ekologia

Jaki kosz na śmieci do małej kuchni? Przykłady wraz z cenami

23 maja 2017
kosz na śmieci do małej kuchni

Od kilku lat mamy obowiązek segregowania odpadów w swoich domach. Na wszystkie te rodzaje potrzebujemy pojemników. Tylko co, jeśli w mieszkaniu mamy ograniczoną przestrzeń? Przejrzałam dostępne w sprzedaży kosze do segregacji i zrobiłam zestawienie. Zerknij, a jest szansa, że znajdziesz idealny kosz na śmieci do małej kuchni. 

 

– Mam tak małą kuchnię, że nie dam rady zmieścić w niej kilku pojemników na wszystkie rodzaje segregowanych odpadów – tyle razy już słyszałam to zdanie, że gdybym za każde otrzymywała złotówkę, to mogłabym opłacić hosting tego bloga na dekadę wprzód 😀 Szkopuł w tym, że najczęściej to nie ograniczona przestrzeń jest przeszkodą w segregowaniu, a niechęć do zmiany nawyków i źle dobrane kosze na śmieci…

 

Jakiś czas temu znajomi zrobili w swoim mieszkaniu remont. Zaprosili w odwiedziny i pierwsze co zaprezentowali, to szafkę pod zlewem. – Patrz, Julka – mówili gospodarze z dumą. – Zmieściliśmy tu trzy pojemniki! Czyli dokładnie tyle, ile w danej chwili w Warszawie zbiera się frakcji odpadów – szklane, plastikowe z papierowymi i osobno resztkowe, które nie nadają się do recyklingu. – A weźcie mi przypomnijcie, ile macie metrów w tej kuchni? – poprosiłam. – Pięć. Może pięć z kawałkiem. 

 

Na pięciu metrach kwadratowych udało im się bez problemu zmieścić kuchenkę, zlew, blaty, lodówkę, szafki kuchenne i wszystkie wymagane pojemniki do segregowania odpadów. Da się? Da się. To nie były wielkie kosze, ale gospodarze byli zgodni, że lepiej mieć małe pojemniki i częściej je opróżniać niż długo kisić odpady we własnych czterech ścianach. A jako że problem małej kuchni dotyczy wielu i często służy za wymówkę, by nie segregować, postanowiłam przejrzeć dostępne w sprzedaży pojemniki na śmieci i wybrać z nich takie, które będą się nadawały do małych przestrzeni. Sprawdź, a nuż któryś z nich zmieści się w Twojej kuchni. Klikając w zaznaczone na zielono nazwy koszy na śmieci od razu trafisz do porównywarki cen, gdzie zobaczysz najtańsze w danej chwili oferty. 

 

Trio, czyli trzy kosze w jednym

 

Trio – to trzy pojemniki do segregowania złączone razem. Dobre rozwiązanie dla kogoś, kto liczy w kuchni każdy centymetr kwadratowy. Rozmiar poszczególnych pojemników jest niewielki, a dzięki temu, że są one połączone, dodatkowo oszczędzasz miejsce. Dwa z zaprezentowanych koszy same w sobie wyglądają pięknie i mogą stać w kuchni na wierzchu (jeśli, na przykład, nie masz szafki pod zlewem albo brak w niej miejsca).

 

kosz na śmieci mała kuchnia

 

 1. Kosz z trzema oddzielnymi komorami o różnych kolorach, co ułatwia segregowanie. Każdy z tych pojemników można wyjąć i osobno opróżnić. Wymiary 48 x 39,5 x 59 cm. Kosz TRIO, ceny zaczynają się od 129,99 zł. 
 2. Kosz bezdotykowy, z pedałem, o trzech oddzielnych komorach w różnych kolorach. Każdy z pojemników ma pojemność 11 litrów. Wymiary całości: 47 x 25 cm. Wysokość 44 cm. Obudowa jest wykonana z metalu. Kosz TRENTO OKO, cena 542,43 zł, dostawa jest darmowa. 
 3. Kosz obrotowy, każdy pojemnik posiada uchwyt i może być opróżniany osobno. Poszczególne kosze mają pojemność 11 litrów. Średnica złączonych pojemników wynosi 42 cm. Wysokość 36 cm. Kosz MULTIM ECOBIN, ceny zaczynają się od 88, 98 zł. 
 4. Kosz z trzema komorami, z których każda otwiera się osobnym pedałem. Każdy pojemnik mieści 8 litrów. Wymiary całości 40 x 26 cm. Wysokość 40 cm. Kosz TORO, cena 214 zł, dostawa jest darmowa. 
 5. Zamykany kosz z pedałem i trzema kolorowymi pojemnikami wewnątrz. W opcji jest też umieszczenie na każdym z tych pojemników naklejki z rodzajem segregowanego surowca. Wymiary kosza 48 x 40 cm. Wysokość 55 cm. Kosz EKOTRIO, cena 193 zł. 

 

A może zestaw koszy?

