fbpx
Menu

Krótka wersja jest taka….

 

Nazywam się Julia Wizowska. 

Jestem Babką od śmieci, bo na blogu, na Facebooku, Instagramie, podczas wykładów i warsztatów edukuję, jak możemy ograniczać, przerabiać na własną rękę lub segregować odpady, których nie dało się zagospodarować w inny sposób.

Opowiadam, co dzieje się ze śmieciami po tym, jak wyrzucimy do kosza. O tym jest również moja książka “Nie śmieci” – wyjątkowa pozycja nie tylko ze względu na treść, ale i formę maksymalnie przyjazną dla środowiska. Znajdziesz ją (a także webinary, kursy internetowe, ebooki i rękodzieło upcyklingowe) w moim kramie.  

A w wolnej chwili posłuchaj “CO W TYM KOSZU” – to podcast, w którym rozmawiam z ekspertami o odpadach, przybliżam ideę zero waste i zachęcam do zaprzyjaźnienia się z Naturą.

 

A to jest dłuższa wersja…

 

Była jesień 2015 roku, gdy ze świeżo poślubionym G. wróciliśmy na stałe do domu po kilku latach nieustannych wyjazdów reporterskich do miejsc objętych konfliktami. Za nami była seria podróży na Ukrainę – od Majdanu w Kijowie, po wojnę na Donbasie – przed nami pisanie książki o tym (ukazała się rok później pod nazwą “Po północy w Doniecku“). Wojna zszargała nerwy, więc aby się odstresować, wyciągnęłam zakurzone druty i szydełko – po latach powróciłam do dziergania, ono uspokaja.

 

Robiłam rzeczy do mieszkania: najpierw dywan z kupionej włóczki pochodzącej z recyklingu, potem “sznurek” wykonałam sama ze starego prześcieradła i wydziergałam pufę.

 

Po kilku takich przeróbkach postanowiłam założyć bloga, by dzielić się pomysłami na proste DIY “z niczego”. Z przedmiotów, które trafiłyby do kosza, gdyby nie zostały użyte ponownie. Tak narodziło się Na nowo śmieci. 

 

Cześć! Nazywam się Julia Wizowska.

 

Zaczęło mnie interesować co dalej dzieje się z odpadami po tym, jak wyrzucimy je do kosza. Dowiedziałam się przy okazji, że statystyczny Europejczyk wyrzuca rocznie średnio 502 kg śmieci. Jest tego tak dużo, że pływające w Oceanie Światowym odpady wkrótce mogą utworzyć siódmy kontynent. Zaczęło mi zależeć na tym, by ograniczyć ilość śmieci w swoim życiu i inspirować innych do podobnej postawy. Podczas jednego ze spotkań poświęconych Zero Waste (to bezodpadowy styl życia) ktoś z widowni mnie rozpoznał i krzyknął: “To ty jesteś tą babką od śmieci?!”.

 

A zatem, jeszcze raz. Część! Nazywam się Julia Wizowska i jestem Babką od śmieci. 

 

Na blogu piszę o ekologii, rozwiewam mity na temat recyklingu, uczę prawidłowej segregacji odpadów, publikuję przepisy na upcyklingowe przeróbki, pokazuję jak starym i nadającym się już do wyrzucenia rzeczom dać drugie życie.

 

Działam też poza blogiem. Współtworzyłam w Warszawie pracownię Cztery Razy Trzy, w której organizowałam swoje warsztaty. Dziś warsztaty (zarówno w wersji stacjonarnej, jak i online), wykłady, webinary i szkolenia prowadzę w całej Polsce – dla grup prywatnych, mieszkańców oraz pracowników firm. 

 

Upcykling i ekologiczny styl życia promuję w mediach, na konferencjach branżowych i na imprezach masowych.

 

Jestem współautorką kilku książek reportażowych i poradnikowych (wydanych m.in. przez Wydawnictwo Czarne i Wydawnictwo Agora). W grudniu 2019 roku samodzielnie wydałam książkę “Nie śmieci” – o odpadach. Publikacja powstała w sposób totalnie przyjazny dla środowiska (Więcej o niej przeczytasz TUTAJ).

 

W 2020 roku bloga Na nowo śmieci czytało już kilkadziesiąt tysięcy osób miesięcznie. A ja dodatkowo wystartowałam z podcastem CO W TYM KOSZU (sprawdź TUTAJ).

 

Cieszę się, że tu jesteś. Jeśli masz jakieś pytania, propozycje lub uwagi, zapraszam do kontaktu.

 

NA NOWO ŚMIECI W MEDIACH:

Magazyn Świat, TVN24BiS

Julia Wizowska TVN

Pytanie na śniadanie, TVP2

Polskie Radio Czwórka

radiowa czwórka nanowosmieci.pl

Poranek Siódma9

Polskie Radio Dzieciom, Radio Kampus, Polskie Radio Czwórka

Wysokie Obcasy