fbpx
Menu
upcykling żywności

Domowa guma do żucia – zdrowa, ekologiczna i bezśmieciowa

domowa guma do żucia

Guma do życia towarzyszy Ci każdego dnia? A co powiesz na zdrowszą, bardziej przyjazną dla środowiska i otoczenia oraz zero waste’ową alternatywę? Ten przepis może nie jest idealny, ale z pewnością wart wypróbowania. 

 

Nie bez przyczyny w niektórych krajach guma do żucia jest zabroniona. O skuteczności tego zakazu przekonał się już niejeden europejski podróżnik, gdy w Singapurze na lotnisku musiał opróżnić z gumy kieszenie, a na terenie miasta-państwa dostał mandat za żucie. Powodem, dla którego wprowadzono restrykcyjne prawo, był problem z oczyszczeniem miasta z pozostawionych wszędzie – na chodnikach, ławkach w parku, transporcie publicznym – gum do żucia. 

 

To się dzieje też w polskich miastach. Kilka lat temu był ogromny problem na krakowskich Plantach i Rynku, bo turyści dosłownie zapluwali chodniki gumą do żucia. Przestrzeń publiczna w innych miastach też nie jest wolna od owocowych łat. Ich usunięcie jest żmudne i kosztowne – na przykład, Katowice i Rzeszów w zeszłym roku zainwestowały kilkadziesiąt tysięcy złotych w specjalne urządzenia czyszczące z gumy chodniki. A nieusunięcie tego jest groźne dla ptaków i wolno żyjących zwierząt, które mogą pomylić gumę do żucia z pokarmem.

 

Stąd pomysł na wykombinowanie domowej gumy do żucia. Smacznej mordoklejki z naturalnych składników, które nie będą szkodziły człowiekowi i zanieczyszczały środowiska (zwykła guma się rozkłada w ciągu 5 lat!). 

 

guma do żucia DIY

 

Domowa guma do żucia: składniki

  • 2 łyżki wosku pszczelego (startego na wióry)
  • 1 łyżka miodu
  • mała łyżeczka cynamonu w proszku i pół łyżeczki kardamonu
  • kilka kropel olejku eterycznego – eukaliptusowego, miętowego, cedrowego
  • ewentualnie ksylitol w proszku – jeśli dla kogoś z samym miodem będzie za mało słodkie

 

Domowa guma do żucia: krok po kroku

 

Wióry wosku należy rozpuścić w kąpieli wodnej. Gdy przyjmą one konsystencję płynną, dodaj łyżkę miodu i dobrze zamieszaj do jednorodnej konsystencji. Następnie wsyp przyprawy (cynamon i kardamon) i wlej kilka kropel olejku eterycznego. Wszystko jeszcze raz dobrze zamieszaj.

 

domowa guma do żucia

 

Szybko, zanim zastygnie, rozlej płyn do foremek (mogą być foremki do lodu, tylko nie nalewaj do pełna 😉 ) Odstaw foremki i poczekaj, aż guma stwardnieje.

 

guma do żucia z wosku

 

Gdy masa stwardnieje, możesz wyjąć pastylki z foremek i żuć! Najfajniejsze w tej gumie jest to, że nawet jeśli ją połkniesz, to i tak nic strasznego się nie stanie 😉

 

Zachęciłam Cię do wypróbowania przepisu? Daj znać, czy Ci smakuje!