 

Zestaw oddzielnych koszy jest dla tych, którzy mają w kuchni nieco więcej miejsca albo na tyle nietypowy układ pomieszczenia, że nie da rady umieścić w nim jednego kosza z kilkoma komorami. Kilka pojemników pozwala trochę pokombinować z ustawieniami – poszczególne kontenery mogą znaleźć się w tych miejscach, gdzie powstaje najwięcej odpadów danego rodzaju.

 

kosz na śmieci

 

 1. Zestaw trzech koszy o pojemności 12 litrów, 5 litrów i 5 litrów i dwóch małych pojemników na drobiazgi. Można je ustawić na podstawce (minimalne jej wymiary 44 x 40,5 cm) albo bezpośrednio na posadzce lub w szafce kuchennej (wówczas kosze zajmą mniej miejsca – 30 x 40 cm). Wysokość koszy – 23 cm. Pojemniki PRACTICO, cena 135 zł.
 2. Największe kosze ze wszystkich zaprezentowanych, ale dzięki temu, że można je połączyć w okrąg, zajmują niewiele miejsca. Po złączeniu zestaw ma średnicę ok. 70 cm i wysokość 50 cm. Każdy z pojemników jest o pojemności 30 litrów. Kosze KIS LOTUS, ceny zaczynają się od 159 zł, w niektórych sklepach internetowych jest darmowa dostawa. 
 3. Zestaw kolorowych toreb do segregacji odpadów. Wielkość jednej 23 x 20 cm. Wysokość 20 cm. Torby można postawić albo powiesić za uchwyty na drzwiach szafki kuchennej. Torby REO AMOS, cena zestawu 28,29 zł. 
 4. Pojemniki do segregacji. Wymiary jednego kosza 26 x 22 cm. Wysokość 33 cm. Sprzedawane są pojedynczo, jest możliwość zamówienia kilku pojemników w różnych kolorach. Kosze posiadają z tyłu mocowanie – jest możliwość powieszenia ich na ścianie albo drzwiach od szafki kuchennej. Kosz BINNY, cena jednej sztuki 139,99 zł. 
 5. Zestaw czterech pojemników z kolorowymi pokrywkami. Wymiary jednego pojemnika 28 x 38 cm. Wysokość 32 cm. Jest możliwość ustawienia ich w różnej konfiguracji: obok siebie czy na sobie. Zestaw koszy 4HOME, cena 179, 99 zł. 

 

Kuchenne resztki do osobnych koszy

 

W lipcu wchodzą w życie nowe przepisy, na mocy których będziemy osobno wyrzucali również bioodpady, czyli między innymi resztki kuchenne. Na naszych osiedlach zaczną się sukcesywnie pojawiać dodatkowe kontenery na ten rodzaj odpadów. Najwygodniej jest – do czasu odwiedzenia przydomowego kontenera – przechowywać takie resztki w małym pojemniku na blacie kuchennym.

 

kosz na resztki kuchenne

 

 1. Pojemnik-kompostownik na odpady organiczne z filtrem pochłaniającym zapach. Filtr jest wymienny. Wewnętrzna budowa zapewnia cyrkulację powietrza, ale nie dopuszcza do wydostawania się ze środka nieprzyjemnych zapachów. Pojemność 4 litry. Wymiary pojemnika: 15,5 x 24,5 x 14 cm. Pojemnik JOSEPH JOSEPH, cena 159 zł, w niektórych sklepach jest darmowa przesyłka. 
 2. Pojemnik-kompostownik podobny do tego powyżej. Różni się jedynie kolorem i wymiarami – jest odrobinę większy. Jego wymiary to: 23 x 20 x 16 cm. Kompostownik JOSEPH JOSEPH BEŻOWY, cena 179 zł, w niektórych sklepach jest darmowa dostawa. 
 3. Metalowy pojemnik na odpady organiczne. W środku posiada filtr węglowy, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Pojemność kompostownika 4,5 l. Kompostownik SIMPLEHUMAN, cena 331, 10 zł, wysyłka jest darmowa. 
 4. Pojemnik-kompostownik marki Joseph Joseph. Ma dokładnie takie same opcje i funkcje jak pojemnik nr 2 powyżej. Różni się jedynie kolorem, jest grafitowy. Wyposażony jest w pochłaniający nieprzyjemne zapachy filtr, zapewnia cyrkulację powietrza wewnątrz, ale zapobiega jego wydostawaniu się na zewnątrz. Posiada stalowy uchwyt do przenoszenia. Kompostownik JOSEPH JOSEPH GRAFITOWYcena 179 zł, w niektórych sklepach jest darmowa przesyłka. 
 5. Bardzo zgrabny pojemnik na odpadki organiczne. Nie jest za mały, ani za duży – w sam raz. Jego wymiary to 17,8 x 17,8 x 17,8 cm. Ma wyprofilowane dno i gładkie ścianki, dzięki czemu pojemnik łatwo się czyści, a tworzywo nie chłonie zapachów. Jako jedyny pojemnik z wymienionych powyżej może być myty w zmywarce (reszta wyłącznie ręcznie). Pojemnik OXO GOOD GRIPS, ceny zaczynają się od 115, 20 zł, w niektórych sklepach jest darmowa dostawa. 

