fbpx
Menu
upcykling tkanin

Odnawiamy, nie wyrzucamy: podkładka pod kubek DIY

podkładka pod kubek diy

Wystarczy parę chwil, by zniszczona podkładka pod kubek zyskała drugie życie i znów zaczęła wyglądać jak nowa. Ten sposób jest tak banalny, że każdy sobie z nim poradzi!

 

Codziennie pracuję na przedwojennym Singerze – na blacie maszyny do szycia mam urządzone biurko: stoi komputer, przybornik, leżą karteczki na notatki i cała reszta roboczego bałaganu. Oczywiście, w pobliżu zawsze się znajduje kubek ze świeżą herbatą. Szkopuł w tym, że obudowa Singera jest przedwojenna, a drewno dość agresywnie reaguje na wysoką temperaturę. Podkładka pod kubek więc musi być!

 

Przez dłuższy czas korzystaliśmy z imiennych, kupionych dawno, dawno temu („w odległej galaktyce” ;)). Ale prędzej czy później każda rzecz ma swój kres. Z naszych pod wpływem temperatury i wilgoci zszedł nadruk. Powiedzieć, że zrobiły się mało wyględne – to nie powiedzieć nic. W końcu nadszedł czas na odświeżenie.

 

Za chwilę się przekonasz, że stara korkowa podkładka pod kubek niekoniecznie musi być od razu wyrzucana. Może ona posłużyć świetną bazą pod… nową podkładkę. Wyjątkową, indywidualną, dokładnie taką jakiej potrzebujesz. Zrobienie jej poniższym sposobem nie będzie wymagało dużego nakładu czasu, pieniędzy i wysiłku.

 

 

DSCF6170

 

Czego potrzebujesz:

 

  • starej podkładki
  • kawałka papieru ściernego
  • nożyczek
  • sznurku lub włóczki (ja miałam sznurek do snopowiązałki)
  • szpilki biurowej lub gwoździa

 

Do dzieła!

 

Najpierw musisz dokładnie oczyścić powierzchnię podkładki: wyszorować papierem ściernym i umyć, by usunąć pył, kurz i resztki ewentualnych tłustych osadów.

 

 

DSCF6172

 

 

Umyte podkładki muszą chwilę poleżeć, aż wyschną.

 

 

DSCF6173

 

 

Ten czas można wykorzystać na przygotowanie sznurka. Utnij trzy kawałki o tej samej długości (ok. metra) i zapleć z nich warkocz.

 

 

DSCF6175

 

 

Następnie końcówkę zaplecionego warkocza przymocuj szpilką albo gwoździem (aby się nie zsuwała) dokładnie na środku podkładki. Powierzchnię podkładki wysmaruj klejem. Resztę warkocza owijaj dookoła „ślimakiem”, co chwila dociskając sznurek do podkładki.

 

 

DSCF6176

 

 

Jeśli masz kwadratową podkładkę, to w ostatnim okrążeniu zahacz o rogi, natomiast puste miejsca na końcu wypełnij sznurkiem.

 


DSCF6188

 

I to tyle!

 

Po wszystkim musisz odczekać chwilę (jak długą – to zależy od rodzaju kleju) zanim ponownie użyjesz podkładki. Najlepiej ją czymś mocno docisnąć, by sznurek lepiej przywarł do powierzchni. I to wszystko! Prawda, że łatwo? 🙂