fbpx
Menu
upcykling szkła

Ekologiczny znicz? Zrób taki, który będziesz co roku uzupełniać

ekologiczny znicz

Po Zaduszkach śmietniki przy cmentarzach przypominają obraz nędzy i rozpaczy. Chociaż nie, wróć, obraz rozpaczy, bo nędzą tego z pewnością nazwać się nie da. Z kontenerów wylewają się znicze o przeróżnych kształtach, rozmiarach, kolorach. Jednorazowe lampiony, które zasilą wysypiska. Nie musi tak być! Możesz zrobić ekologiczny znicz z naturalnych materiałów i używać go z roku na rok.

Stoiska zajmują każdą wolną przestrzeń przed bramą cmentarną. Na straganach – znicze. Małe, duże, czerwone, żółte, niebieskie. Śpiewające, z migoczącymi światełkami. Z wkładami na 24h, 72h. Plastikowe, szklane. Lepiej chyba kupić szklany, postoi na grobie parę dni, a potem w procesie recyklingu zostanie przetopiony na butelki… Stop!

Czy wiesz, że szkło, z którego powstały znicze, nie wróci do obiegu pod postacią butelki do napoju?

W numerze 3/2016 branżowego periodyku „Recykling” jest artykuł autorstwa Adama Krynickiego. W artykule można znaleźć taki fragment:

(…) często pojawiający się rodzaj szkła – znicze – nie nadaje się do wykorzystywania do produkcji butelek. Znicze często wykonywane są bowiem ze szkła o innym składzie chemicznym, poza tym zwykle są zanieczyszczone parafiną, którą trudno usunąć.

Zatem nawet dla kogoś, kto ze względu na środowisko unika plastikowych zniczy, szklane również nie są rozwiązaniem. O wiele lepszym wyjściem jest ekologiczny znicz wielokrotnego użytku. Możesz go wykonać samodzielnie z naturalnych materiałów i co roku uzupełniać nowym wkładem. Jak zrobić taki znicz? Czytaj dalej 🙂

ekologiczny znicz diy

Potrzebne materiały:

  • mała gliniana doniczka – często można ją znaleźć w sklepach ogrodniczych. Rozmiar „jak na kaktus” 🙂
  • wosk pszczeli – tu z pomocą przyjdą sklepy pszczelarskie. W Warszawie można je znaleźć pod Halą Mirowską i na Saskiej Kępie, polecam też e-sklepy.
  • gruby sznurek na knot – może być jutowy, lniany lub konopny
  • pałeczka do jedzenia azjatyckiego albo ołówek – do podtrzymywania knotu
  • naczynie aluminiowe – do roztapiania wosku

Ekologiczny znicz: krok po kroku

Kostkę wosku wrzuć do naczynia aluminiowego i umieść bezpośrednio na palniku albo w większym naczyniu wypełnionym wodą (to tzw. kąpiel wodna). Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, stale mieszaj wosk w środku rondla, by się nie przypalił. Gdy wosk będzie już miał postać płynną, wrzuć do naczynia pocięte sznurki (jeśli wybrana przez Ciebie doniczka ma spory obwód, przygotuj kilka knotów). Gdy sznurki zostaną wykąpane w wosku, wyciągnij je i połóż w doniczce, opierając końcówki o pałeczkę lub ołówek.

jak zrobić znicz

Następnie zalej naczynie i sznurki roztopionym woskiem.

ekologiczny znicz jak zrobić

I to wszystko! Po Zaduszkach wystarczy, że zabierzesz ze sobą doniczkę, wyczyścisz ją z wosku (możesz przechować te resztki), a za rok powtórzysz cały proces! Nie dość że nie wygenerujesz śmieci, to jeszcze wykorzystasz naturalne materiały, jak glina (a nie plastik, czy szkło, którego recykling jest utrudniony) i wosk (a nie produkowaną z ropy parafinę).

Do dzieła! Jeśli uważasz, że ten wpis jest przydatny, koniecznie podziel się linkiem do niego ze znajomymi. Mam też dla Ciebie wiadomość 🙂 Uruchomiłam na blogu sekcję „Warsztaty”, w której znajdziesz wszystkie aktualne wydarzenia, w których uczestniczę albo które organizuję.  Zerknij, może znajdziesz coś interesującego dla siebie 🙂