fbpx
Menu
upcykling żywności

Z pomarańczy: naturalny odświeżacz powietrza

odświeżacz powietrza diy

Lubię świąteczny zapach: mieszankę przypraw z pomarańczą i migdałem. Zrobiłam nawet takie odświeżacze powietrza. Są całkowicie naturalne i przyjazne naturze. I zawierają to, co zwykle w okresie świątecznym masz pod ręką.

Już od połowy listopada zaczynają się w sklepach pojawiać produkty opatrzone hasłem „świąteczne”: ozdoby, dekoracje, światełka. Z głośników lecą świąteczne piosenki, w powietrzu czuć świąteczny zapach.

Ale to wszystko są sztuczne aromaty. Rok rocznie firmy produkujące świece zapachowe i odświeżacze powietrza dwoją się i troją, by przed „Christmasem” dostarczyć kupującym nowe kolekcje zapachów. Nie informują ich jednak o szkodliwości świec parafinowych i aerozoli.

Substancje szkodliwe i alergeny

Zacznijmy od bardziej niewinnych pachnideł – świec. Dwóch naukowców z Uniwersytetu w Karolinie Południowej USA, Ruhullah Massoudi i Amid Hamidi, przeanalizowało produkty spalania w świecach zapachowych, a rezultat opublikowało w pracy pt. Emission products of petroleum-based candles. W skrócie: produkty spalania zawierają w składzie substancje alergizujące (dla ciekawskich – alkany, alkeny, ketony, toluen i benzol), które mogą się przyczynić do wystąpienia uczulenia na skórze lub w układzie oddechowym, w tym także astmy. Wniosek: nie palić świec zapachowych codziennie i nie używać ich w zamkniętych pomieszczeniach, jak łazienka czy toaleta.

No i odświeżacze powietrza. Zostały one zbadane przez naukowców z Emory University w Atlancie. Wniosek właściwie był taki sam: wiele pięknie pachnących aerozoli zawiera substancje lotne szkodliwe dla zdrowia (m.in. formaldehyd, benzynę, destylaty ropy naftowej), mogące podrażniać oczy, śluzówkę nosa i prowadzić do astmy.

Naturalne zapachy

Niektórzy producenci odświeżaczy idą krok dalej i na opakowaniu produktu zapewniają o jego przyjazności. Coś w stylu: „naturalny zapach” albo „tylko naturalne składniki”. Bardzo często to pic na wodę, bo pod tę „naturalnością” kryją się składniki, które w innych warunkach tworzą bazę dla… lakierów i klejów.

Fu-fu-fu!

Wniosek: czytać etykietę i jeśli jakiś składnik wydaje się podejrzany, to odkładać produkt i szukać dalej. A najlepiej to samemu robić odświeżacze powietrza.

Świąteczny odświeżacz powietrza

Ostatnio poeksperymentowałam z takim świątecznym pachnidłem. Robi się go szybko, a zapach utrzymuje się bardzo długo.

Potrzebne będą:

 • słoik
 • alkohol (rozcieńczony z wodą w proporcjach 50/50 spirytus albo czysta wódka)
 • olejki eteryczne (np. pomarańczowy, cynamonowy, goździkowy)
  jeśli nie masz olejków eterycznych, włóż do środka przyprawy i owoce, np.:
 • pokrojone w plasterki resztki pomarańczy lub cytryny, albo skórki cytrusów
 • laskę cynamonową
 • goździki
 • ziele angielskie
 • liść laurowy
 • kardamon

Proporcje: kilkanaście kropel olejków na szklankę alkoholu. W przypadku przypraw i owoców – 3/4 słoika, aby zostały całkowicie zanurzone w alkoholu.

Ze składnikami można eksperymentować. Fajny aromat dają ziarna kawy, anyż gwiazdkowy, laski wanilii.

Na koniec słoik się dekoruje 🙂

DSCF4832

DSCF4838