fbpx
Menu
grafiki

Jadłodzielnie na mapie – zobacz, gdzie można oddawać jedzenie

jadłodzielnie

Czy wiesz, że w Polsce co roku marnuje się 9 mln ton żywności, z czego 2 mln w naszych domach? Wyrzucamy jedzenie najczęściej dlatego, że przegapiliśmy termin przydatności do spożycia, niewłaściwie przechowujemy żywność albo ugotowaliśmy zbyt dużo lub też kupione produkty nam nie smakują. Zamiast wyrzucać, wciąż dobre jedzenie możemy przekazać innym. Do tego właśnie służą Jadłodzielnie. Pobierz grafikę z mapą albo sprawdź listę najbliższych punktów. 

 

Pierwszą w Polsce Jadłodzielnię otwarto w maju 2016 roku na wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś jest ona znana jako Jadłodzielnia Stawki, ma szafkę i lodówkę na żywność i jest jednym z już ośmiu podobnych punktów w Warszawie.

W Toruniu działają trzy takie punkty. W innych miastach – Krakowie, Rzeszowie, Opolu, Jastrzębiu-Zdroju, Wrocławiu, Zielonej Górze, Szczecinie, Grudziądzu i Bydgoszczy – powstały dopiero pierwsze Jadłodzielnie.

 

Jak to działa?

 

Jadłodzielnie mają najczęściej postać szafek i/lub lodówek, w których każdy może zostawić jedzenie, które ma na zbyciu. I każdy też może po to jedzenie sięgnąć. Nieodpłatnie – na zasadzie dobrej woli i z chęci ocalenia jedzenia przez zmarnowaniem. Możemy tam zanieść paczkę kawy, która nam nie smakuje, słój zupy, której nie jesteśmy w stanie zjeść sami, warzywa i owoce z własnego ogródka, o ile nie mamy czasu i pomysłu na przetwory. Niech posłużą komuś innemu!

 

Adresy Jadłodzielni w Polsce

 

Przygotowałam mapkę z zaznaczonymi Jadłodzielniami w Warszawie (jest ich tu najwięcej). W miarę rozwijania się foodsharingu w innych miejscowościach, będę tu dołączała kolejne grafiki do pobrania. Na razie jednak wklejam listę z adresami tych punktów (znajdziesz ją pod grafiką), a warszawiaków zachęcam do pobierania, udostępniania i rozwieszania mapki w swojej okolicy 😉 Polecam też zerkać na aktualności na stronie foodsharing.pl (link)

 

POBIERZ MAPĘ JADŁODZIELNI W WARSZAWIE

 

jadłodzielnie

 

 

Adresy Jadłodzielni w innych miastach:

 

Bydgoszcz: ul. Królowej Jadwigi 14

Grudziądz: Targowisko Miejskie Tarpno, ul. Paderewskiego, przy samym wejściu

Toruń: ul. Waryńskiego 19

Toruń: ul. Stanisława Moniuszki 16/20

Toruń: Targowisko Manhattan, box nr 27

Szczecin: pawilon nr 2, ul. Kordeckiego 2

Zielona Góra: ul. Moniuszki 35

Wrocław: ul. Karola Olszewskiego 25

Opole: ul.Krakowska 36

Jastrzębie-Zdrój: przy Wielkopolskiej, stoi na małym parkingu za sklepem Stokrotka

Kraków: ul. Długa 9

Rzeszów: ul. Chopina 59,  Pub Kultura

Mszana Dolna: ul. Starowiejska 2.

 

Zachęcam Cię do dzielenia się tym wpisem i grafiką ze znajomymi. Dzięki temu więcej osób będzie miało szansę dowiedzenia się o foodsharingu. Może ktoś przy okazji odkryje, że Jadłodzielnia jest w jego okolicy. Im więcej osób będzie zaangażowanych w dzielenie się żywnością, tym mniej jedzenia się zmarnuje!