fbpx
Menu
grafiki

Jak segregować odpady + GRAFIKA do pobrania

jak segregować odpady zasady

Od początku działalności tego bloga nie było dnia, żeby ktoś nie wszedł na stronę, wpisując do wyszukiwarki: „jak segregować śmieci” albo „jak segregować odpady”. Stworzyłam więc grafikę z informacjami, co należy wrzucać do poszczególnych kontenerów, a czego tam wyrzucać nie wolno. Grafikę możesz pobrać, wydrukować i powiesić w widocznym miejscu.

 

Jest przynajmniej jeden ważny powód, dlaczego warto się zapoznać z treścią grafiki. Otóż, 1 lipca 2017 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska odnośnie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Dokument, nazywany często „nową ustawą śmieciową”, zakłada kilka zmian. Po pierwsze, na naszych osiedlach pojawią się dwa nowe kontenery – jeden na odpadki bio, a kontener na odpady suche zostanie podzielony na: papier oraz plastik i metal. Po drugie, docelowo w całej Polsce ma obowiązywać taki sam system zbiórki odpadów, a nie tak jak teraz, że każda gmina ma własne zasady i kolory pojemników na poszczególne rodzaje odpadów.

 

Zmiany nie zajdą od razu. Rozporządzenie przewiduje kilkuletni okres przejściowy. O to, kiedy dokładnie na Twoim osiedlu pojawią się dodatkowe kontenery, najlepiej pytać w urzędzie gminy.

 

Warto jednak już teraz zapoznać się z zasadami segregowania odpadów – będziesz mieć więcej czasu na oswojenie się ze zmianami (i rozplanowanie w mieszkaniu miejsca na dodatkowe kosze – przy okazji, sprawdź, które z nich nadają się do małych pomieszczeń). Kontenerów na osiedlach ma być co najmniej pięć. Chyba, że gmina zbiera osobno szkło bezbarwne – wówczas dojdzie jeszcze jeden pojemnik, w kolorze białym.

 

Szczegółowe informacje jak segregować odpady znajdziesz w załączonej poniżej ulotce. Możesz ją pobrać, wydrukować i powiesić w widocznym miejscu w mieszkaniu, na klatce schodowej albo przy altance śmietnikowej.

 

 

JAK SEGREGOWAĆ ODPADY – GRAFIKA DO POBRANIA

(kliknij w link i zapisz plik na dysku swojego komputera)

jak segregować odpady zasady

 

Przy okazji, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii:

 

  • Kartony po soku albo mleku (z plastikowymi nakrętkami i folią aluminiową wewnątrz) mimo ich „kartonowej” nazwy, nie należy wyrzucać do pojemnika z papierem i tekturą. Ich miejscem jest kontener z tworzywami sztucznymi. Podobnie jest z wielomateriałowymi torebkami na przyprawy. Widzisz w środku aluminiową warstwę – wrzuć opakowanie do żółtego pojemnika.
  • Nie każde szkło można wrzucać do kontenera na szkło. Do recyklingu razem ze słoikami i butelkami nie nadają się: soczewki okularowe, naczynia z hartowanego szkła do pieczenia, lustra, szyby samochodowe itd.
  • Do pojemnika na bioodpady nie wrzucaj toreb biodegradowalnych (zerknij na artykuł o nich – klik), tylko kompostowalne albo papierowe. Na temat wyrzucania odpadów bio polecam oddzielny artykuł – klik.
  • Są również tak zwane odpady niebezpieczne, których nie wolno wrzucać do żadnego z tych pojemników! Takie odpady należy zawieźć lub zanieść do specjalnych punktów (sprawdź, czego nie można wyrzucać do kosza – klik)

 

Mam nadzieję, że grafika Ci się spodobała 🙂 Jeśli uważasz, że jest pomocna, to koniecznie udostępnij ten wpis swoim znajomym i sąsiadom.