trzy, w której organizuję swoje warsztaty. 

 

Upcykling i ekologiczny styl życia promuję w mediach, na konferencjach branżowych i na imprezach masowych.

 

Jestem współautorką kilku książek reportażowych i poradnikowych (wydanych m.in. przez Wydawnictwo Czarne i Wydawnictwo Agora). W grudniu 2019 roku samodzielnie wydałam książkę “Nie śmieci” – o odpadach. Publikacja powstała w sposób totalnie przyjazny dla środowiska (Więcej o niej przeczytasz TUTAJ).

 

W 2020 roku bloga Na nowo śmieci czytało już kilkadziesiąt tysięcy osób miesięcznie. A ja dodatkowo wystartowałam z podcastem CO W TYM KOSZU (sprawdź TUTAJ).

 

 

Cieszę się, że tu jesteś. Jeśli masz jakieś pytania, propozycje lub uwagi, napisz: julia@nanowosmieci.pl

 

NA NOWO ŚMIECI W MEDIACH:

 

Magazyn Świat, TVN24BiS

Julia Wizowska TVN

 

Pytanie na śniadanie, TVP2

 

Polskie Radio Czwórka

radiowa czwórka nanowosmieci.pl

 

Poranek Siódma9

 

Polskie Radio Dzieciom, Radio Kampus, Polskie Radio Czwórka

 

Wysokie Obcasy