 

Mam ogromną nadzieję, że wśród tych zestawień udało Ci się wypatrzeć kosz na śmieci do małej kuchni, który idealnie się wpisze do Twojego mieszkania i ułatwi Ci segregowanie odpadów. Podziel się też swoim doświadczeniem: masz niewielką kuchnię? Opowiedz, jak sobie radzisz z kilkoma pojemnikami na śmieci.

 

 • Przydatne zestawienie, zwłaszcza dla tych, którzy mają problem z ogarnięciem segregacji w domu.
  Choć brakuje mi rozwiązań z IKEI http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/kitchen/24259/ – ja mogę zdecydowanie polecić wysuwaną szafkę pod zlewem i wstawienie zestawu wyjmowanych koszy.
  Jak będą już na osiedlu kosze na bio (dopiero od stycznia 2018 i to jeszcze nie do końca pewne, bo się spółdzielnie mieszkaniowe buntują na to, że będą musiały myć pojemniki), to tylko wymienię jeden większy kosz na 2 mniejsze i tym sposobem będę miał podział na 4 frakcje 🙂

  • Super!
   Pojemniki na odpady z Ikea bardzo świetne rozwiązanie – genialnie się sprawdza w domu 😉

 • Ruda

  Nie wiedziałam, że będą oddzielne kosze na bioodpady. Co prawda teraz mnie to już nie dotyczy (mam przydomowy kompostownik), ale jakoś te odpady to dla mnie problem – kosz jest zawsze ubrudzony resztkami. Staram się go regularnie myć lub zostawiam na deszczu, żeby się odmoczył, ale dużo z tym brudnej pracy. W mieszkaniu byłoby jeszcze trudniej…

  • nat

   Może spróbuj wyłożyć dno kawałkiem szarego papieru bądź tektury? Ważne żeby był niepowlekany i nie zadrukowany 🙂 Na dostałam kiedyś w takim paczkę i powoli zużywam 🙂

 • Julia

  Zakup pojemnika na kompost rozważam, ale co do reszty to przymierzam się, aby segregować odpady do dużych toreb prezentowych 🙂

 • Fajne kosze! Wiele z nich naprawdę świetnie wygląda, również te na bioodpady. Kolejny raz można się przekonać, że sprawa segregacji odpadów może być …całkiem atrakcyjna! Mi pod zlewem mieści się jeden kosz, resztę trzymam pod stołem. Kompostownik był zimą w kuchni, a teraz wrócił na balkon. Jakoś sobie radzimy 😉

 • Bardzo ciekawy post. Ja właśnie zamówiłam oxo good g. i mam nadzieję, że będę zadowolona. Mój stary pojemnik na odpady bio nie przetrwał upadku. Do tej pory za kosz na odpady wtórne służyła mi torba z Ikea, ale przez to, że miejsca jest znacznie mniej, to potrzebuję czegoś na balkon i Twój post bardzo mi się przydał. 🙂

 • Z blatu, ale to było zwykłe, plastikowe, wiaderko po jakimś twarogu, więc miało prawo 😀

 • Anna Drobniak

  marzę o ładnym i niedrogim kompostowniku, możesz mi coś polecić? 300-400 zł to troszkę za dużo dla mnie, to wolę już nie mieć tak designerskiego 😉

  • Może PROSPERPLAST COMPOGREEN? Tylko to ogrodowy.

 • Dorota Skowronska

  Jako że dołączyłam z całym moim gospodarstwem domowym (1 człowiek + 2 koty) w tym miesiącu do Plastic Challenge, to zmieniłam trochę sposób sortowania. W Gdańsku już od jakiegoś czasu sortujemy „mokre”, czyli bio, „suche”, czyli zmieszane, szkło oraz na razie nieobowiązkowo tworzywa sztuczne i papier. Mokre lądują w litrowym słoiku-weku opróżnianym raz na kilka dni, zmieszane w kolejnym litrowym weku, opróżniane raz na tydzień (jest coraz lepiej więc może uda się raz na miesiąc albo rzadziej), papier w małym kubełku a plastik, puszki i słoiki w większym, który sortuję przy altanie raz na 2-3 tygodnie. Szklane słoje mają taką przewagę, że łatwo je umyć i nie nasiąkają zapachami śmieciowymi 🙂

 • Szukałam w Google sposobów na odpadki organiczne w kuchni i znalazłam ten post. Genialny blog!!

  • :))) Bardzo dziękuję, cieszę się, ze mogłam pomóc 😉

 • Proponuję się przyjrzeć koszom na śmieci Brabantia z serii Sort&Go. Ciekawe kolory no i kosze są bardzo praktyczne 🙂

  • Ale z tego co widzę, tam są tylko pojedyncze albo podwójne kosze.