fbpx
Menu
ekologia

Czy myć śmieci przed wrzuceniem do kosza?

czy myć słoiki przed wyrzuceniem

Każdy, kto sumiennie segreguje w domu swoje śmieci, choć raz miał w głowie dylemat: czy puste słoiki i butelki trzeba koniecznie umyć przed wrzuceniem do kosza? Sprzeczne komunikaty, które zewsząd docierają, wcale nie ułatwiają sprawy. 

 

Pocieszę Was: nawet osoby, które zajmują się ekologią nieraz mają wątpliwości co do tego, czy należy myć śmieci przed wrzuceniem do kosza. Nieraz po warsztatach czy spotkaniach blogowych poruszamy w kuluarach temat segregowania odpadów i prędzej czy później pada pytanie: ej, a myjecie słoiki przed wyrzuceniem? To tylko dowodzi jak bardzo my – jako społeczeństwo – jesteśmy niedoinformowani w sprawie sortowania śmieci i jak bardzo przydałyby się nam akcje edukacyjne.

 

Od czasu do czasu temat prawidłowej segregacji przewija się w mediach lifestele’owych, gwiazdy chwalą się, że dbają o ekologię, więc starannie myją kubeczki po jogurtach i słoiki po dżemach, nawołując do tego, by wszyscy brali z nich przykład. Czy jednak jest on godny naśladowania?

 

myć śmieci przed wrzuceniem do kosza

Screen ze strony: naszesmieci.mos.gov.pl/segregacja

 

Myć czy nie myć…

 

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto poświęcić chwilę na znalezienie informacji „u źródła”. Ministerstwo Środowiska w zakładce poświęconej zasadom segregowania odpadów komunalnych podaje:

 

Brak jest technologicznego uzasadnienia wprowadzania dodatkowych wymagań dla mieszkańców dotyczących np. mycia odpadów opakowaniowych przed ich wyrzuceniem do śmieci, szczególnie w sytuacji, gdy takie wymagania nie są stawiane przez podmioty przetwarzające odpady.

 

A zatem, chodzi poniekąd o gminy, do gestii których należy decyzja, czy szkło i plastik są zbierane do osobnych kontenerów, czy do jednego, razem z innymi surowcami nadającymi się do recyklingu. W tym drugim wypadku ubrudzony resztkami dżemu słoik czy opakowanie po mleku mogłyby skutecznie zanieczyścić znajdujące się w tym samym kontenerze papier i karton. Tektura przez to nie nadawałaby się już do odzysku.

 

… oto jest odpowiedź

 

Odpowiedź na pytanie, czy myć śmieci przed wrzuceniem do kosza jest więc prostsza niż się wydaje. Zanim następnym razem opłukasz słoik lub butelkę, zorientuj się, jakie są wymagania w Twojej gminie. Możesz sprawdzić na stronie internetowej gminy albo po prostu upewnić się, czy na osiedlu jest oddzielny kontener na papierowe odpady. Jeśli surowce, które mogą zawierać resztki jedzenia i brudzić są sortowane jako oddzielne frakcje (czyli papier, szkło i tworzywa sztuczne trafiają do osobnych pojemników), to wystarczy, że wyczyścisz opakowanie z resztek żywności – nie musisz go myć i niepotrzebnie marnować wody! Jeśli jednak masz na osiedlu tylko dwa kontenery – na tzw. odpady mokre oraz odpady suche, to aby nie zabrudzić papieru, najlepiej przed wyrzuceniem słoiki opłukać i osuszyć.

 

Od lipca tego roku w życie też wchodzą nowe przepisy regulujące segregację śmieci. Wszystkie gminy zostaną zobowiązane do tego, by zbierać osobno papier, szkło i tworzywa sztuczne z metalami. System zostanie ujednolicony w całym kraju. Przy okazji przydałaby się też ogólnopolska akcja edukacyjna na temat tego, jak należy prawidłowo segregować śmieci.