fbpx
Menu
upcykling tkanin

Torba na obuwie. Uszyj ją z t-shirta!

torba na obuwie

Ze zwykłej bawełnianej koszulki można zrobić prawie wszystko! Torba na obuwie – kolejny tego dowód. Nawet jeśli Twoje dziecko nie zabiera do szkoły lub przedszkola butów na zmianę (albo dziecka nie masz), możesz wykorzystać ten pomysł do zrobienia torby na pieczywo. Albo plecaka, który będziesz zabierać ze sobą na zakupy.

 

Sposobów wykonania worka na buty jest kilka. Wybrałam taki, który jest najłatwiejszy, a jednocześnie praktyczny. W ten sam sposób możesz uszyć również plecak turystyczny. Wystarczy, że wybierzesz mocniejsza tkaninę i grubsze sznurki. Torba na obuwie, zwłaszcza dla dziecka, powinna być lekka. Dobrym materiałem jest nieprzemakalny materiał z zepsutej parasolki (sposób wykonania znajdziesz pod tym linkiem). Z t-shirta jednak wykonasz szybciej. Całość pracy zajmie Ci nie więcej niż pół godziny.

 

torba na buty diy

 

Potrzebne materiały:

 

  • t-shirt – najlepiej dla nastolatków, bo ma idealny rozmiar. Koszulka dla dorosłych może być za szeroka. Polecam Ci ciemniejszy kolor, zabrudzenia nie będą na nim tak bardzo widoczne
  • sznurek– może być bieliźniany albo włóczka z t-shirta (pod tym linkiem znajdziesz sposób wykonania). Sama wykorzystałam gotową włóczkę z recyklingu, jaka pozostała mi po pakowaniu prezentów na zeszłoroczną gwiazdkę (zobacz tutaj).
  • nożyczki
  • maszyna do szycia (chyba że wolisz szycie ręczne, też może być)
  • nici do szycia w kolorze koszulki

 

Torba na obuwie: krok po kroku

 

Obetnij górną część koszulki, czyli wszystko to, co znajduje się nad pachami: rękawy, kołnierz itd.

 

torba na buty

 

Utnij też dół, czyli szew na spodzie koszulki.

 

torba na buty krok po kroku

 

Teraz weź górę koszulki i zawiń brzegi do środka (na ok. 2 cm). W to miejsce wpuścisz później sznurek – torba na obuwie będzie się w ten sposób zamykać.

 

torba na buty zrób to sam

 

Przyszyj te podwinięte brzegi. Pamiętaj, by zostawić w środku dość miejsca na sznurek.

 

jak uszyć torbę na buty

 

Po bokach (tam, gdzie są fabryczne szwy koszulki) zrób po jednym nacięciu. To jest miejsce, skąd będą wychodziły na zewnątrz sznurki – ramiączka Twojej torby.

 

torba na obuwie jak zrobić

 

Przez te otwory przeciągnij sznurek. Zrób to w następujący sposób. Najpierw utnij dwa sznurki o takiej samej długości (ja mam po 1,5 metra). Końcówkę jednego sznurka przebij agrafką. Tę agrafkę wpuść do otworu z prawej strony koszulki. Przeciągnij go dookoła i wyciągnij znów z prawej strony. Następnie weź drugi sznurek, przebij jedną końcówkę agrafką. Wpuść agrafkę do otworu z lewej strony koszulki, przeciągnij dookoła i wyciągnij z lewej. W ten sposób, gdy pociągniesz za wypuszczone na zewnątrz sznurki, otwór torby się zamknie.

 

torba na buty samodzielnie

 

Następnie wywiń koszulkę na lewą stronę. Sznurki pozostaw w środku. Za pomocą szpilki krawieckiej przymocuj końcówki sznurka: dwa lewe do lewego dolnego rogu torby, a dwa prawe do dolnego prawego.

 

torba na obuwie samodzielnie

 

Teraz tylko pozostało tylko zaszyć dno torby, oczywiście razem z końcówkami sznurków.

 

torba na obuwie jak uszyć w domu

 

Torba na obuwie jest gotowa! Prawda, że nie jest trudna? 🙂

 

torba na obuwie

 

Jeśli uważasz, że wpis jest przydatny, koniecznie podziel się nim ze znajomymi. Niech też dowiedzą się o upcyklingu jako sposobie na zmniejszenie odpadów w codziennym życiu. Lubisz upcykling i DIY? Zapraszam Cię do mojej grupy na Facebooku – dzielimy się tam swoimi pomysłami i realizacjami, wzajemnie się inspirujemy i doradzamy 🙂  Zachęcam też do dołączenia do grona subskrybentów (formularz zapisu znajdziesz w stopce po prawej stronie), często newsletterem wysyłam oryginalne pomysły na upcykling, inne niż te, które pojawiają się na blogu.