ekologia

Co mówią symbole umieszczane na opakowaniach?

20 stycznia 2017
symbole umieszczane na opakowaniach

Biorąc w sklepie do ręki jakiś produkt, zwykle ograniczamy się do sprawdzenia składu. Rzadko zwracamy uwagę na inne symbole umieszczane na opakowaniach. Tymczasem sporo one mówią o produkcie i możliwościach odzysku jego opakowania.

 

To się stało kilka dni temu. Odrywając od rolki ostatni listek papieru toaletowego zauważyłam na – szarej zwykle – tulejce napis. „Dbamy o naturę. Segreguj odpady” i rysunek kontenera na odpady papierowe. Zaskakujące, ale w sumie nic nowego. W wielu krajach zachodnich opakowania produktów zawierają informację na temat prawidłowej segregacji. U nas ten pomysł również jest forsowany od co najmniej kilku lat. Na razie jednak bez rezultatów. A szkoda – to w dużej mierze ułatwiłoby mieszkańcom sortowanie odpadów.

 

Zanim się doczekamy tego typu oznaczeń, warto przyjrzeć się symbolom, które już są na opakowaniach. Nie poinformują one, do którego pojemnika należy wrzucać odpad, powiedzą jednak sporo na temat produktu albo możliwości jego utylizacji.

 

Symbole umieszczane na opakowaniach

 

znak zielony punkt

ZNAK ZIELONY PUNKT. Często mylnie jest odbierany jako symbol recyklingu. A tak naprawdę oznacza, że producent sfinansował budowę i funkcjonowanie systemu odzysku odpadów.

 

 

znak ceZNAK CE. Często się pojawia na opakowaniach kosmetyków (ale nie tylko) i informuje o tym, że produkt powstał zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej.

 

nietestowane na zwierzętachNIETESTOWANE NA ZWIERZĘTACH. Również najczęściej się pojawia na opakowaniach kosmetyków. Oznacza, że na etapie badań produkt nie był testowany na zwierzakach.

 

dbaj o czystość znak

DBAJ O CZYSTOŚĆ. Znak przypomina o tym, by opakowanie po zużytym produkcie wyrzucić do kosza. A nie, na przykład, do lasu.

 

 

znak opakowanie nadaje się do recyklingu

OPAKOWANIE NADAJE SIĘ DO RECYKLINGU. Symbolem odzysku jest ten znak. Informuje on, że opakowanie wykonane jest z takiego surowca, który można poddać recyklingowi.

 

 

znak ekologiczny

ZNAK EKOLOGICZNY. Poświadcza on, że produkt został wytworzony zgodnie z ekologicznymi kryteriami ustalonymi przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

 

 

Unijne logo rolnictwa ekologicznego stare

ROLNICTWO EKOLOGICZNE. Certyfikat eko Unii Europejskiej. Oznacza, że co najmniej 95 procent składników tego produktu powstało zgodnie z metodami ekologicznymi, a uprawy były nadzorowane.

 

MSC znak

ZNAK MSC. Umieszczany jest na przetworach i konserwach rybnych. Informuje, że produkt jest certyfikowany, a ryby pochodzą z przyjaznych dla środowiska zrównoważonych połowów.

 

 

opakowanie biodegradowalne

OPAKOWANIE BIODEGRADOWALNE. Znak występuje na opakowaniach, które rozkładają się podczas kompostowania. Więcej na temat tego, czy produkty biodegradowalne są przyjazne dla środowiska, możesz przeczytać TUTAJ.

 

znak vegan

VEGAN. Symbol, którym mogą być oznakowane produkty spożywcze, środki czystości, ubrania, kosmetyki, a nawet usługi. Oznacza on, że do produkcji nie użyto żadnego składnika pochodzenia zwierzęcego.

 

przekreślony kontener znak

ZNAK PRZEKREŚLONEGO KONTENERA. Zwykle występuje na sprzętach elektronicznych, RTV i AGD. Oznacza on, że po zużyciu produktu nie wolno wyrzucić do kosza razem z innymi odpadami, tylko należy przekazać do punktu zbiórki elektrośmieci.

 

 

ponowne wykorzystanie znak

MOŻLIWOŚĆ PONOWNEGO WYKORZYSTANIA. Tym znakiem opatrywane są produkty, które po wykorzystaniu nadają się do ponownego użycia (mogą być wielokrotnego użycia). Można go spotkać na butelkach, szklanych pojemnikach, beczkach, kontenerach i puszkach.

 

 

znak aluminium

ZNAK ALUMINIUM. Informuje, że opakowanie albo produkt zostały wykonane z aluminium i nadają się do recyklingu.

