fbpx
Menu
ekologia

#UpcyklingowyRok – podsumowanie października i listopadowy temat wyzwania

upcyklingowyrok październik

Jak uzupełnić jesenno-zimową garderobę, nie wydając majątku na nowe ubrania? Dać drugie życie starym! Uczestniczki październikowej odsłony wyzwania #UpcyklingowyRok zaprezentowały swoje pomysły na przeróbki odzieżowe – zobacz, co wymyśliły.

 

Podobno w tym roku ma nadejść zima stulecia. Co prawda, nie jest to pierwsza, która w ostatnim wieku zasłużyła sobie na owe miano – pamiętam co najmniej kilka „najgorszych” zim. Tak czy inaczej, warto przygotować się na mrozy. Pomogą Ci w tym pomysły uczestniczek zeszłomiesięcznej edycji wyzwania #UpcyklingowyRok.

 

#UpcyklingowyRok w październiku: podsumowanie

 

Udział w niej wzięło 8 dziewczyn – odpowiadając na hasło „Ubierz się ciepło”, pokazały one jak wyglądają ich upcyklingowe i ekologiczne przygotowania do chłodnej pory roku. A zatem…

 

Alicja i Ewa zwróciły uwagę na to, że zanim jakąś rzecz się wyrzuci, warto dać jej drugą szansę. I wydłużyć życie dzięki drobnym modyfikacjom i zabiegom pielęgnacyjnym.

 

To męski wełniany sweter, który po praniu się zbiegł, więc go podprowadziłam partnerowi i noszę chyba trzeci sezon… – napisała w zgłoszeniu Alicja, dodając, że jest właśnie w trakcie golenia swetrów 😉

 

golenie swetrów

 

Ewa zaś odnowiła starą poplamioną bluzę, doszywając do niej kawałki koronki i koraliki.

 

jak odnowić bluzkę

 

Kilka dziewczyn, uczestniczek wyzwania, przerobiło zaś stare swetry na coś innego. Na przykład, Margherita wykonała z niego legowisko dla nowego członka rodziny – kota.

 

legowisko ze swetra

 

Marita uszyła ciepły zestaw na zimę.

 

Komin i rękawiczki powstały z połączenia dwóch materiałów – białego sweterka z angory (który skurczył mi się w praniu) i z szarej, bawełnianej bluzki (która z kolei była na mnie za duża).

 

rękawiczki i komin ze swetra

 

Ewa jeden sweter przerobiła na rękawiczki i kamizelkę, a rękawy drugiego – na skarpety.

 

co zrobić ze swetrów

 

Inne uczestniczki październikowej odsłony wyzwania #UpcyklingowyRok potraktowały leciwe swetry jako surowce – rozpruły i wydziergały z włóczki nowe wspaniałe rzeczy!

 

Katarzyna ze sprutego swetra z lumpeksu wykonała na drutach czapki dziecięce.

 

czapki dziecięce DIY

 

Również  Dorota wykorzystała w tym celu resztki włóczek 🙂

 

 

Agnieszka zaś włóczkę po sprutych swetrach przeznaczyła na dziergane skarpety.

 

skarpety ze starych swetrów

 

W ciekawy sposób hasło październikowego wyzwania potraktowała Ewa, która zaprezentowała patchworkową narzutę z resztek tkanin. W sam raz na chłodne wieczory!

 

narzuta patchworkowa diy

 

Podoba mi się też pomysł Moniki, która z bluzy i nakrętek od szamponu wykonała komin. Nie tylko w mój gust trafił, jak się okazuje… 😉

 

Z jakiś nie zrozumiałych dla mnie przyczyn mężczyźni strasznie zwracają na niego uwagę – śmieje się uczestniczka wyzwania.

 

komin z bluzy diy

 

A co Ty sądzisz o tych zaprezentowanych pomysłach? Podobają Ci się? A może dołączysz do nas w listopadowej odsłonie wyzwania? 

 

Zapraszam do listopadowej odsłony wyzwania #UpcyklingowyRok

 

To już przedostatni miesiąc naszego wspólnego wyzwania. Jego założeniem, jak wiesz, było udowodnienie, że twórcze przeróbki mogą być obecne w wielu obszarach życia. Dlatego każda edycja wyzwania #UpcyklingowyRok została poświęcona innemu zagadnieniu.

W styczniu uczestniczki dzieliły się pomysłami na stroje karnawałowe.

W lutym tematem przewodnim były podróże i wyjazdy na ferie.

Marzec obfitował w inspiracje dotyczące urządzania ogrodu i balkonu.

W kwietniu dziewczyny prezentowały pomysły na drugie życie ubrań.

W maju, z kolei, zgłaszały swoje plenerowe przeróbki

W czerwcu tematem była kuchnia.

W lipcu – remont i odnawianie mieszkania.

W sierpniu inspirowały się ostatnimi dniami lata i przygotowaniami do szkoły.

We wrześniu tematem była pogoda – czasem słoneczna, czasem deszczowa

 

W listopadzie zachęcam do dzielenia się pomysłami na upcyklingowe zajęcia, aktywność i spędzanie czasu w bardzo specyficznym okresie roku – gdy ciemno robi się bardzo wcześnie. Dlatego temat aktualnej odsłony wyzwania tak właśnie brzmi: „COŚ NA DŁUGIE JESIENNE WIECZORY!”.  

 

Tworzysz gry z odzysku? Malujesz na odwrocie podręcznikowych okładek? Szykujesz upcyklingowe ozdoby choinkowe albo świąteczne dekoracje mieszkania? Przerabiasz, remontujesz, odnawiasz? Pokaż, jak spędzasz długie jesienne wieczory i zaraź swoją pasją innych.

 

Zdjęcia umieść w komentarzach pod tym postem w facebookowej grupie Daję rzeczom drugie życie. Albo wrzuć na Instagrama – tylko koniecznie oznacz @nanowosmieci i umieść hashtagi: #UpcyklingowyRok #listopad. 

 

Za miesiąc podsumuję wyniki listopadowej odsłony i opublikuję wszystkie pomysły! 🙂 To jak, podejmiesz wyzwanie?

 

A jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat drugiego życia rzeczy, zachęcam do zapisania się na mojego newslettera. Obecnie pracuję nad książką o upcklingu, recyklingu i niemarnowaniu – osoby z listy w pierwszej kolejności dowiedzą się o dacie premiery i przedsprzedaży.