fbpx
Menu
upcyklig papieru

Wazon geometryczny: szybkie DIY z kartonu

wazon geometryczny diy

Gdy to piszę, w pokoju unosi się słodkawy zapach kwiatów bzu. Lubię ten aromat. Wnosi on powiew świeżości do mieszkania, a wykonany w stylu skandynawskim wazon geometryczny, o który oparte są gałązki, dodatkowo zdobi wnętrze. 

 

Motywy geometryczne są ostatnio częstymi gośćmi na blogu. Niedawno opisywałam jak zrobić praktyczny przybornik, a dziś pokażę, że łatwo da się wykonać wazon geometryczny w tak popularnym ostatnio stylu skandynawskim. Do pracy wykorzystałam opakowanie po przesyłce kurierskiej – zwykły karton w beżowym kolorze. Ze względu na rodzaj materiału, do gotowego wazonu nie da się oczywiście wlać wody. Można go używać jako osłonę na słoik, szklankę albo doniczkę.

Dla ułatwienia dodaję również szablon. Można go pobrać i się na nim wzorować, a także potraktować go jako punkt wyjścia do dalszych eksperymentów.

 

Co jest potrzebne:

  • karton
  • linijka
  • ołówek
  • igła
  • nożyczki

 

Do dzieła!

 

Wazon geometryczny będzie się składał z trójkątów. Nie muszą być równoramienne: im dłuższe będą boki i krótsze podstawy, tym wazon wyjdzie smuklejszy. I odwrotnie: krótkie boki i długa podstawa dadzą efekt bardziej „przysadzisty”.

 

 

geometryczny wazon DIY

 

 

Po środku musi przebiegać pozioma linia. Po obu jej stronach trójkąty mają być względem siebie lustrzanym odbiciem. Ważne: z jednej strony trójkąty mają się stykać wierzchołkami, a z drugiej – podstawami. Dzięki temu szablon będzie miał kształt wklęsły (z jednej strony) i wypukły (z drugiej).

 

 

wazon z kartonu diy

 

 

Na stronie wklęsłej należy dodać skrzydełka i zaznaczyć miejsca do rozcięcia, a na stronie wypukłej narysować zaczepy. Rozcięcia i zaczepy mają mieć taką samą długość 2 cm i znajdować się na tej samej wysokości – 1,5 cm od górnej krawędzi. To przyda się później do połączenia obu stron bez użycia kleju.

 

 

wazon zrób to sam

 

 

Gotowy szablon wycinamy nożyczkami albo nożykiem do papieru.

 

 

wazon diy

 

 

Teraz wszystkie widoczne linie należy potraktować igłą, tworząc perforacje. Następnie zginamy wzdłuż perforacji. Ważne! Centralną poziomą linię należy wgiąć do środka. Trójkąty zaś wyginamy na zewnątrz.

 

 

wazon z papieru origami

 

 

Powyginany w ten sposób karton wystarczy zwinąć i połączyć, wkładając zaczepy do przygotowanych wcześniej otworów. Wazon geometryczny sam nabierze odpowiedniego kształtu. Mój wygląda jak ten poniżej 🙂

 

 

wazon geometryczny diy

 

 

I obiecany szablon. Mam nadzieję, że będzie przydatny 🙂 I pamiętaj: nie wyrzucaj, tylko przetwarzaj!

 

 

schemat wazonu mini

 

 

Jeśli spodobał Ci się wpis, nie wahaj się udostępnić go znajomym. Niech też się zainspirują!

 

Książka Nie śmieci baner