fbpx
Menu
ekologia / popularne

10 najczęstszych pytań o recykling

pytań o recykling

Co zrobić z tłuszczem po smażeniu? Do którego pojemnika wyrzucić styropianowe opakowania po obiedzie na wynos? Otrzymuję od Was całe mnóstwo pytań o recykling. Zebrałam te, które powtarzają się najczęściej i odpowiedziałam. 

 

Od jakiegoś czasu, raz w tygodniu, publikuję na facebookowej stronie bloga grafikę. Pod nią zachęcam do dyskusji, zadawania pytań o recykling i segregację domowych śmieci, dzielenia się swoim doświadczeniem. Z każdym tygodniem wątki są coraz dłuższe – cieszę się z tego, ale też zauważam, że niektóre tematy się powtarzają. Zebrałam te najczęstsze wątpliwości i przygotowałam listę odpowiedzi.

 

„Do którego kontenera wrzucać tetrapak? Papieru, plastiku czy metalu?”

 

Popularne „kartonowe” opakowania po mleku i sokach składają się z kilku warstw: folii – aluminium – tektury – znów folii. Do tego, mają plastikowy „dziubek”. Są to opakowania wielomateriałowe. Tertapaki należy zatem wrzucać do kontenerów na tworzywa sztuczne (czyli tam, gdzie trafiają też plastikowe butelki).

 

„Gdzie wyrzucać potłuczone talerze i kubki? Do odpadów szklanych?”

 

Nie. Do kontenerów na odpady szklane wrzucamy tylko odpady szklane, czyli słoiki i butelki. Nawet szkło hartowane (np. po naczyniach żaroodpornych) nie powinno tam trafić – ma inną temperaturę topienia niż opakowania. Ceramika tym bardziej. Potłuczonych talerzy, kubków i filiżanek się nie odzyskuje, dlatego trafiają one do kontenera na śmieci zmieszane. 

 

„A co zrobić z foliową torebką?”

 

Najlepiej zastąpić ją firankowymi woreczkami z przepisu Doroty i wielorazową torbą na zakupy (robiłam taką z koszuli G., polecam!). Folię możemy też przerobić – twórczych pomysłów jest mnóstwo, sama opisywałam kiedyś, jak zrobić koszyk z foliówek. Ale jeśli już musimy wyrzucić, to do kosza na plastik. 

 

„Czy styropian można wrzucić do recyklingu? Jeśli tak, to czy do plastików?”

 

Niestety, styropian leci do kontenera na odpady zmieszane. Tak na marginesie: wiecie, że do tworzywa, z którego wykonano pojemniki do obiadów na wynos, nie powinno się pakować jedzenia? W ogóle! A tym bardziej takie, które zawiera tłuszcz. Zerknijcie następnym razem na symbol umieszczony na styropianowym pudełku i sprawdźcie, co on oznacza (możecie to zrobić, na przykład, pod tym linkiem).

 

Odsłuchaj odcinek podcastu CO W TYM KOSZU o tym, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy segregacji i jak ich unikać.

 

 

„Co zrobić z resztkami jedzenia? Nie mam dostępu do kompostownika”

 

W lipcu wchodzi w życie nowa „ustawa śmieciowa”, więc – czysto teoretycznie – na naszych osiedlach pojawią się kontenery na bioodpady. Do nich będzie można wrzucać resztki jedzenia i wszystko to, co ulega biodegradacji. Tymczasem pozostaje kosz na śmieci resztkowe. Chociaż wyjściem jest też niewyrzucanie jedzenia. Polecam wpis Alicji, w którym opowiada ona, jak nie marnować żywności. 

 

„Gdzie wyrzucać żarówki?”

 

A to zależy jakie. Zwykłe edissonówki, czyli żarówki starego typu, można bez problemu wyrzucać do kontenera na odpady zmieszane. Inaczej jest w wypadku świetlówek i żarówek energooszczędnych. Tych do kosza ładować nie wolno. Najłatwiej się pozbyć w sklepie, podczas zakupu nowej świetlówki. Specjalne pudełka na nie można także znaleźć w szkołach, urzędach i niektórych biurach. W najgorszym wypadku pozostaje zawiezienie do PSZOK-u. Zachęcam też do pobrania plakatu, który pomoże zorientować się, co zrobić z elektroodpadami.

 

„Co zrobić z olejem po smażeniu?”

 

Na pewno nie wylewać do toalety, ani zlewozmywaka. W zetknięciu z zimną wodą tłuszcz tężeje i osadza się na rurach i zapycha kanalizację. Jeśli chcemy się oleju pozbyć, to zbierzmy go z patelni papierem i wyrzućmy do kosza (kontener na odpady zmieszane). Ale stary tłuszcz można też przerobić, na przykład, na mydło gospodarcze.

 

„Gdzie wyrzucić nylonowe rajstopy?”

 

Dziurawe rajstopy można władować do pojemnika na używane ubrania. Trafią one do firmy, która się zajmuje odzyskiem i zostaną przerobione na czyściwo przemysłowe albo materiał do uszczelniania. Niepotrzebne rajstopy możesz też samodzielnie przetworzyć. Kiedyś pokazywałam, jak zrobić z nich wycieraczkę do butów.

 

„Czy paragony i śliski papierek od kopert jest makulaturą?”

 

Choć jest to niewątpliwie papier, to jednak zakłady, które przetwarzają makulaturę, nie recyklingują paragonów, papierów woskowanych i pokrytych tworzywem sztucznym. Takie odpadki musimy wrzucać do kontenerów na śmieci zmieszane.

 

„Czy torby biodegradowalne wrzucać tam, gdzie zwykłe foliowe?”

 

Z biodegradowalnymi jest taki problem, że musza one być zagospodarowywane w specjalnych kompostowniach. Inaczej jest z nich więcej szkody niż pożytku. Dlatego musimy wrzucać je do kontenerów z odpadami organicznymi (bioodpadami). Tutaj przeczytacie więcej o torbach biodegradowalnych.

 

Mam nadzieję, że ta lista pomoże rozwiać część wątpliwości. Jeśli tak – nie zapomnijcie podzielić się tym wpisem ze znajomymi. 

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat recyklingu i poznać odwiedzi na większość (jeśli nie wszystkie!) swoich pytań o odpady w Polsce? Zachęcam Cię zatem do przeczytania mojej książki “Nie śmieci” – wiele się z niej dowiesz! Książka jest dostępna w formacie elektronicznym (KLIKNIJ) i w wersji drukowanej w sposób przyjazny dla środowiska (KLIKNIJ).

 

Książka Nie śmieci baner