 

 

 

oznaczenia na opakowaniach plastikowych

OZNACZENIE UMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH PLASTIKOWYCH. To jest osobna kategoria symboli, z którymi warto się zapoznać choćby w trosce o własne zdrowie. 1) PET – wykorzystywany do produkcji jednorazowych opakowań i butelek do wody mineralnej, nie wolno używać ich ponownie! 2) HDPE – bezpieczny plastik, opakowania nadają się do ponownego użycia. 3) PVC – używa się do produkcji folii, najlepiej unikać! 4) LDPE – używany do produkcji opakowań na żywność, raczej bezpieczny. 5) PP – bezpieczny, opakowania mogą być ponownie używane.  6) PS – produkowany jest z niego styropian, unikać kontaktu z żywnością! 7) Inne – najbardziej niebezpieczne i toksyczne plastiki, nie używać! Polecam Wam też wpis Kasi na temat plastiku.

 

To tylko niektóre symbole umieszczane na opakowaniach. Ale chyba te ważniejsze z punktu widzenia ekologii, ochrony środowiska i przetwarzania odpadów. Możecie teraz śmiało wziąć do ręki dowolny produkt w domu i sprawdzić, co mówi o nim jego opakowanie 😉

 

Jeśli spodobał Ci się wpis i uważasz, że jest przydatny, to nie wahaj się opowiedzieć o nim znajomym. Informacje zawarte w tekście mogą im się przydać.

 

 • Mimo, że czytam etykiety, uznając się za świadomą, to połowy symboli nie znałam. Szczególnie mylący jest „zielony punkt”…

  • Szczególnie, że „zielony punkt” pojawia się na opakowaniach tak często!

 • Bardzo przydatne informacje

  • Dzięki, bardzo się cieszę, że były przydatne.

 • Bardzo przydatne informacje, zwłaszcza te o oznaczeniach opakowań plastikowych. Zacznę to sprawdzać 🙂

 • Super wpis, bardzo przydatny 🙂

 • Kaś

  Ostatnio również czytałam o tych symbolach (a teraz wpis, przypadek^^?). Przejrzałam swoje produkty w łazience i kuchni. Nie na wszystkich plastikowych opakowaniach są te symbole. Znalazłaś może informacje co w takiej sytuacji? Obecnie również takie opakowania dawałam do pojemników na tworzywa sztuczne, ale teraz zaczęłam się zastanawiać..

  • Możliwe, że nie ma symbolu, bo zostały one umieszczone na opakowaniu tego opakowania – jakkolwiek by to nie brzmiało. Czyli np. naklejce, folii, kartonowym pudełku, w których ten produkt został zakupiony. Tak czy inaczej, te znaki nie mówią, do którego pojemnika na odpady należy wrzucać. Z jakim dokładnie opakowaniem masz problem?

   • Kaś

    Tak wiem, że te znaki nie mówią jak segregować, ale pomagają wybrać opakowania, które można przetworzyć (: (jeśli dobrze rozumiem i nie używam skrótu myślowego). Problem miałam chyba z opakowaniem po ketchupie, ale faktycznie symbol był ukryty. Mało dokładnie szukałam (:

    • A tak, keczup w plastikowym opakowaniu leci do tworzyw sztucznych 🙂

   • Opakowanie > opakowania > opakowania. Ostatnio trafiłam na ser, który ku mojej uciesze zapakowany był w kartonik, a nie folię. No to biorę 🙂 a w środku… nie kawałek sera (co przeoczyłam) tylko plasterki, każdy zapakowane w oddzielna folię i całość zapakowana jeszcze w folię. :-/ albo pumelo zapakowane w folię i w foliową siateczkę.

    • No. Żeby nie było Ci przykro z powodu małej ilości plastiku w Twoim życiu 😀

 • Takie wpisy są zawsze bardzo przydatne 🙂

  Przy okazji mam zagadkę, tudzież nowość, którą znalazłem ostatnio na opakowaniu pewnego ekologicznego płynu do naczyń.
  https://uploads.disquscdn.com/images/49bc2cd68985a728acec10c689f7078570571c2577487f77a7b3b3aa7148aed4.png
  Zakładam, że oznacza to dokładnie to, co widać w symbolu (zwłaszcza, że na butelce jest jeszcze naklejka, że zrobiona jest w 100% ze zrecyklingowanych PETów). Widziałaś gdzieś już taki symbol?

  • A to ciekawe 🙂 Szczerze mówiąc, widzę po raz pierwszy. Może faktycznie to oznacza, że opakowanie jest zrobione ze zrecyklingowanych PETów, tylko ciekawi mnie ta rozbieżność pomiędzy 65% a 100%.

 • Ostatnio pisałam o opakowaniach z plastiku, zdziwiło mnie, że marki naturalne często używają PET a szkoda, bo można by było je wykorzystać ponownie.. takie firmy powinny bardziej zwracać na to uwagę.

 • Kamil Stankiewicz

  Ja ma troszkę inne pytania. Kto nadaje te oznaczenia ? Producent sam może sobie wstawić symbol jaki chce czy jest jakaś instytucja która się tym zajmuje ?

  • Nie, każdy certyfikat nadaje jednostka certyfikująca. Dopiero po otrzymaniu certyfikatu można sobie takie logo na produktach umieścić. Są też organy kontrolujące, które pilnują, by certyfikaty miały wyłącznie certyfikowane artykuły.