fbpx
Menu
upcykling żywności

Zostały Ci pomarańcze ze świąt? Zrób karmnik

karmnik diy

Na dworze – 13. Mróz krzepnie. Ptaki, które do niedawna całymi dniami przesiadywały na drzewach naprzeciwko okna (i wprowadzały zamęt w monotonnym życiu mojego domowego kota) schowały się pod strzechy i nie wyściubiają dziobów. Można im pomóc przetrwać, wieszając karmnik.  

A więc postanowione. Karmnik będzie wisiał tuż za oknem. I zostanie wykonany z tego, co i tak poszłoby do wyrzucenia – skórek pomarańczy.

Będą potrzebne:

  • 1 pomarańcza
  • włóczka
  • karma dla ptaków (można kupić gotową w sklepie zoologicznym albo przeszukać szafki kuchenne). Ptaki można dokarmiać: pestkami słonecznika, płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, prosem, zbożami, suszonymi owocami, orzechami.

Przygotowania:

Pomarańczę trzeba obrać tak, żeby przynajmniej jedna półkula pozostała cała (np. najpierw pokroić owoc na pół i potem wydłubać miąższ albo naciąć skórkę wzdłuż obwodu i delikatnie ją zdjąć).

co zrobić z pomarańczy

Następnie pozostawiamy skórkę, żeby trochę wyschła, a zapach pomarańczy wywietrzał. W tym czasie mieszamy pokarm i przygotowujemy sznurek, na którym zawiśnie karmnik.

karmnik handmade

 Zanim skórka pomarańczy całkiem wyschnie, należy przebić w niej dwie dziurki na sznurek. Jedna naprzeciwko drugiej.

karmnik handmade

Przez te dziurki przewlekamy sznurek o potrzebnej długości i wsypujemy do skórki karmę.

karmnik diy

I voila! U mnie karmnik wisi tuż za oknem, zaczepiony o termometr, ale można go też powiesić na przyklejonym do muru wieszaku łazienkowym.

karmnik z pomarańczy diy

Kilka wskazówek:

  1. Ptaki to nie latające śmieciarki. Jeśli masz się pozbyć czerstwego chleba i spleśniałych kasz – to zanieś na śmietnik, a nie do karmnika.
  2. Ptaków nie dokarmiamy chlebem!
  3. Dokarmiania ptaki potrzebują zimą, gdy jest ciężej o pożywienie. Na lato, wiosnę czy jesień karmniki należy usunąć. Natura sama sobie poradzi z przetrwaniem.
  4. Najlepszy sposób się pokłócić z sąsiadami w bloku i zrazić do siebie wspólnotę mieszkaniową – to wysypywać jedzenie dla ptaków pod oknami innych lokatorów.  I w sumie, ci lokatorzy będą mieli rację. Jeśli chcesz prowadzić stołówkę dla ptaków, to wybierz miejsce, w którym karmnik nikomu nie będzie przeszkadzał.
  5. I jeszcze odnośnie miejsca. Karmnik powinien być zamontowany na takiej wysokości, aby nie doskoczył tam kot ani pies.

PO TYGODNIU OD POWIESZENIA KARMNIKA WIEDZIAŁY O NAS JUŻ WSZYSTKIE OKOLICZNE SIKORKI 🙂