fbpx
Menu
upcykling żywności

Prezent na Dzień Babci i Dziadka: herbata zimowa

herbata hand made

Wyrzuca się ją zwykle, a szkoda. Ze skórki pomarańczy można wykonać mnóstwo potrzebnych, pachnących i smacznych rzeczy. Jako że zbliżają się Dzień Babci i Dzień Dziadka, pokażę Wam pomysły na herbaty. Oczywiście, ze skórką w roli głównej. 

Możecie uznać, że mam bzika na punkcie pomarańczy, bo kilkakrotnie pisałam już o nich wcześniej (radziłam jak zrobić karmnik i jak wykonać odświeżacz powietrza). To prawda, uwielbiam skórkę pomarańczy za jej aromat i smak w ciastach, nalewkach czy herbatach. Zwłaszcza w tych rozgrzewających, zimowych.

Główną zaletą tego prezentu dla dziadków jest to, że do jego wykonania nie potrzeba żadnych umiejętności manualnych. No, może troszkę, jeśli chce się samodzielnie zrobić też opakowanie. Ale o tym będzie mowa kiedy indziej. Teraz jest czas na herbatę.

herbata handmade

Co będzie potrzebne:

  • liściasta herbata zielona i czarna
  • skórki pomarańczy
  • starty korzeń imbiru
  • goździki

Herbata zimowa krok po kroku

Pierwsze, co trzeba będzie zrobić – i to najlepiej zawczasu – pokroić w drobną kostkę skórkę pomarańczy i zostawić ją na kilka dni do wyschnięcia. Podobnie postąpić z korzeniem imbiru, uprzednio ścierając go na średniej tarce.

Uwaga! Jako że najwięcej pestycydów gromadzi się w skórce, to najlepiej do celów kulinarnych używać owoców pochodzących z upraw ekologicznych. 

Drugie, to kupić herbatę liściastą i ewentualne inne dodatki, którymi można wzbogacić smak swojej herbaty. Osobiście postanowiłam zrobić dwie: zieloną z imbirem i pomarańczą oraz czarną z pomarańczą i goździkami. 

ZIELONA HERBATA Z IMBIREM I SKÓRKĄ POMARAŃCZY

Zielona herbata smakuje znakomicie w połączeniu z imbirem. A dzięki pomarańczy smak napoju nie jest mdły. Taka kombinacja dobrze gasi pragnienie.

herbata samodzielnie robiona

Wszystko, co trzeba zrobić, to dobrze wymieszać liście herbaty ze skórką pomarańczy i suchym korzeniem imbiru.

zielona herbata jak zrobić

HERBATA CZARNA ZE SKÓRKĄ POMARAŃCZY I GOŹDZIKAMI

Już sam słodko-korzenny zapach tej mieszanki przywodzi na myśl zimę, święta, wieczory spędzone przy kominku. Osobiście, wolę tę herbatę od zielonej.

zimowa herbata jak zrobić

Podobnie jak w wypadku herbaty zielonej, wystarczy dobrze wymieszać składniki.

herbata z pomarańczą

Tak herbaty wyglądają po zapakowaniu w ozdobne torebki.

DSCF5455_MINI

Wypróbowaliście te herbaty? Dajcie znać, czy Wam smakowały!