fbpx
Menu
upcykling tkanin

Woskowijka: zamiast folii spożywczej i torebek śniadaniowych

Zamiast folii spożywczej

Owijasz jedzenie folią spożywczą, zanim wstawisz do lodówki? Do szkoły dzieciom pakujesz kanapki do torebek śniadaniowych? Poznaj rozwiązanie, które pomoże ograniczyć zużycie jednorazowej folii. Zrobisz to samodzielnie w kilka minut.

 

Sposób ten jest znany i z powodzeniem wykorzystywany za granicą. U nas – poza środowiskiem związanym z ideą zero waste – mało kto o nim słyszał. Bo łatwiej jest, chowając do lodówki niezjedzone kotlety, naciągnąć na talerz folię spożywczą. Albo owinąć folią kawałek szynki, sera, pieczywo czy owoce z warzywami, by nie zwietrzały w lodówce i dłużej nadawały się do spożycia. Te same funkcje może pełnić zabezpieczona woskiem pszczelim chusteczka. 

Brzmi dziwnie? Też byłam zaskoczona, gdy po raz pierwszy natknęłam się na ten wynalazek 🙂 „Kanapka zawinięta w bawełnianą chustkę, to tak się da?!”. A potem spróbowałam zrobić sama i… dało się! Taką chustę można nabyć na zagranicznych serwisach, ale można też wykonać samodzielnie.

 

Dlaczego warto ją mieć?

 

 • Po pierwsze, jest to rozwiązanie praktyczne. Chusteczkę możesz mieć zawsze pod ręką w domu. Nie musisz pamiętać o kupowaniu folii.
 • Po drugie, opłacalne. Chusteczkę wykonasz, na przykład, z niepotrzebnej koszuli. Dokupić musisz tylko wosk, który kosztuje grosze.
 • Po trzecie, zdrowe. Twoja żywność będzie miała kontakt z naturalnym materiałem, jakim jest wosk, a nie tworzywem sztucznym.
 • Po czwarte, ekologiczne. Dzięki chusteczce ograniczysz ilość plastikowych śmieci.
 • Po piąte, alternatywne. Chusteczki możesz używać zamiast folii spożywczej i torebek śniadaniowych. Zawiniesz w nią kanapkę i naciągniesz na talerz z żywnością, zanim wstawisz go do lodówki.

 

Jak zrobić taką chusteczkę?

 

 

alternatywa dla folii spozywczej

 

Potrzebne materiały:

 

 • kawałek bawełnianej tkaniny – może to być koszula, bandana
 • wosk pszczeli
 • tarka 
 • nożyczki
 • żelazko
 • papier do pieczenia albo bibuła
 • olejek eteryczny – wybieram antybakteryjny (np. z drzewa herbacianego), żeby chustka ładnie pachniała i na dłużej zachowywała świeżość produktów spozywczych

 

Chusteczka zamiast folii spożywczej: krok po kroku

 

Najpierw wytnij z tkaniny prostokąt. Jego wymiary zależą od tego, do czego chcesz wykorzystać chustę.

 

co zamiast folii

 

Następnie zetrzyj wosk na drobnej tarce.

 

co zamiast folii spozywczej

 

Teraz dodaj do wosku kilka kropel wybranego olejku eterycznego i wymieszaj. 

 

food wrap recykling

 

Rozłóż na płasko wycięty kawałek bawełnianej tkaniny i posyp go woskiem. Postaraj się rozłożyć go równomiernie na całej powierzchni. Szczególnie uwzględnij brzegi.

 

chusta do żywności

 

Na posypanej woskiem tkaninie połóż bibułę albo papier do pieczenia. Rozgrzej żelazko i przeprasuj. Wosk się stopi i wchłonie się w materiał. Podczas prasowania podnoś papier i zerkaj, czy cała tkanina została nasączona woskiem (ciemniejsze plamy – to wosk). Suche miejsca posyp wiórkami i jeszcze raz wyprasuj.

 

zero waste chusta

 

Po wszystkim odłóż tkaninę do wyschnięcia. Gotowa chusta powinna być sztywna. Gdy już wyschnie, możesz jej używać.

Cieńsze bawełniane tkaniny dobrze wchłoną wosk i nie będą aż tak bardzo sztywne. Z łatwością przykleją się do brzegów naczynia albo do chustki, w którą zawiniesz kanapkę (materiał musisz rozgrzać, pocierając go w dłoniach). Sztywne tkaniny przymocujesz za pomocą sznurka albo gumki recepturki.

 

chusta do jedzenia diy

 

Jak pielęgnować taką chustkę?

 

 • Chusta jest wielorazowa. Po użyciu możesz przetrzeć ja szmatką albo opłukać pod zimną wodą. Nie używaj gorącej wody, nie pierz w pralce ani zmywarce, bo wosk może się stopić i wypłukać.
 • Jeśli po kilkukrotnym użyciu zauważysz, że chustka nie jest już tak sztywna jak na początku, po prostu dodaj odrobinę wosku i wyprasuj.
 • Wosk chroni przed wilgocią, dlatego możesz zawinąć w chustę kanapkę z pomidorami. Nie jest to jednak produkt całkowicie wodoszczelny i nie jest przeznaczony do przenoszenia żywności bardzo wilgotnej.

 

Co myślisz o tym sposobie? Przekonuje Cię do porzucenia folii na rzecz wielorazowych rozwiązań?